Sejalice za pšenicu.Opšta tema.

Eto tipicno hvatanje za slamku. Ako ja (USPUT NE ZNAM SE PIŠE ODVOJENO ) NE ZNAM, NE ZNAŠ NI Ti. Čekaj, nisam ja kriv što ti ne znaš, danas je dostupan internet svima, ima jako puno istraživačkih radova vezanih za poljoprivredu. Ja sam samo napisao , da se vlasnici IMT sejalica TEŠE .... IMT JE PREVAZIDJEN 70-ih godina, bila je odlična sejalica za to vreme. Što se tiče firme VICON i tvog poznavanja ove firme... to je tvoj problem. Ja znam šta sam kupio. Uopšte se ne proseravam , neka svako radi kako želi i hoće.
 
Poenta je da ja nisam kompetentan, a da vi jeste. Kao da nikada nisam sejao sa IMT sejalicom, ! NIKADA NIJE BILA DOBRA DUBINA! KAKVA GOD DA JE BILA PRIPREMA NIJE PRELAZILA 3 cm! Od kad znam za sebe nikada nam psenica nije licila na ono kako treba da izgleda , menjale su se 3 IMT sejalice od razdrndane do ganc nove i opet je bilo isto. OBlik koša je loš pa treba mnogo semena da bi uopšte povukla. Teško joj se prilazi sa zadnje strane. Stariji modeli moraš da bacaš ponjavu ispod nje da šteluješ količinu, a šteluju se posebno dve strane pa mora da se ponovi za obe strane proces. Ne može da seje malu količinu semena , pa tako ako seješ mak moraš još toliko da prokuvaš , ili ako seješ uljanu repicu moraš da mešaš sa grizom... spustite loptu malo momci! IMT ODRADI posao ,ali je los kvalitet posla. Malo manje pametujte. Jedne godine bude ekstra ma kojom sejalicom sejao, a u naredne 3 se vidi razlika iz aviona. Mene ne mozete ubediti u suprotno. SETVA JE NAJBITNIJA U CELOM PROCESU PROIZVODNJE! SAMO SE JEDNOM SEJE .

Kako misliš da ne može sejati malu količinu semena? Pa mi sejemo detelinu snjom i možeš ga štelovati kako ti volja a većinom sejemo 15-17kg po kj ali smo sejali i manje jer kome je sejano tako tražio zbog manjka semena. Nije da je mašina extra kvaliteta ali odradi posao sad neko manje domaćinstvo ako seje u proseku oko 15kj žita dosta je i jeftinije nego da plati ili da kupi neku svemirsku tehniku za sejanje žita i kad bi to otplatio i od čega.
 
Ja nisam rekao da znam, ali takođe ne tvrdim da je IMT prevaziđena sejalica... NEZNAM ja pišem zajedno, a kome smeta nemora da čita... Ni nemoram da znam šta je i ko fabrika Vicon, jel realno ima mnogo boljih i kvalitetnijih sejalica od Vicona, koja je naravno franšiza Kverneland grupe.... tako da ti imaš svoje a ja svoje mišljenje i nepa potreba da se ubeđujemo šta je dobro ili ne.

I da, šta je hvatanje za slamku, to nerazumem?
 
Ja se ne ubedjujem ovde. Nisam komentarisao moju sejalicu , nego IMT sejalicu. Što se tiče MOJE sejalice, verovatno nije savršena, ali je u tom momentu bila best buy, verovatno je i sada. Jer je izašla mnogo jeftinije nego Amazon, Kuhn Premia, Voogel Noot i slične evropske marke i to za finu sumu novca. :cao:
 
Odoste vi ljudi daleko,rekao bih predaleko.Pratim ovaj forum tri godine, a skoro sam postao član i vidim da zastranite malo,malo.Možda je već izlizana fraza ali ste svi pomalo u pravu.Može se posejati sa svakom sejalicom ali ako je loše pripremljeno,ipak je kvalitetnija setva sa ovim velikim i skupim sejalicama.Ako je priprema dobra,zemlja usitnjena i lako ide do 7-8 cm dubine,onda može svaka dobro posejati ali kad je tvrdo...Poslednje tri godine mi seje čovek sa novom Gaspardi sejalicom,platio 10.000€ i vuče je T 90.Nikne svako seme,sve lepo zatrpa da ni jednog nema na površini i solidna je dubina,mada uvek uzimam kupovno seme.Nema potrebe za drljačom posle jer ima one grabljice iza.Ove godine sam imao onaj prinos od 8,8 t sa njom,mada je i sve ostalo bilo u fulu.Svakako da nemože svako to sebi da priušti,seju ljudi većinom sa imt,naročito oni sa malim posedom i živi se,bude i dobar prinos.Vidim iz slika da naš Agronom(budući) radi dosta dobro,daje nam i dobre savete,često vrlo stručne.E sad što se nekom učini da malo preteruje sa naukom,to je stvar ličnog afiniteta,u svakom slučaju nemojte tako na našeg Dragana,treba njega i ženiti,a kako će kad ga tako ocrnite,a sad i ženske čitaju ovaj forum.
 
Nisam kupio sejalicu da sejem sa njom samo pšenicu. Imam u planu još kultura. ETo i ti si Attila nešto naučio i to je cilj ovog foruma , uljane repice se seje oko 3 kg /ha , a madjari seju još manje. U principu seje se 500 000 biljaka na hektar po našoj filozofiji, a kod madjara se seje 350 -380 000 biljaka. Oko 500 000 semena otprilike tezi 3 kg ,zavisi od hibrida.
 
Koliko je dubina sjetve kod pšenice bitna to najbolje saznaju (ali nažalost preko svojih ledja) oni koji siju rasipačem i zatanjiraju x tanjiračama . Imaju odma ogled u trakama . Pogotovo se razlika u sijanju vidi na lošijem zemljištu i to po najvažnijoj karakteristici - propustljivosti . Na dobro propusnim zemljištima i kad se posije malo pliće opet može solidno da se ukorjeni , dok na slabije propusnim ako nema dubinu nema od nje ništa.
 
Znam da će ova rasprava otići možda i u kantu ali moram:
Ljudi, da su te naše domaće mašine BILE (jer su sve fabrike razjebane i pozatvarane)tako ekstra dobre i izdržljive ne bi kombinati kupovali zapadne traktore,sejalice i ostalu mehanizaciju.Da se razumemo koristili su i sve domace do početka-sredine osamdesetih i onda su počeli prelazak na strano.Zašto?Kvalitet rada,potrošnih delova,izdržljivost...Da se razumemo-svima nama je ta NAŠA mehanizacija bila prvo čime smo radili i čime smo stekli ono što danas imamo i čime radimo,ali vreme ide i sa njim se sve menja.Kada vam je IMT tako dobar medju sejalicama i ne treba ga menjati,zašto i danas ne vozite Tristaća ili Stojadina koji je u isto vreme bio hit među automobilima?
 
Pravo da ti kažem, ne znam pune cene. Sa subvencijom izašlo oko 13000 sve zajedno. Inace je sejalica oko 12000 a ciklon 4500-5000.

Sent from my HTC One mini using Tapatalk

p.s. kojom subvencijom kada još nije završen konkurs. Reci slobodno punu cenu. Ta amazonka nije ispod 15 000 verovatno + pdv sa tom opremom, + rasipac ako je
onaj najmanji od 900 l je oko 4500 +pdv
 
Stvarno ne znam pune cene. Meni se čini da je 12k-13k sejalica, a ciklon 4,5-5. Al konkurs dal je završen ili nije samo znam da mu je prošao zahtev i da će vratiti novce. Dal su cene sa pdvom ili ne, ni to ne znam. 100% je da je konačna cena za komplet sa povracajem nešto oko 13000 sa pdvom. Naravno da je cena skinuta par stotina eura, za nove mašine se uvek cenka.

Sent from my HTC One mini using Tapatalk
 
Evo obecanih slika od remonta.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG][
IMG][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IM
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]G
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
Nazad
Vrh