Sistem pdv-a?

Pa iz zadruge su mi tražili menicu overenu od strane banke jer im to traže inspekcije ako daju robu na zaduženje gazdinstvima u PDV-u.Kad sam otišao u banku oni mi objasnili da to mogu overiti samo pravnim licima a da to sa polj.gazd. u PDV-u još nije rešeno tj. nisu pravna lica.
 
Poljp Gazdinstvo se ne tretira kao preduzetnik ili pravno lice već ima status Poljop Gazdinsta sa obavezom obtačunavanja PDV-a. Ako se malo bolje raspitate itekako je moguće zaposliti radnika na poljoprvrednom gazdinstvu i plaćati mi PIO i Socijalno, čak je pre nekoliko godina bila i akcija ko prijavi radnika na Gazdinstvu ne mora da mu plaća doprinose godinu dana, ali mora da ga drži dve godine ili tako nešto već mi je otišlo oz glave.

Vođenje knjiga je malo komplikovanije nego što nama izgleda i nego što se vodi. Po pravilu totrebno je voditi prosto knjigovodstvo + materijalno i robno to je ono što niko ne vodi ili ja bar neznam da ga vodi. Takođe potrebno je da ima kalkulacije proizvodnje npr u mom slučaju za svinje utrošak hrane, proizvodne naloge za stočnu hranu itd. Gde se jasno vidi utrošak. Čak i tu može da se kalkuliše. Moj prijatelj je napisao da njegove svinje jedu 6,2kg konc za 1kg prirasta, što zvuči nenormalno, ali je u knjigama dokazano da rastur može biti do 50% ako niu adekvatni uslovi, on je to iskoristio i sada može da šteluje ulaz virtuelnog kukuruza koliko hoće i to niko ne može da vidi.
 
Pa iz zadruge su mi tražili menicu overenu od strane banke jer im to traže inspekcije ako daju robu na zaduženje gazdinstvima u PDV-u.Kad sam otišao u banku oni mi objasnili da to mogu overiti samo pravnim licima a da to sa polj.gazd. u PDV-u još nije rešeno tj. nisu pravna lica.

Ne znam za tvoj slucaj, ali mi smo, kada smo dobijali ugovor sa jednom firmom iz Sida za ambalazu,bez problema dobili i prilozili menicu.
 
Štelovanje može na sve načine , ali kako ići na kraju godine u minus iz godine u godinu ? Inače kod nas je uvjek ista stopa pdva (17%) u svim transakcijama.
 
:cool:...i za kućnu pomoćnicu si obavezan plaćati PIO, a ne za radika na gazdinstvu...:cool:
 
Pre jedno pet godina pitao knjigovođu da li mogu da prijavim traktoristu? Dobio odgovor "Ne može", odnosno može ali kao i svako drugi ko nema firmu, npr. kao kućnu pomoćnicu. Pre jedno godinu i po dana imao kontrolu i pitao inspektorku, rekla je "Ne može". Ovo za strug ne znam nisam ga je..o
 
Diklofen ,kako ti banka priznaje menicu kada potpisuješ kredit?
Pa običnu blanko menicu ja popunim i to je to.Tako je bilo do sada kada sam ja davao za kredit.Kažem ti da zadruge sad traže da menica bude popunjena o strane banke tj. overena.To je nešto drugo u odnosu kada ja popunjavam za kredit.
 
Kako se tretira početna zaliha (žitarica konkretno ) prilikom ulaska u pdv sistem ? Konkreno je u pitanju registrovanje preduzeća za ratarstvo i trgovinu proizvodima . Šta nam znači početni lager , pozitivno ili negativno ? Dal se posebno prijavljuje . Šta u slučaju ako je ta zaliha prethodno vlasništvo gazdinstva koje nije u pdvu , recimo lično ili od oca , dali "kupiti" od njega pa dalje u sistem prodavati , dali "pozajmiti" , "dobiti na poklon" i sl ??
 
Kako se tretira početna zaliha (žitarica konkretno ) prilikom ulaska u pdv sistem ? Konkreno je u pitanju registrovanje preduzeća za ratarstvo i trgovinu proizvodima . Šta nam znači početni lager , pozitivno ili negativno ? Dal se posebno prijavljuje . Šta u slučaju ako je ta zaliha prethodno vlasništvo gazdinstva koje nije u pdvu , recimo lično ili od oca , dali "kupiti" od njega pa dalje u sistem prodavati , dali "pozajmiti" , "dobiti na poklon" i sl ??
Tako je kako što kaže minđušar ali za Srbiju ,raspitaj se ti kako je kod vas samo ime ti kaže da možeš trgovati.

- - - - - - - - - -

Slobo onda kupuje za sopstvene potrebe a trgovina je trgovina.
 
Ok , al zanima me kako je najbolje postaviti početne zalihe , tj kako mora . Dali je najbolje imati zalihe napočetku ili ne ? Niste me baš shvatili najbolje . Riječ je o registrovanju preduzeća , firme , a ne gazdinstva , i eventualno kupovine robe od polj. proizvodjača , tj gazdinstava izdavanjem recimo otkupnog bloka , ili računa , šta već.
 
Nazad
Vrh