Sirak stočni i metlaš

Evo friskih slika dzina koji je posle graska,na slici u postu pre je pokazan kad je bio mali:
qvfi.jpg

srp4.jpg

m62e.jpg

A ovo je drugi otkos posle perka:
wktg.jpg
 
1zlbsx4.jpg
awt5hx.jpg


- - - - - - - - - -

evo moj sirak za košnju u zeleno na prvoj slici treći otkos a na drugoj slici drugi otkos koji je prerstao pa ću ga u sjenažu a radi usporedbe iza sirka drugi otkos je kukuruz koji je niži od sirka

- - - - - - - - - -

29upqw4.jpg

a ovo je danas slikano usput(negdi usput)

- - - - - - - - - -

2i0btk8.jpg
 
Zavisi od parcele do parcele.Gde nije bilo divljeg sirka tu je prešlo 40 metara/k.j a gde je bilo divljeg sirka tu su se Miki mausi žestoko izbaškarili i poskidali veliki broj metlica tako da je samim tim i prinos drastično pao.
 
@Matic
Jel moze neki podatak o agrotehnici,kolko djubriva?i da li je merena i kolika je bila vlaga u zetvi?
 
Bunjela kombajn se šteluje otprilike kao i za soju.Mi smo naš radili sa sve kukuruznom varijantom samo su sita bila žitna.
Petar84 agrotehnika je sledeća.Setva 15-og Aprila.Predusev je svuda bilo strnjište.Jedan deo parcela je đubren stajnjakom a drugi deo nije dobio ništa od đubriva.Prskano površinski sa Peak-om i špartano.Ko misli da ga seje bez prskanja na crno ne vredi zasnivati proizvodnju jer ima problema sa divljim sirkom.Vlagu nismo merili ali po izgledu zrna prezreo je tj.suv kao barut.Nije se upalio što je dobro.
 
Nerade svi soje na istim obrtajima bubnja. za sirak,nekad je bilo potrebno 1ooo(kad je malo zeleniji) a radio sam i na 500 prezreo
setva ako je seme tretirano protektantom onda moze da se prska dual goldom na crno
 
Kolege da li je neko ko seje malo duze proteinski sirak pratio kakvi su rezultati bez i sa osnovnim djubrivom?i koje osnovno djubrivo je korisceno?
Sve sto sam nasao od literature govori da mu treba jako mnogo kalijuma,a ja sam nameravao da ovu jesen zaorem samo Map,jer fosfor je sigurno u velikom deficitu.Za K nisam siguran,mada je i prosle,a i ove godine ce biti zaorana kukuruzovina na tim parcelama.
 
Petar84, sadržaj kalijuma možeš pouzdano odrediti samo na osnovu analize zemljišta a ne na osnovu zaoravanja kukuruzovine. Sadržaj kalijuma može znatno da se razlikuje, kod mene je na jednoj njivi 20 ppm, a na drugoj 500m udaljenoj je 50ppm.
 
Jasno je to meni,mozda sam lose formulisao pitanje,zanima me da li je djubrenje velikim kolicinama kalijuma bitno za visok prinos ili ne?
Literatura navodi da jeste,ali vidim ovde da ljudi postizu dobre prinose cak i bez ikakvog djubrenja.
 
Jan ne zreo ili zelen sirak neću raditi.Ima svoje vreme za skidanje sa njive pa se čeka dok ne sazri potpuno_Ovo nam je prva godina da smo ga sejali i sada znamo kako i šta ide a puno su mi pomogli i neki od članova foruma koji ga godinama seju.Obrtaji bubnja su išli od 600-700 a podbubanj je bio skroz stegnut da bi mogao lepo da se izvrše i da ne ostaje zrno na metlici.Za prskanje na crno je tačno da se mora kupiti seme sa protektantom mada ove godine drugog semena i nije bilo u ponudi sem toga.
Petar84 može bez đubrenja ali to zavisi od kondicije zemljišta.
 
Bilo je godina kada ako ga ne skines zeleniji neces skinuti nista ti biras kad navale misevi ili vrapci to je katastrofa,
Bez osnovnog dubrenja prinos obicno bude puno manji isprobano.
 
Pa kolko je onda pametno sejati ga na njivama gde okolo ima suma i drveca?Da li ga ptice napadaju vise nego suncokret?
Jan koliko je to zeleniji?jel se posle rasprostre i susi?
 
posto ne mogu da ostavim predlog u predlozima, molim gosp. Matica da mi odgovori zbog cega dozvoljavaju da hakeri konstantno napadaju ovaj forum, zar nema niko kobi mogao da stavi zastitu neku????!!!
izvinjavam se za offtopic:off_topic:
 
Pa kolko je onda pametno sejati ga na njivama gde okolo ima suma i drveca?Da li ga ptice napadaju vise nego suncokret?
Jan koliko je to zeleniji?jel se posle rasprostre i susi?
Moje misljenj pored suma je rizicno sejati,ako ga ovrsis sa vecom vlagom prospes ga po dvoristu ili nekoj pisti uz obavezno SUNCE posto se bez njega susi tesko ili nikako,
zeleniji-nemoze da se skladisti velika vlaga.
 
Moje misljenj pored suma je rizicno sejati,ako ga ovrsis sa vecom vlagom prospes ga po dvoristu ili nekoj pisti uz obavezno SUNCE posto se bez njega susi tesko ili nikako,
zeleniji-nemoze da se skladisti velika vlaga.

Verujem da jeste,ali opet gledam seju kod nas i u selu suncokret,pa se ne zale nesto preterano.Imam dosta lose zemlje i kukuruz je bio prilicno slab ove dve godine sa ovom susom.Jbg,kukuruz pojede susa,nek ptice pojedu i malo sirka,pa kako bude nek bude.Valjda te pticurine ne mogu pojesti 10 Ha sirka:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh