Satovi brzine,obrtaja,pritiska...

Skoro kad sam radio generalnu na mom traktoru kupio nov obrtomer ili traktometar RTD indijski u Juselu za 900 din i radi za sad odlicno.Inace vecinom kupujem sve indijske delove i nemam problema sa reklamacijama.Teleoptika ima kopija koliko oces.
 
Ja neznam sta je a sta nije teleoptikovo na traktoru IMT 539 (sa obrtnom limarijom) star dve godine, ali merac temperature kao da ne radi, a radi,-merac nivoa goriva kao da ne radi a radi- sat je stao jos na 99,9 sati, a manometar za vazduh O LJUDI MOJI odvila se oba srafica koja drze onu mernu plocicu unutra, tu stoje ispod stakla, ploca se obrce svojom voljom a koliki je pritisak bog te pita... Za ostalo po pitanju elektrike da te bog sacuva... ko da je neko radio zainat ...
E imal ko pametan da mi kaze sta da uradim?
 
Moj savet,menjaj sve sto je neophodno dok ima ove indijske robe koja je po svemu sudeci 10 puta kvalitetnija od fabricke ugradnje.Teleoptik vise nije kao sto je bio,kao i sto 539 nije vise taj kvalitet kao pre.Industrija nam se mnogo gubi u nekvalitetnoj robi i losim gotovim proizvodima.
 
ne radi mi obrtomer na 578. muci me sledece, hteo bih da ga zamenim, al ne znam koji da kupim? s'obzirom da traktor ima 3 brzine samo, jel moze onaj za 577? bitno mi je samo da meri obrtaje, brzina kretanja mi nije toliko bitna. izvinite ako am nesto rekao kako ne treba nisam bas vest oko tih satova :D
 
Tako je samo kupis od 577,sve pase,nema brige:ppozdrav:.I ja sam kupio za moj 540 od 542 jer nema za 540.Sada jedino na satu mi pise da ima 5 brzina,ali to nema veze.
 
Ma da, vrlo vazno, a kao brzinu je tacno pokazivao... najbitnije je da meri motocasove da znas kad da menjas ulje! Znam da ce se mnogi smejati ali ja sam jednom izveo eksperiment sa ladinim km satom umesto obrtomera. Da pisem dalje,zanima vas ishod?
 
Ajd pokusacu ukratko da objasnim. Radio sam generalku na imt-u 558 i covek je doneo nov obrtomer. Pomislio sam da mozda nece raditi dugo i tu mi sine ideja kako da ga iskoristim dok jos radi. A svakako i motor mora da se uradi pa cu iskoristiti ugodno i korisno,ne?. Upalio sam traktor namestio ga na 1000 obrtaja i pratio kada ce sat da prebaci brojku da bih mogao meriti stopericom vreme koliko mu treba da opet okrene brojku. Za rezultat sam dobio 9min rada na 1000 obrtaja =0.1 moto cas. Tj da sam ga ostavio da radi 90 min bio bi napravljen 1 mc. E onda sam uzeo ladin km sat i ponovo upalio traktor na istim obrtajima ga ostavio da radi 9 minuta i dobio sam 4,5kilometara. To je mozda malo zbunjujuce 4.5km ali fakticki sat pokazuje km,zar ne? Tu dolazim do zakljucka da je 4,5km=0,1mc odnosno pomeranjem zareza 45km=1mc. Nije meni dao djavo mira pa sam hteo da proverim onu staru na 1500 obrtaja motora vremena se poklapaju. Tj motocas i standardno vreme. I da ne pisem sve ispocetka isto sam uradio eksperiment na 1500 obrtaja stopovao vreme dobio da za 6 min prebaci jednu brojku(0,1mc) i ponovio sve to sa ladinim km satom i za 6 min rada sa njim dobio 4,5km. Sto znaci da je tacno! pri 1500 obrtaja vremena se poklapaju! I da, pri 700 obrtaja ladin sat je pokazao 25km/h pri 1000 35km/h pri 1500 50km/h a pri 2100 70km/h. ZNAM, mnogi ce reci uzaludno,glupo gubljenje vremena i sl. Ali ja sam u tom eksperimentu video da se moze iskoristiti km sat od lade koji je 500 puta kvalitetnije napravljen od danasnjih obrtomera a pri tom moze da posluzi jos kako i da traje dugo a i sigurno se moze kupiti povoljno! Kad bi se neko pozabavio sa pozadinom original ladinog sata mogao bi da prepravi polja-pozadinu u obrtaje motora umesto kilometara. Mada od svega toga je najbitnije po meni kad si napravio odredjen broj sati da bi uradio servis zar ne? A to sam izracunao.... Komplikovanije nisam mogao objasniti... :osmeh: Ima li nejasnoca?
 
Na traktoru imam davač za ulje samo u vidu lampice koja svetli ukoliko nema ulja.Danas mi u tanjiranju pukne jedna cev koja vodi motorno ulje sa hladnjaka na filter i traktor mi izbaci svo ulje napolje.Sunce sijalo,prašnjava kontrolna tabla i nisam video da se lampica upalila.Rešio sam da sutra kad već sve to skidam probam da stavim mesto tog davača klasičan manometar za ulje.Znam da je o tome negde na forumu pisano i čak bilo slika.Ima li nekog da je to radio i koliko je ta sama operacija zamene komplikovana?
 
Pa uglavnom sam i na novim mašinama pored lampice ugrađivao i manometar tako da na izvodu gde je postavljen davač za lampicu uvije se jedan T komad sa navojima prilagođenim davači i crevu za sat tako da ništa nemenja strukturu a dobija š preglednost pritiska, nadam se dati je jasno.
 
Ubacis manometar negde u kontrolnu tablu ako ima slobodno mesto i lepo zavrnes cev za pritisak ulja na motor i resena stvar.Samo proveri jel pasu navoji,a ako treba lako se to prepravi.Sat na traktoru je zakon.Kakve lampice!!:ppozdrav:
 
Ma to sa lampicom ja skidam.Znači na mesto tog davača da se uvije drugi reducir koji će na vrhu imati mogućnost da se spoji sa crevom manometra?Od koliko mm su holender šrafovi koji se kupuju sa tim crevima i ima li gde u ZR to potražiti'
 
U neku prodavnicu traktorskih delova u ZR i veoma lako ces se orijentisati sta moze da se odradi i prilagodi.
Manometar,obavezno original Teleoptik ili Indijski,a turski nikako!!
 
Moje misljenje je da je dobro imati i jedno i drugo tj i lampicu i sat,cak mozda i neko zvucno upozorenje. Evo zasto. Kada motor dostigne radnu temp. i sve se onako posteno zagreje koliko je potrebno da motor zariba? Ukoliko dodje do gubitka pritiska ulja usled npr. pucanja creva,cevi ili recimo pumpa zakaze,nedovoljno zategnut cep motora pa iscuri ulje... Za par minuta rada pod tim okolnostima i ~2000 obrtaja prvo strada radilica klipnjace i lezajevi a ubrzo i ostatak motora. E sad pitam ja vas sta ce te prvo primetiti lampicu da se upalila ili da je skazaljka pala na nulu? Ukoliko je lampica dovoljno velika pre ces primetiti da je ona prosvetlila nego sto ces primetiti da je sat na nuli. Jedino ako sat gledas svakih minut-dva onda mozes da odreagujes. A ko od nas toliko prati instrumente? Niko. Ko toliko cesto spusta pogled sa pravca kretanja da bi video instrumente? A lampica ako zasvetli skrenuce ti paznju tj primetices je. Opet napominjem da je to moje misljenje i iskustvo. Naravno nismo svi isti.... I mozda je nekom lakse da prati sat....
 
Nazad
Vrh