Sejalice za pšenicu.Opšta tema.

Sjačce koje su najčešće zastupljene kod nas kao npr imt , olt i starije "strane" i u najboljoj pripremi ne posiju baš dovoljno duboko , možda još cm-dva , nije mnogo , ali mnogo znači . To je neko moje mišljenje al nemora da znači da sam u pravu. Čini mi se ako negdje ode iz nekog razloga dublje da tu bude bolja pšenica .
 
Kod imt23 mi se ne svidjaju one krajnje lule.Stalno se krive i kljankaju.Kod moje su sve lule na pravac i izmedju tockova.Mnogo se bolje pokazalo.
 
Ta id u očin izmislili smo nauku preko nauke. Svaka sejalica poseje dobro kad je priprema dobra a kad su televizori i polutelevizori tu ni jedna neseje kako treba...

Eto vam za primara @kiraja koji seje sa imt u kombinaciji sa roto drljačom i čovek ima vrhunske prinose, tako da nije do sejalice neg do pripreme...
 
Apsolutno tačno.Prošle godine gde je priprema bila odlična i pšenica je bila odlična.Gde je priprema bila loša,loša i pšenica.Nema tu nekog mudrovanja previše.
 
Baća apsolutno se slažemo. Zato je moje mišljenje da ako treba još jedan prolaz ili tanjiračom, drljačom ili spremačom netreba štedeti, jel to u prinosu može dosta da pokaže.
 
Ja sam zadnje 3 sezone uzimao od kolega, jedan ima imt 15 a drugi 23 rednu pa sam sijao sebi. e u decembru sam kupio sebi imt 23 reda ali su lule starija je verzija ona sa debelom gredom oznaka joj je imt 632 ali je bila u ocajnom stanju i sad sam je remontovao pa ce mo da vidimo kako ce sluzit, ubacicu za koji dan i slike od remonta.
 
Dobri su i ulagači ali treba da su u dobrom stanju da bi mogli da obavljaju valjano svoj posao.Isto kao na pneumatskim sejalicama za kukuruz,loš i dobar ulagač(raonik)nisu istih karakteristika.
 
To si apsolutno upravu, mada sam vise volio da sam uzeo malu 15 redi sa diskovima ali ispade ova nebi skupa pa se zaletim i kupim, ako budem zadovoljan ostavicu je sebi posto sam je i ofarbao ako ne ide na oglase posto vecinom sebi radim nece biti preterano nesto usluge.
 
Evo jedno moje iskustvo oko ulagaca i diskova,barem diskova na starijim sejalicama.
Moja priprema zemlje nikad nije takva kao na peskovitom zemljistu jer mi je takva zemlja.Kada se tanjira za setvu psenice uvek ima oko 30 posto zetvenih ostataka na povrsini,barem na kukuruzistu.
Kod grudvaste zemlje i sa zetvenim ostacima diskovi koji ima nasa imt ili pneumatska agropanonkina,samo sa njima sam sejao,diskovi se penju na grudvu i na ostatke tako da semena ostaju na povrsinu.Jos gore iskustvo je kada neki disk pocne da zaglavljuje tj. da koci,onda se seme ostavlja na gomilicama.
Pak kod raonika ako nisu dobri teze ide u dubinu ali u vecini slucajeva raonik ide ispod grudvi i zetvene mase tako da samo ta masa ako je negde prevelika moze da se nakupi na cevi koje sprovode seme.To se retko desava a kada se desi podignem masinu malo vratim unazad i otpadne masa.Da nisam probao oba sistema nebih ni kudio diskosne ulagace.
Jos da dodam najgore je kuditi neku masinu a niste je nikad probali.
Masine za direktnu setvu bih voleo da probam mislim da su one za nas najbolje resenje,bas zbog 90 posto lose pripremljenih njiva.
Jos bih dodao da svaka masina moze da ide duboko ako to traktorista zeli samo ako ima dobre federe i ako zna da nasteluje masinu.
 
Jel ima neko Amazone d7 ili nešto slično , sa raonim ulagačima ? Pitanje , gledao sam neku d7 3m , sve je to u redu , nego ona izgleda nema nikakve opruge na ulagačima , nego oni samo svojom težinom padaju na zemlju , a nekako mi laički mala težina tih ulagača ?? Jel sije ona solidno duboko i u čemu je fora ? Pitam zato jer su mi mnogi rekli da je to dobra sijačica za te pare i da dobro usijava ?
 
Onda je ovo vjerovatno neko skinuo . Još kad bi neko mogao slikati kako stoje , gdje su zakačene gore i dole . Znači one (opruge) praktično vuku ulagače prema naprijed ? Gdje ima originalnih dijelova za Amazone ? Jel neko kupovao te oprugice ?
 
Bilo se i na aldomasu :) Ujak se ponovio.
2a9fa41726a5d7a4084dfcba7643e173.jpg
bc969c4b856bc8e46735d57d9f592d4c.jpg


Sent from my HTC One mini using Tapatalk
 
Ta id u očin izmislili smo nauku preko nauke. Svaka sejalica poseje dobro kad je priprema dobra a kad su televizori i polutelevizori tu ni jedna neseje kako treba...

Eto vam za primara @kiraja koji seje sa imt u kombinaciji sa roto drljačom i čovek ima vrhunske prinose, tako da nije do sejalice neg do pripreme...
Samo se tešite vi što sejete sa IMT. :sjasi:
 
Nazad
Vrh