Selektor za semena

Ako nije vibro motor u pitanju onda je ovako nešto u principu,no nije ni bitno.Probaj postaviti slike kako selektiraš sirak,proso,pšenicu baš me zanima.:ppozdrav:
20150223165126.jpg
 
Vidi, ja sam sebi napravio samo za soju i nisam i nemam potrebe za necim drugim.A nisam nista drugo ni probao.
 
Selektor jeste ručne izrade ali ne iz moje radinosti već je kupljen od čoveka koji ih pravi po narudžbini.Može da radi sve od sitno zrnih do krupno zrnih kultura samo se menjaju sita.Creva su povezana sa usisivačem,nema vakuma.Ne sviđa mi se uopšte raspored sita koja je proizvođač odredio.Gornje je 2mm,srednje 1mm a donje 2.5mm.Imam dosta krupnijeg semena(prva vrhunska klasa)koje je selektor izbacio u otpad :zli: što nije normalno pa će ići prepravka i poboljšanja.
 
Selektor jeste ručne izrade ali ne iz moje radinosti već je kupljen od čoveka koji ih pravi po narudžbini.Može da radi sve od sitno zrnih do krupno zrnih kultura samo se menjaju sita.Creva su povezana sa usisivačem,nema vakuma.Ne sviđa mi se uopšte raspored sita koja je proizvođač odredio.Gornje je 2mm,srednje 1mm a donje 2.5mm.Imam dosta krupnijeg semena(prva vrhunska klasa)koje je selektor izbacio u otpad :zli: što nije normalno pa će ići prepravka i poboljšanja.

Imas neke slike na forumu mozda od tog selektora. Sita su pletena zica ili perforirani lim. Htio ja da pravim prije pa gledao perforirane limove, onda je bilo sa okruglim i cetvrtastim rupama od celika ,inoks cak i bakar i aluminij ali se mora kupiti citav komad 2 metra kvadratnih.
 
Od perforiranog lima su.Ne može ni kod nas da se kupi manje od 2 kvadrata ali u ponudi ima svih mogućih i ne mogućih tipova i perforacija.Jeftinije je kupiti celu tablu potrebnog lima i sam napraviti željeno sito nego uzeti od proizvođača kod koga košta kao zlatno.Nemam nikakvih slika.
 
Evo kako izgleda otprilike onaj zapakovani tajnoviti trijer,nista novo,ovaj je star sa slike mozda i 100 godina...............
jin71z.jpg
 
Od perforiranog lima su.Ne može ni kod nas da se kupi manje od 2 kvadrata ali u ponudi ima svih mogućih i ne mogućih tipova i perforacija.Jeftinije je kupiti celu tablu potrebnog lima i sam napraviti željeno sito nego uzeti od proizvođača kod koga košta kao zlatno.Nemam nikakvih slika.

Mislim da sam nasao na netu , da li je iz stare pazove i ima linearno kretanje sita. Koliko se ja sjecam sa faksa a imao sam na ispitu pitanje proracuna putanje zrna po situ, da sita moraju imati radijalna kretanja , okacena na sarke i ekscentar jer jedino tako dolazi do pravilnog kretanja zrna po situ odnosno odbacivanja prema naprijed. A i pogledao tvornicka rijesenja na netu ni jedan nema linearno kretanje.

Da li je to ovaj https://www.youtube.com/watch?v=FwIkPReZ40k

Na otpadu bila sita za selektiranje kukuruza sa velikim vibro motorima, to sam dobro zapamtio jer sam gledao motore.
 
Evo jos jedan gravitacijski selektor ali ovaj ne cisti zrna vec odvaja laksa. Na engleskom je pa evo ukratko. Original selektori su skupi a tip ima nesto drveta i usisavac i nekoliko sati za eksperiment. Radi se o sjemenu paprike, sjeme pada i odbija se o stranice i lakse sjeme vakum povuce gore kroz kanal koji mora biti uzi da dobije na brzini a onda se siri da povuceno gubi brzinu i sjeme pada dolje a postoji jos jedna komora prema gore gdje prikljucuje usisavac i ujedno tu ima regulaciju koliko pusta unutra zraka odnosno smanjuje i povecava vakum. Zanimljivo a jos i radi:)

https://www.youtube.com/watch?v=EAT0KU7Qw1A

- - - - - - - - - -

Evo kako to na zapadu rade male bravarske radnje, jedan brzi cistac od sjemena korova,
jedna spirala mu je otvorena zbog demonstracije :)
https://www.youtube.com/watch?v=sy2oGKjAL6w

I jedan cistac zrna ili selektor sa sitima
https://www.youtube.com/watch?v=H02u58sko2g
 
Od perforiranog lima su.Ne može ni kod nas da se kupi manje od 2 kvadrata ali u ponudi ima svih mogućih i ne mogućih tipova i perforacija.Jeftinije je kupiti celu tablu potrebnog lima i sam napraviti željeno sito nego uzeti od proizvođača kod koga košta kao zlatno.Nemam nikakvih slika.
Moze naruciti sito kod Zuze u Subotici, po dimenzijama, moguca dostava brzom postom na kucnu adresu.
 
uzeo sam selektor za sjeme, najviše mi treba za grah, i sada mi treba netko tko pravi sita, ili bar ima lim sa rupama promjera 6, 8 i 10mm, te ona sita sa duguljastim rupama.....original u njemu imam za žitarice, pšenicu, ječam, proso, djetelinu, konoplju itd to su sve radili s njim


evo i slike, oko 50km od mene ima isti takav, pa sam vidio kako radi, i onda sam odlučio sebi kupiti i nevjerujem da sam naletio na potpuno isti.....





 
nemam pojma, nema nigdje nikakve pločice sa godinom proizvodnje i proizvođačem.....jel znaš nešto o njemu??
 
našao sam, pored NS, to je 100km od mene, probam ih prvo kontaktirati, pa ću otići do njih

hvala!
 
Ta firma se nalazi u Sremskoj Kamenici.Imaju sve moguće vrste sita ali ne prodaju ispod 2 kvadrata(tolika je tabla).Uzimao sam od njih.
 
znam gdje je strojopromet, nisam se njih ni sjetio, a uvijek željezo kupujem kod njih, jer su najpovoljniji.....

Matiću, kolika je cjena za 2 kvadrata????
 
Nazad
Vrh