Servisiranje traktora

Rastislav je napisao(la):
Sircetna ili bolje sona kiselina ce ti rastvoriti kamenac...samo ako budes radio sa sonom (HCl) ona ce ti brze rastvoriti kamenac ali moras da pazis jer je agresivnija.(kad prestane da peni ispiraj sa vodom)

agresivna je a hladnjak je alum.
 
Dragan18 je napisao(la):
alo ljudi pa calgon je resenje rastvori u vodi i eto ocistice se 100 %
Jel to neko vec isprobao? Nemoj da prodjete ko moja zena sa Arielom! Kad je rekla "kako ovima na reklami opere lepo a na tvojim radnickim pantalonama je ostala fleka" :haha: :haha: :haha:
 
ma najbolje da kupi drugi ladnjak kad pocne da mu se greje traktor i reseno , a motor ocistiti i to je to . u Novi ladnjak antifriz :ppozdrav:
 
Pa postoje sredstva koja ne nagrizaju ni hladnjak kao ni gumice jer i o njima treba vodit računa .
 
nepricam o hladnjaku vec prvenstveno o bloku
raspitao najbolja je kalcizirana soda Na2co3(nije ziva soda)
ali je nema za kupiti.
ima sijaset nacina od kiseline hcl sone sircetne .... i kojekakvih kupovnih tecnosti koje imaju slab rezultat na velikim naslagama.
jedan mehanicar mi je rekao da sipa 1l sone kis 18% u aute i malo radi pa prazni.
medjutim pitao sam jednog iskusnog majstora i verovali ili ne kaze covek limontus
1kg i nema problema po ostale delove motora kaze da mozes da radis ceo dan
i na kraju ispusti vodu,postupaak ponavljas sve dok ima prljave vode.
posle moze s vremena na vreme da stavis i uvek cist motor.
probao sam i stavio limontos u posudu sa toplom vodom i jedan deo pun kamenca
reakcija je odmah pocela.

Post je spojen: [time]1258483962[/time]
_________________________________________________
Dragan18 je napisao(la):
alo ljudi pa calgon je resenje rastvori u vodi i eto ocistice se 100 %

calgon ne cisti kamenac vec sprecava stvaranje novog omeksivanjem vode
 
evo i fabrickog uputstva za koriscenje kalcizirane sode Na2CO3

2ilfnl3.jpg
 
Mozda odneti hladnjak majstoru da ga otvori i ocisti, sa motora skinuti v. pumpu,termostat i sipati cinkom gasenu sonu kiselinu. Drzati ~3-3,5h.Grejanjem bloka [nekim brenerom] da bude topao ubrzava se proces.Po ispustanju kiseline ispiranje 4-5 puta vodom.Ovaj sistem moze i za starije modele bakarnih hladnjaka koji nisu truli ~1h.
 
dicki je napisao(la):
Mozda odneti hladnjak majstoru da ga otvori i ocisti, sa motora skinuti v. pumpu,termostat i sipati cinkom gasenu sonu kiselinu. Drzati ~3-3,5h.Grejanjem bloka [nekim brenerom] da bude topao ubrzava se proces.Po ispustanju kiseline ispiranje 4-5 puta vodom.Ovaj sistem moze i za starije modele bakarnih hladnjaka koji nisu truli ~1h.
Cinkom gasenu sonu kiselinu...to nema nikakvog smisla jer ce ti cink izreagovati sa hcl pa ces dobiti so zncl2 koja ti nista nece uraditi.Ma treba samo razblaziti ovu kupovnu hcl tako da joj bude koncentracija manja (5-10%) i sipati u blok i cekati da se kamenac rastvori(nije potrebno grejati reakcija ce sama teci)pa isprati vodom i napuniti blok i to je to.
 
Odosmo u :off_topic: Drzao sam radionicu...Kiselina se gasi sa opiljcima Zn. Vrlo je efikasno sredstvo i za ciscenje pri lemljenju, a za bakar, mesing :D Odredjivanje vremena izlozenosti je vezano za praksu.
 
Rastislav je napisao(la):
Mozda su ti izvori losi...cinkom mozes da smanjis konc.hcl ili da je potpuno neutralises (sto ti kazes ugasis)Ni ovo za Na2CO3 mi nije jasno.Ja dok ne vidim reakcije ne verujem.

ama ne mudruj guglaj upisi na2co3 kamenac i vidi sta ljudi pisu a ovo za limontus je provereno
i ima ga za kupiti u marketima u pakovanjima na kilo
 
ma neznam ja nista vidis da pitam i guglam nego me malo nerviralo ono tvoje sa formulama i
jedinjenjima gde sam ja duduk
ja samo citam uputstva i savete

izvini za ono ne mudruj
jbg tezak dan. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh