Satovi brzine,obrtaja,pritiska...

Potrebna ti je neka zujalica koja radi na 12V (kao npr. one koje se koriste u elektronskim kontrolama setve). Jedan kraj zujalice se spoji na +12v a drugi kraj na davač, jer oni obično pri aktiviranju spajaju svoj kontakt na masu. Tako, ako npr. pritisak padne ispod neke granice, davač spoji svoj kontakt sa masom i zasvetli sijalica ali i počne zujalica da zuji. Verovatno bi se mogla i već postojeća sirena na traktoru tako povezati (samo bi se morala malo modifiklovati el. instalacija u kolu sirene, ili možda i ugraditi neki mali relejčić pa da se ne dira ta instalacija a tako bi se zaštitio i taj kontakt u davaču), ali ovo je elegantnije rešenje sa zujalicom u kabini. Ako je potrebno, mogu skicirati kako to uraditi...


edit: Sad mi baš pade na pamet da bi ovako povezana zujalica zujala čim se stavi kontakt ključ, pa bi to moglo da bude i kao podsetnik da je uključen kontakt ključ (npr. posle gašenja traktora...). Međutim, to istovremeno može da bude i veoma iritantno kad npr. date kontakt ključem a ne upalite odmah traktor. Da bi se to predupredilo potrebno je +12V za zujalicu uzeti sa dioda za pobudu na alternatoru (to je i mesto spajanja sijalice kontakta), pa bi onda zujalica bila operativna samo dok je traktor u radu, kad već mora i pritisak ulja biti regularan.
 
Poslednja izmena:
Moze objasnjenje kako si to uradio
Iz bilo kog alternatora izvuces jos jedna zica iz statorski namotaj, ta zica je oznaka "w" kod originalni alternatori koi imaju obrtomjer.
Ono kolo meri frekvencija na alternator koja je u odnos sa okretai motora, jer frekvencija alternatora je ovisna od okretai alternatora a so to i od okretai motora, i izmjerena frekvencija je pretvori u napon, i indikator odradi svoe.

Smem da se kladim da je ovo sa monostabilom NE 555.:osmeh:
Smes, al ja nesmem, izgubio bi...
 
Integralac je NE 555!
Reko sam da ja nesmem da se kladim jer u tog slucaja gubim.
Nismo se bas razumeli, nema veze:osmeh:
 
Zanima me kako da iskoristimo kamionsku obrtaljku od 24 V na traktor sa 12V. Imam dve kamionske (teleoptik). Jedna je sa 3 prikljucka druga sa 5. nemogu da ih desifrujem. mada mislim da jedna radi na alternator,a da je druga predvidjena za elektricni pinjon. Ako nadjem nacin da ih slikam eto slika...

---------- Poruka napisana u 21:51 ---------- Prethodna poruka je at 21:42 ----------

@ lakarije da a i ne. Lada specijal je imala motor od 1500ccm a ova od 1600 i u svom nazivu nije imala rec specijal. U principu jedina im je to razlika ako se dobro secam tako da si i u pravu. U tzv drvenu instrument tablu su ugradjivali 5 okruglih satova. Pokazivac goriva sa lampicom za rezervu,temperature,pritiska ulja sa lampicom,obrtomer i km sat....

Zanima me kakav je bio taj pokazivac pritiska ulja? na principu IMA pritiska NEMA pritiska,ili je konkretno merio pritisak?
 
Pokazivac pritiska ulja (sat) ima crvenu lampicu u levom delu sata tacnije kod podeoka 0 i uloga mu je bila bas ta. Ima pritiska-nema pritiska. Osim podeoka 0 ima jos 4 i 8. Sto ce reci da je sat ustvari i manometar. Inace radi na struju. Na motoru kod indikatora ulja se nalazi jedna dzomba koja verovatno radi na fazon pokazivaca goriva,tj srazmerno pritisku pusta struju u sat a ovaj pokazuje od 0 do max 8 bari (verovatno). Velicina sata je kao i standardan teleoptikov sat tako da se ne mora nista seci ili budziti za ugradnju u traktor(imt,imr). Ono sto mi je oduvek bilo smesno je to da je na satu pisalo maslo umesto ulje. Znam da to na ruskom znaci ulje ali na nasem barem meni zvuci smesno! Inace novije ''kockaste'' lade imaju voltmetar u sklopu instrument table koji moze da se ubaci u traktor. Ako neko zeli da ih uslikam,mogu imam citav arsenal kojekakvih satova. A sad neki dan sam popravio jedan original teleoptikov obrtomer za rajku.
 
Nema sta da bude smesno,to sto pise MASLO,jednostavno to je ruski...Cak je i logicno! Asocira na nesto masno(a to je ulje).
nego mene vise zanima taj njen davac,jer ja sam i mislio da on kao nesto,meri pritisak(onako se secam kao kroz maglu),ali nisam pretpostavljao da ima elektricni davac koji pritisak pretvara u elektricnu velicinu,a onda meri verovatno,kao napon...
Mislio sam da ide cev do instrumenta koja vodi ulje,kao na Teleoptikovim manometrima...
 
Da ulje ide na davac,pretvara u struju.... Bas kako si opisao. Zanimljiva stvar je recimo da mercedes koji je tih godina proizveden kad i lada,primer 123-ka 200,220,240 d2 motor ne bitno koji, ima cev do instrument table a lada na struju....
 
Pa ta Lajka se prodavala u zapadnoj nemackoj(videh neke nemacke kataloge ) mora da je bila jos bolja nego ovde!
Ako nadjem taj davac negde,odmah ugradjujem taj Ladin manometar,znam gde ga ima....
 
Panonac imam kod sebe na beraču takav.Ugrađen je pre tri godine,radi bez problema svo ovo vreme i tačan je kao Švajcarac.Cena njega u ono vreme je bila prava sitnica.
 
Nazad
Vrh