Secerna repa 2020

Znaci vreme je da se predje na KWS, ne svidja mi se SES-ov program,ali videcu sta kazu ogledi na prezentacijama.
 
Jedna sorta šećerne repe, neću vam reći koja, ni ostale nisu mnogo bolje. Šteta skoro 100%.
mkX6tCw.jpg
 
Da li može da dobije repa na kilaži posle ovih kiša ? Palo je 40 litara po m2 . List je zdrav , bez retrovegetacije. I kako se odrazi na digestiju ?
 
Poštovane kolege poljoprivrednici, reparoši, veliko mi je zadovoljstvo što mogu da objavim da nam je prihvaćen rad Rubbery Taproot Disease of Sugar Beet in Serbia Associated with ‘Candidatus Phytoplasma solani’ u američkom časopisu Plant disease. U ovom radu smo prvi u svetu dokazali da je fitoplazma uzročnik pojave koju u našoj zemlji proizvođači nazivaju gumoza šećerne repe. Ova bolest je prisutna u našem celom regionu (Bugarska, Rumunija, Srbija) još od 60tih godina prošlog veka. Do našeg otkrića ova bolest je objašnjavana ekstremnom sušom, napadom gljiva, čak i lošom agrotehnikom. Slična bolest je opisana i u američkoj državi Arizona 1965 godine, uzročnik je i tada bio nepoznat. Izuzetno sam srećan i ponosan što ovaj rezultat dolazi iz naše male i u ovom momentu jadne zemlje, Srbije. Verujem da će biti skeptika, i ljudi koji će ovo probati da ospore. Svako ko to učini po meni će zauvek sebe diskreditovati i svoje poznavanje nauke. Ove godine smo sve već ponovo potvrdili i krenuli u epidemiologiju bolesti. Dogodine je plan da se završi epidemiologija i da počnemo da postavljamo oglede za njenu kontrolu i suzbijanje.
Skupio sam ove godine uzorke gumene repe sa sledeći lokaliteta Kikinda, Zlatica Lazarevo, Stari Tamiš, Erdevik, Bačko Gradište, Kovilovo, Stari Banovci, Čenej, Temerin. U planu je još da pokrijemo centralnu Bačku (Vrbas, Bečej) i severna Bačka (Apatin, Sombor). Praktično nije bilo polja sa šećernom repom, a da nisam našao nijednu gumenu repu.
Simptomi se prvo pojavljuju sa ivica parcela, do puteva, na uzglavnicama. Biljke tokom najtoplijeg dela dana počinju da venu, stari listovi gube turgor, potom cela biljka ugine. Pojavljuje se i žutilo na svim listovima. Pretpostavljam da je zbog toga ova bolest pobrkana sa ekstremno sušnim uslovima.
Hteo bi da se zahvalim kolegi Miroslavu Košutiću, koji mi je pomogao ove godine da pronadjem lokalitete u Sremu gde su se pojavili ovi problemi. Još dosta ljudi mi je pomoglo da dodjem do ovog zaključka i svima dugujem veliku zahvalnost.
Inače ova godina je odlična za proizvodjače šećerne repe, gumoze ima malo, ali je svugde prisutna. Ne znamo šta je to što je omogućilo izuzetan napad na Rimskim Šančevima i onaj tokom 2018. godine. Pratićemo dalje pojavu ove bolesti i siguran sam uz podršku svih u lancu proizvodnje šećera u narednim godinama dovesti do značajnog smanjenja gubitaka u prinosu šećerne repe od ove opake bolesti.
Sve ove slike su sa oglednog polja Instituta. Repe su prvo postale gumenaste, a potom su počele da trunu.
FyZNGVF.jpg

XJlPVM3.jpg

rVT29hu.jpg
 
Sunoko je danas bio darezljiv,uplatili su za repu. Kada se podvuce crta definitivno najispltljivija kultura ove godine,a imali smo solidne padavine i lepe prinose na ostalim kulturama.
 
Ja imam toliku zaradu od repe koliko si napisao za kukuruz ali odbijeno sve znaci neto zarada.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh