Setvospremači

Da bice manja dubina. Poslenji red S opruga gledas sa prvim redom da jednako duboko idu. Prednji deo nivelises na toplinku, a zadnji deo na valjcima koliko ih spustis/podignes.
 
Bice malo plice samo, ali onda ne bi trebalo da bude opruga nategnuta u radu, kad se topling ispruzi. Mada mislim da ne smeta sto je nategnuta opruga, jer su je neki kod mene u selu izbacili i zavarili piramidu da bude fiksna, a ima i proizvodjaca koji je uopste i ne stavljaju na setvospremac.

@bojcetic ako bude gledao da mu spremac stoji ravno i pri tom da ide u zemlju, onda ili ce mu biti mala radna dubila ili daska ima da gura veliku kolicinu zemlje. To je neko moje iskustvo.
 
Plivajuca piramida i opruga su zamisljeni tako da setvospremac i na neravnom terenu fino kopira teren. Problem IMT-kongskilde spremaca je taj sto se moraju voziti na tockovima a valjci imaju federe koji ih pritiscu u zemlju. Opruga drzi spremac u nivelaciji jer se isti treba voziti na tockovima a opruga "ponistava" teret opruga koje pritiscu valjak u zemlju.


MNOGI su te opruge poskidali i napravili krutu piramidu i niveliraju sjetvospremac na gornjoj poluzi bez ikakvih problema. Cemu ta opruga i plivajuca piramida nikad mi nije bilo jasno ali valjda je njima gore u skandinaviji to bilo potrebno a nasi samo licencirali...
 
@nikola
Setvospremac MORA da stoji ravno. Moticice moraju ici sve na istu dubinu da imas dobru pripremu i jednak sloj setve. Dasku dignes/spustis kud treba. Ne gledas na dasku kao ogranicavajuc faktor.
 
Jel ovaj bio veci od 3m koliko je sada kad je daska na oprugama, piramida je plivajuća i prepravljana, jel realna cena 700eur original danac
biggest_img20160229124456_1456750820.jpg

biggest_img20160229124514_1456750608.jpg
 
Ma cisto sam informativno pitao,stoji on ravno meni. Samo kao sto rekoh,kad su lanci otpusteni onda kao da mi je za nijansu ide dublje prednji kraj jer daska gura vise zemlje,a kada su malo nategnuti onda daska ovlaz dodiruje zemlju. Mada daska mi nekako mnogo uspravno stoji i umesto da provlaci zemlju ona hoce kad sam na razoru da gura.

Probacu malo da ga oslonim na tockove,kao sto cika Bobo kaze.
 
plivajuca piramida ide u kombinaciji sa traktorom koji ima dobar plivajuci hidraulik pa tako da se zadnji kraj setvospremaca oslanja na rotore a prednji nosi na plivajucim poteznicama i nastelovanom dubinom rada preko plivajuceg hidraulika a opruga u tom slucaju je uvek labava i ona sluzi da amortizuje promene koje traktor napravi usled npr upadanja prednjeg tocka u rupu ,brazdu ili se naglo popne na neki breg tako da se usled amortizacije to ne prenosi na setvospremac jer bih u suprotnom bilo vise lomova , uvijenih ramova itd
 
@nikola
Setvospremac MORA da stoji ravno. Moticice moraju ici sve na istu dubinu da imas dobru pripremu i jednak sloj setve. Dasku dignes/spustis kud treba. Ne gledas na dasku kao ogranicavajuc faktor.

Meni je uvek prdnji kraj malko podignut zbog daske napred. Ali ne mnogo. Daska je skroz do gore podignuta Kada bih ga stavio ravno opteretio bih dasku, ovako ja topling ispruzim koliko treba da daska na ranom oranju tek dodiruje zemlju, i to mi je ujedno i odgovarajuca radna dubina. Probao sam ravno spremac sa mi stoji, mnogo mi gura zemlje, a kad ga poplicim na rotore da daska ne gura zemlju onda mi pliko u zemlju ode spremac. Nemam sliku sad, ali cim se prosusi i bude moglo da se radi postavicu sliku.
 
Poslednja izmena:
plivajuca piramida ide u kombinaciji sa traktorom koji ima dobar plivajuci hidraulik pa tako da se zadnji kraj setvospremaca oslanja na rotore a prednji nosi na plivajucim poteznicama i nastelovanom dubinom rada preko plivajuceg hidraulika a opruga u tom slucaju je uvek labava i ona sluzi da amortizuje promene koje traktor napravi usled npr upadanja prednjeg tocka u rupu ,brazdu ili se naglo popne na neki breg tako da se usled amortizacije to ne prenosi na setvospremac jer bih u suprotnom bilo vise lomova , uvijenih ramova itd

Plivajuca piramida ide u kombinaciji s tockovima koji su postavljeni na sve IMT spremace. IMT sjetvospremac se ne moze kvalitetno osloniti na rotore jer su rotori na oprugama pa kako se oprugama cefne zadnji kraj ide plice ili dublje. IMT sjetvospremac kad se osloni na tockove i valjke tezi da zabija prednji kraj u zemlju. kako bi se sabile opruge na valjcima i sjetvospremac iznivelirao tu dolazi u ulogu ovaj stabilizator s oprugom koji se podesava s obzirom na dubinu rada sjetvospremaca, zategnutost opruga na valjcima i visini samih valjaka. Kad se gume probuse na sjetvospremacu, dolazi do problema jer opruga nije u stanju drzati bez tockova sjetvospremac mirnim u radu pa se onda sjetvospremac mora nositi na plivajucem hidrauliku i tu dolazi do neravnomjerne dubine rada. Da se ovo "popravi" ljudi ili izbaciju tockove ili ih skroz podignu, piramidu preprave u krutu tako da s gornjom polugom mogu nivelirati sjetvospremac i da ga ne moraju "nositi" na polugama u radu. Ovdje se pokazalo ako se sva tezina sjetvospremaca prenosi samo na valjke da one zice iskacu iz lezista samo tako i da se valjci jako brzo kidaju pa ih dosta ima umjesto zica povarene flahove izmedju rozeta.

Nisam nigdje vidio da itko od proizvodjaca koristi taj tip piramide, svi imaju krute piramide i nikad problema s pucanjem ili motanjem rama kako ti pises.

Taj sistem je zamisljen dobro i funkcionira sasvim OK, cak toliko da je kolega za 5136 imao sjetvospremac 5m s prepravljenim valjcima na flahove i krutom piramidom ali ga je na kraju vratio na plivajucu piramidu ali je stavio na njega jace gume i tako je terao. Po njemu je radilo bolje nego bez tockova jer opruge na valjcima nisu dovoljno jake da same odrzavaju dubinu rada konstantnom.
 
Bobo

delimicno si upravu medjutim ovo sto sam gore napisao zaboravio sam da naglasim u razlicitim tipovima zemljista jer npr nece to tek tako idealno funkcionisati u pesku i u smolnici jer u smolnici ce tockovi dobro obavljati posao ali u pesku je to malo teze i tu do izrazaja dolazi plivajuci hidraulik koji nije idealan bas kod svih traktora e kod takvih sa losijim plivajucim hidraulikom je bolja kruta veza pa prednji kraj drze preko gornje poluge ili toplingera i u takvoj situaciji a bez tockova na setvospremacu je opterecen zadnji kraj odnosno rotori jer oni drze sav teret pa dolazi do pucanja
ja imam takav setvospremac kao sto je postavio sliku kolega dukej vucem ga sa imt 560 bez tockova sa delimicno zategnutom stabilizacionom oprugom i plivajucim hidraulikom u bilo kojem tipu zemljista bez problema i nijednog loma sem 6 ili 7 zica od 85te god
 
Nema veze plivajući hidraulik sa ovim tipom setvospremača jer se rad istog zasniva na jačini sile u toplingu, a to ovde kod plivajuće piramide teško može da se ostvari (osim kod baš jako zategnute opruge). Takođe, poluge kod rada sa setvospremačem trebaju biti u šlicevima (kod traktora koji ih imaju), pa takođe plivajući hidraulik gubi preciznost.
 
Kako skidate (rđave) ležajeve sa rotora IMT FOP setvospremača, a da ne oštetite kućište? Toliko teško silazi da radapciger pokvari kućište...
 
Kako skidate (rđave) ležajeve sa rotora IMT FOP setvospremača, a da ne oštetite kućište? Toliko teško silazi da radapciger pokvari kućište...

Gurneš kućište što više prema rotoru,ostaje ti ležaj slobodan,poskidaš sa njega onu zaštitnu gumu i lim sa jedne strane,i polako brusilicom i tankom pločom,zasecaš ležaj

28tcm6v.jpg


slobodno odbi od osovine nekih 1-2 mm da je ne oštetiš,i od vrućine će puknuti unutrašnji prsten, tada ležaj ide veoma lako sa osovine.
 
Nazad
Vrh