Sejalice za pšenicu.Opšta tema.

Eeee ako cena diktira, onda te potpuno razumem. Ja sam uzeo Gungor od 3m a da sam novčano mogao uzeo bih od 4m. Kad već mora jači traktor da nosi, onda da nosi od 4m.... A da sam prelistao oglase još jednom pre kaparisanja onda bih uzeo Solmax steel 23X.
 
Ova mi je taman jer ima depozitor za djubrivo gde se vadi pregrada i onda može da stane nešto više od 400kg semena. Rusu 820 će biti taman težina. Mislio sam da uzmem HMS ili LiDu ali su cene otišle u nebesa.
 
Sta ne valja na Irtemu?
Serviser je rekao da su generalno imali jako puno reklamacija. Na reduktore i setveni aparat...
A gungor ne ulazi u izbor?
Kada smo bili u Best & Co da je vidimo delovala je mašina lepo. Velika mana svim tim sejalicama su im ti izbačeni točkovi po 50cm a ne seju iza točka i onda ne možeš da poseješ do komšijske ograde..... Ili ako ima razor opet te muči.... Sasvim slučajno na placu gde izdaju mehanizaciju smo videli nove sejalice, a vraćene.... Popucali liveni nosači od diskova..... I onda kako je bila koja reklamacija na to, oni samo skidali sa tih vraćenih i davali ljudima.....
 
Polovnu Horsh, Vaderstad, Tumme i njima slične.Kad poseju to je posejano, može i u lošiju pripremu.Taman su u tom cenovnom rangu a od jeftinijih varijanti OLT Sigma i peglaj.Jedina mana im je što nisu nove i što nema povrata novca na nekom od konkursa.
 
@SaleCar , verovatno si gledao starije modele. Na novim modelima su uvučeniji točkovi. Sad da ti ne slažem, al možda jedno 15-20cm štrče. Odnosno ima jedan ili dva diska iza točka. Liveni nosači mi nisu pucali ali mislim da znam zašto pucaju. Razor kao i malo veće neravnine im jesu problem zbog malog hoda diskova. Problem su i nosači markera. Al ono što je meni najbitnije je dobro rešeno... Useje pšenicu i ječam u loše odrađeno kukuruzište kao i repicu u dooobro upeglanu pripremu. Jesenas sam napravio par mini ogleda. Komšija je sejao repicu u beton pripremu sa kukuruznom Vaderstadkom (skuplja nego kompletna moja mehanizacija) i malo je preterao sa peglanjem njive pa mu je tako i niknula. Zatim je pokušao da popuni praznine sa Amazone D9 ali ona je samo rasula seme od gore. Prešao sam preko svih tih prolaza sa Gungorkom i usejao repicu na dovoljnu dubinu da nikne bez kiše. Verovatno da nije baš svako zrno niknulo ali 70% jeste. Kod mene sam napravio ogled na bankini tj zemlji između njive i puta. Tu sam malo usejao pšenice, čisto da vidim da l će moći. Bilo bi super kada bih imao prednju hidrauliku da mogu u jednom prolazu kembridžovati i sejati. Ali pošto nemam onda kembridžam s drugim traktorom a zatim sejem.
Za polovnu Horsch i slične mi žao da prodajem bubreg. A i nema konkursa na njih, a to mi znači dosta.
 
Što se tiče menjača na Irtem, ume nekad da slaže iako se propisno podešava ali to je nekad i ne više od 10-15%. Nisam otvarao menjač ali mislim da ima čelični varijator i da on pravi problem. Čaure na baterijama su loše rešene ali prepravka čaura i šrafova košta do 100 evra tako da to nije neka strašna investicija. Ja sam Irtemku prodao u selo drugaru i kad se sve sabere preko 1000 jutara je posejala sa zamenom tih čaura, šrafova i pogonskog lanca.
 
Imao sam par sejalica,olt gamu,imt,olt sigmu nošenu,svaka je bila dobra,stavili su seme u zemlju ono,koliko toliko.Naj veći problem mi je bilo da malo semena staje u te sejalice.Prošle god kupio olt sigmu 4m vučna,hidrolikom se šteluje potis na baterije,750kg ječma i 900kg pšenice staje u koš.Mašina navodno 85.godište.Čudo kako stavi seme u zemlju,nazad ima one točkove,pa to zrno ne mož naći iza sejalice.Rekao sam neću nikada prodati,kakav hors,amazon i bakrači.
 
Što se tiče menjača na Irtem, ume nekad da slaže iako se propisno podešava ali to je nekad i ne više od 10-15%. Nisam otvarao menjač ali mislim da ima čelični varijator i da on pravi problem. Čaure na baterijama su loše rešene ali prepravka čaura i šrafova košta do 100 evra tako da to nije neka strašna investicija. Ja sam Irtemku prodao u selo drugaru i kad se sve sabere preko 1000 jutara je posejala sa zamenom tih čaura, šrafova i pogonskog lanca.
E jbm ti novu masinu kad treba odmah da je prepravljam!...Ja sam inace ove godine prodao moju Plamet 3 metra,radio sa njom 10 godina i treba da kupim za sledecu sezonu nesto...
 
Ima jedna gungorka 3 metra sa djubrivom i stalnim tragovima
Stara tri godine nije posjela vise od 100 hektara
dao bi je covek upola od cene nove plus pdv
njemu mala pa bi da uzme nesto vece
 
Ja danas zvao Agrouniverzal za sejalicu, nemaju na stanju od maja će raditi porudžbine, a cene idu gore zbog inflacije u Turskoj.
 
@SaleCar , verovatno si gledao starije modele. Na novim modelima su uvučeniji točkovi. Sad da ti ne slažem, al možda jedno 15-20cm štrče. Odnosno ima jedan ili dva diska iza točka. Liveni nosači mi nisu pucali ali mislim da znam zašto pucaju. Razor kao i malo veće neravnine im jesu problem zbog malog hoda diskova. Problem su i nosači markera. Al ono što je meni najbitnije je dobro rešeno... Useje pšenicu i ječam u loše odrađeno kukuruzište kao i repicu u dooobro upeglanu pripremu. Jesenas sam napravio par mini ogleda. Komšija je sejao repicu u beton pripremu sa kukuruznom Vaderstadkom (skuplja nego kompletna moja mehanizacija) i malo je preterao sa peglanjem njive pa mu je tako i niknula. Zatim je pokušao da popuni praznine sa Amazone D9 ali ona je samo rasula seme od gore. Prešao sam preko svih tih prolaza sa Gungorkom i usejao repicu na dovoljnu dubinu da nikne bez kiše. Verovatno da nije baš svako zrno niknulo ali 70% jeste. Kod mene sam napravio ogled na bankini tj zemlji između njive i puta. Tu sam malo usejao pšenice, čisto da vidim da l će moći. Bilo bi super kada bih imao prednju hidrauliku da mogu u jednom prolazu kembridžovati i sejati. Ali pošto nemam onda kembridžam s drugim traktorom a zatim sejem.
Za polovnu Horsch i slične mi žao da prodajem bubreg. A i nema konkursa na njih, a to mi znači dosta.
Jesi li rešavao markirante, to je loše urađeno. Ja nosim šrafove u alatu kad ih ocvika da stavim nove
 
Kod mene je novi tip markira, tj pozadi su a ne napred, meni puca nosač nemam problema sa šrafovima. Trebalo je staviti jaču ploču a u tom momentu je nisam imao ili postaviti ukosnik. Da reklamiram, nisam hteo a verovatno sam trebao. Nema veze. Će bude sređeno.
 
Kako misliš pozadi, kod mene su naspram platforme za stajanje, iznad zadnjeg reda diskova koji usevaju seme.
 
Poslednja izmena:
Aaaaa, pa i kod mene su pozadi.
Imaš stari tip sejalica kome su markeri ispred točkova samo ne znam gde se tačno šrafe, ali su napred.
Meni puca ona trcava ploča kroz koju prolaze dva šarafa M10 tj ključ 17 i hvata se za šasiju tj cev ispred platforme. Tebi ne puca taj nosač markera tamo?
 
Sad je veznula na jednom mestu. Meni puca taj šraf m10 i to gornji. Ako ne pukne olabi se tako da svakog dana dotezanje. Previše su masivni markeri a drže sa na dva m10 šrafa. Moraće to da se ojača nekako.
 
Da, preterali su sa masivnošću a ostavili slabe vijke i slabu ploču za vezu sa šasijom. Zašarafi ukosnik za nosač markera i za šasiju sa strane.
 
Da i ja kažem koju na temu sijačica. Do prošle godine sam sijao sa IMT 23 reda+ grablje i to je išlo dobro u (vrlo dobroj i) odličnoj pripremi s obzirom da imamo i težih tala. Prošle godine se ponovili u žitnu sijačicu Agro masz SR 300, dvostruki disk, nagazni točkići, platforma, hid. markiri, osnovni komp. za stalne tragove, svijetla, povišenje i grablje. Sijala je samo u paru sa RD na podrivano+tanjurano, pa samo podrivano i na oranje, a brzina od 5 do 8 km/h (naj češće oko 6-7 km/h). Nikad do ove sezone nisam imao tako fino posijano žito i ječam. Dubina konstantna, raspored zrna u redu jednak (ne sije "u kućice-gamarice"), zrno dobro zagrnuto, nicanje ujednačeno, busanje odlično, svaka vlat iste visine. Poštivanje norme nakon baždarenja bez primjedbe. Teška oko 850-870 kg, a pritisak na diskove 34 kg (kila gore-dole). Dakle kad se uštima sve kako treba (sukladno zrnu i stanju na njivi) sije za čistu 5-icu. Od kvarova ispao klin na cilindru markira i ja ju oma ponovio u banderu (natero stepenice u nju). Da ima boljih od nje, ima, da ima skupljih ima, ali da sije al pari sa nekim zvučim imenima sije. Kako će se pokazati u budućnosti, vidjet ćemo.

Kolega imao tursku sijačicu jednu sezonu i odma ju vratio trgovcu. Popucala, savila se na mjestima, teška, daleko kopačnje.... Dvije takve vraćene trgovcu. Isti kolega uzeo kukuruznu te iste marke i ne može ju nafalit.
 
Nazad
Vrh