Secerna repa 2020

I kad se sererane bore sa sopstveni opstanak...propadaju, ipak ostanu najveci lopovi i pokradu SVE od proizvodjaca da bi taj jadnik muceci se cele godina na kraju ostao BEZ ZARADE. E moji ljudi zato smo i ovde gde smo...sve smo upropastili bas sve...muka mi je od svega. A krivo mi je sto posteni ljudi gube volju da sledece godine seju tkz. kraljicu polja koja je pomocu mocnika i tajkuna postala bela smrt....pfuuuuuuujjjjjjjj
 
Није ми јасно једни заправо добри на репи ,други остадоше без зараде,шта се ту дешава и шта је права истина
 
Cudite se sto posije repe bude slabiji prinos. Pa kolko se samo zemlje odnese nije cudo :haha:
Posle repe ove godine rodilo 5 tona soje po ha. Najbolji rezultat u celom selu smo imali. Tako da priča o smanjenju prinosa nije potpuno tačna. Neke kulture reaguju lošije na repu kao predusev, ali neke i ne.
 
Po meni je kljuc u zbijenosti zemljista.
Nije mi realno da neko hoce po blatu da vadi kad "naradi" pa ore malim plugom i traktorom koji malo malo iskoci iz brazde. Drugo su ekonomije sa teskim plugovima koji deru.
 
Da. Pretpostavljam da repa utiče najviše na smanjenje humusa jer se najveća masa iznosi a samo koliko ugljenika ,karbona a on je nosioc humusa.
 
Uzmi da imas 70t/ha repe koja ima nekih 15% suve materije = 10-11t suve materije. Lisna masa zanemariva,koren 0 bodova. Kukuruz sam u zrnu ima toliku masu + stablo + koren.
Po meni je i dalje problem No1 zbijenost zemljista.
 
Od četvrtka sam bio u obilasku polja pod šećernom repom u Austriji, Slovačkoj i Madjarskoj. Tražili smo gumene repe u okruženju. U Austriji ih nismo našli. Po mom skromnom mišljenju tamošnje repe nisu bolje od repa u Srbiji. Imaju dosta problema sa pipom, što se vidi po ivicama parcela gde fali dosta biljaka. Ima dosta i cerkospore. Ne znam kakvi su im ovogodišnji rezultati.
U Slovačkoj smo ciljano išli na parcelu gde su ove godine imali puno gumene repe. Conviso KWS repa je imala znatno više trule i gumozne repe od konvencionalnih sorata. Inače situacija tamo liči na onu iz 2018. kod nas. Uzorke smo prikupili i čekaju svoj red na analizu. Očigledno da problem gumene repe nije lokalnog karaktera, već mnogo širi. Moje mišljenje je da su fitoplazme koje prouzrokuju gumenu repu problem cele Jugoistočne Evrope. I definitivno mislim da smo započeli proces zatvaranja priče oko šteta koje prouzrokuje Makrofomina. Mislim da nema više govora o tome da je Makrofomina uzročnik velikih propadanja repa. Ona pravi pojedinačne štete na već korenovima repe koji su fizički oštećeni.
U Madjarskoj su po meni u ovom obilasku izgledale najbolje. Pronašli smo pojedinačne gumenaste repe na par njiva, ali ne možemo tvrditi da su uzročnik fitoplazme, dok ne budu gotove analize. Na jednom lokalitetu u Madjarskoj mislim da smo našli tipične simptomatične gumenaste biljke, ali sačekaćemo analize.
Kada smo prešli u Srbiji, na njivi pre ulaska u Sombor smo odmah pronašli gumenaste korenove. I to na ivici parcele do pšenice. Još uvek ne možemo da objasnimo ovaj fenomen, a i po tom pitanju za sada imamo razliku u mišljenjima. Nadam se da ćemo iduće godine znati još više stvari o ovoj bolesti, kao i nakon analize uzoraka koje smo prikupili ove godine. Sa kolegama iz Beograda ove godine smo prikupili preko 1000 uzoraka. Sve njih treba pripremiti, analizirati i dobijene podatke obraditi. Ovo je posao koji će trajati celu zimu.
Za kraj par sličica iz Slovačke.
7u8g31E.jpg

qSv9sX6.jpg

t33f1Lq.jpg
 
Konačno prikupljeni podaci za večiti ogled.
Prosečna digestija 640 uzoraka 15.5
Izvadjeno preko 12.000 korenova. Prosečna masa jednog korena preko 1kg.
Najbolje varijante djubrenja 50kg azota 100kg fosfora 50kg kalijuma i varijanta gde su sva tri elementa primenjena u dozi od 100kg.
Prosečna digestija kod varijanti djubrenja sa 150kg azota 14.8, 100kg azota 15.48, 50kg azota 16.08
Od sorata izdvojila se Eduarda, koja je ubedljivo prva kako po parametru prinosa tako i po sadržaju šećera. Potom idu Gregorija, Koala, Sioux, Nansen
Za sada je ovo samo površna analiza. Dublja će usledeti tokom zime.
 
Poštovane kolege agronomi. Pre mesec dana ugašena su istraživanja vezana za šećernu repu na Institutu. NIsam se do sada obraćao javnosti, jer sam pokušavao kroz institucije sistema da ovo sprečim. Nažalost nisam uspeo. Zbog toga sam prošle nedelje predao žalbu resornom ministru i obavestio novinare o dešavanjima u Institutu. Vest možete pročitati na sledećem linku, https://www.danas.rs/ekonomija/dire...ndova-i-privrede-ali-zato-trazi-pomoc-drzave/ a voleo bih ukoliko možete i imate volje da napišete svoj komentar o ovim dešavanjima.
 
Свака теби част што си до сада налазио воље и мотива да радиш у таквом једном нездравом и самодеструктивном систему .За науку учење и знање нема више места у тој институцији ,барем је некад била то, шта рећи,жалосно али тако је , тешка спрдачина
 
Mislim da si dzabe predao zalbu resornom ministru i ministarstvu i vladi jer to bez njihovog blagoslova ni neide.
 
I kad se sererane bore sa sopstveni opstanak...propadaju, ipak ostanu najveci lopovi i pokradu SVE od proizvodjaca da bi taj jadnik muceci se cele godina na kraju ostao BEZ ZARADE. E moji ljudi zato smo i ovde gde smo...sve smo upropastili bas sve...muka mi je od svega. A krivo mi je sto posteni ljudi gube volju da sledece godine seju tkz. kraljicu polja koja je pomocu mocnika i tajkuna postala bela smrt....pfuuuuuuujjjjjjjj
Svaka čast za ovaj post. I... I želim sreću svima koji seju " belu smrt " ....
 
Nazad
Vrh