Sejalice za pšenicu.Opšta tema.

Gledao i ja Agromasz jer mi se više sviđa i sigurno je kvalitetnije urađena ali u toj opremi koliko se sećam je bila oko12-13.000 a to mi je probijalo budžet.
Ne znam koju tursku je tvoj kolega imao ali ova neće popucati niti se saviti, ima šasiju ko 5t prikolica. Al da je teška-teška je. Prazna je oko 1400kg a puna oko 1900kg i zato ima momački pritisak po jednom redu. Pre setve moram prevući kembridže da mi ne sahrani redove spram sredine traktora.
 
Gledao i ja Agromasz jer mi se više sviđa i sigurno je kvalitetnije urađena ali u toj opremi koliko se sećam je bila oko12-13.000 a to mi je probijalo budžet.
Ne znam koju tursku je tvoj kolega imao ali ova neće popucati niti se saviti, ima šasiju ko 5t prikolica. Al da je teška-teška je. Prazna je oko 1400kg a puna oko 1900kg i zato ima momački pritisak po jednom redu. Pre setve moram prevući kembridže da mi ne sahrani redove spram sredine traktora.

E to je kolegu jako morilo. Imao je neku sa O, ozduman, ozdoken... U početku sam ih (Irtem) i sam gledao, al kad sam odlučio da ću sijat sa RD turkinje su odmah otpale.
 
@Bećarina pusta i mene prve godine do polovine setve otprilike. Ode seme na 10-12cm.... Kad smo se skontali da neće valjati, kaže ćale idem ja ispred tebe sa kembridžom, pa ćemo videti jel može tako. Kad smo videli da useva, gaaaas.
Tu je bilo odlično ujednačeno nicanje, pa smo tako nastavili raditi i ove godine. Tanjiranje, gruberisanje, kembridž, setva.
@Arkadije ako su opruge dovoljno jake, kada ih našrafiš sejalica će podići točkove u vazduh. Zato sam ja bio prinuđen da na njivi ugradim kontroler obrtaja točka....
 
Znam ja sve to,ja govorim o tome da moze biti i 10 t teska sejalica ,ako ima podesavanje pritiska na ulagace onda ne vidim za cega ti treba valjak pre setve,sto ne smanjis pritisak na baterije ne razumem ?.Pravis jedan prohod vise,gorivo,masina,radni sati,zbog cega ....
 
@stizanin pretprošle godine negde na 4-5 a prošle negde oko 5-6, možda 7. Ne sećam se. U principu, ove godine sam počeo da dižem točkove koliko god mogu a da ne izgube kontakt sa zemljom i da ostvarim tu neku dubinu setve od 5cm. E jedino što u repici nisam tako uradio, ostavio sam je negde na drugom podeoku (takoreći nije legla na diskove) a malo sam previše upeglao pripremu pa mi repica otišla suviše plitko za moj pojam. Niknula je, ali po meni treba je sejati dublje a ne na 1,5-2cm.
@Arkadije zato što se zemlja ne stigne sleći od vršaja kukuruza do setve, zato što radim redukovanu obradu, zato što sejalicu nosim sa traktorom od skoro 6tona, bez duplih točkova, na simplim dijagonalnim pa mi za tragovima traktora žito nikne pre nego za sredinom traktora a zato kasnije nikne sredina jer seme ode duboko jer tu zemlju nijedan rotor ne sabije dovoljno dobro. Niti od grubera, niti od tanjirače.
Ili ukratko objašnjeno-da izjednačim tvrdoću zemlje iza tragova traktora i sredine traktora.
 
Poslednja izmena:
Ili još kraće. Kakvo je zemljište iza točkova a kakvo je u sredini?
Iza točkova je sabijeno zemljište takoreći i podloga na koju će zrno biti položeno a u sredini je zemljište meko vazdušasto i tvrdu podlogu ćeš naći na dubini od 10+cm. A ako popustim te srednje redove zrno će mi ostati u tom mekom zemljištu gde neće biti isti kontakt kao zrnu iza točkova. Kapići?
Ovako ja nju mogu da našrafim da seče i biljne ostatke i da seje na jednaku dubinu a ne da mi diskovi igraju ko dirke na klaviru pa mi takva i ujednačenost dubine setve.
 
Da,svaka cast.Ja koliko sam gledao te sejalice nisam previse tome davao paznju ::sramota:: ,i sigurno da nagazni tockovi znace puno oko ravnomernije setve po dubini,ali uz kombinaciju sa tim paralelogramom to je tek odlicno onda ...
 
Nisam ni ja dok nisam kupio sejalicu. Al dobro. Zadovoljan sam ja i sa ovom samo što eto traži tvrđu pripremu.
Naravno da znače točkovi! Pogledaj ovaj snimak a pogotovo deo od 4.08 min
---------------------------
Ovaj snimak je još bolji
 
Poslednja izmena:
Siniša pa našteluješ pritisak oruga na setvenim baterijama koje idu u tragove točkove traktora, jače nego one u sredini sejalice. Ako nešto nisam dobro shvatio izvinjavam se unapred.
 
Kod tebe je zemlja peskovita i meka pa sejalica ide do Kine.Kod nas koji imamo teža tla tu ne bi bilo problema, čak bi baterije odskakale u zapekloj slatini.
Jednostavan primer su vučene tanjirače koje ne idu u zemlju do tuljaka, jednostavno idu do 10-15 cm maks.i zdravo đaci.
 
Da, zemljište je totalno drugačije i kada bih popustio samo srednje baterije (a neke sejalice ni ne mogu posebno) onda bi skakutale i na najmanju grudvu i žetveni ostatak. Dobio bih nejednaku dubinu setve u meko i nedovoljno zbijeno zemljište u odnosu na ono iza tragova. Ovako kembridž to izjednači i mirna Bačka. E jedino nisam napisao da je u pitanju nošeni kembridž lajt verzija, nije Heva.
Vi, niko nemate situaciju da vam usev bolje nikne iza traktorskog traga?
@IvicaR i jesam naštelovao te da pritiskaju jače, ali traktor je pretežak, gume neadekvatne pa je tamo dubina oko 3cm. Doduše nisam ih našrafio do jaja ali možda i to probam, ali opet kažem-pišem sredina će ići preduboko.
 
Пратим шта пишеш....Увек иза тракторског трага никне само ако семе уђе у Земљу и сабије се (без Ваздуха)Дали је то на 1цм 2-3-5 не битно битно је да нема Ваздуха...можда грешим ограђујем се.
 
Kod nas trebaju poništavači traktorskog traga jer tu bude beton liga.Čudesne stvari imamo u ataru.Breg se rasipa pa onda siđeš u dolju gde je kamenolom a nisi izašao iz parcele.
 
To vam pišem, brže nikne iza traga dok iz sredine ne.
Trebaju i kod mene podizači ali ne mogu ih puno našrafiti da mi ne nakupi ž.o.
@stizanin maločas sam bio do sejalice, na 7 podeoku sam sejao jesenas. A to je, znaš i sam, momački pritisak. Da ne bi ostala bez pogona zavezao sam belu krpu na točak i krajičkom oka u retrovizoru pratio da li se okreće. Parola snađi se, jbg kad nisam uzeo sejalicu sa lependrikom (neki lik iz sela tako kaže za elektriku). :)
 
Moj pokojni deda, laka mu crna zemlje, je još davnih dana, posle setve kukuruza ( 1,5 - 2ha) platćao dodatno tog čoveka da pređe traktorskim gumama po redovima gde je išlo seme, radi boljeg i ujednačenog nicanja.
 
Nazad
Vrh