Same

Vazdusnohladjenje

Da vazdušno hladjenje ne valja onda ne bi svuda oko nas mogli da vidio bezbrojne traktora sa takvim hladjenjem koji i dan-danas rade, posebno mislim na stare SAME traktore a tu je naravno i legendarni LTZ T40. Nisam vidio da se neko žali na njegov motor. Vodeno jeste bolje u nekim aspektima ali ni vazdušno uopšte nije loše.
Hladjenje motora Od toplotne energije koja nastaje u motoru s unutrašnjim sagorevanjem, samo se jedna četvrtina pretvori u koristan rad. Preostalu toplotu treba odvoditi i to tako da se ni jedan deo motora ne pregreje.Postoje dva nacina odvodjenja te toplote:vazdusno hladjenjehladjenje tecnoscu za hladjenje Prilikom vazdusnog hlađenja, vetar u toku vožnje ili vazduh koji pokreće ventilator struji oko rashladnih rebara na spoljnoj strani glave i cilindara motora, tako se rashladjuje motor. Hladjenje pomocu tecnoscu za hladjenje podrazumeva da se motor obliva rashladnim sredstvom, a to je obično antifriz ili destilisana voda. Karakteristike hladjenja tecnoscuDobre strane: • pomocu tecnosti postize se ravnomernije hladjenje • obezbedjuje ravnomerniju temperaturu za vreme hladjenja • tecnost stvara omotac oko hladjenih povrsina, cime se smanjuje buka Nedostaci: • uredjaj u celini zahteva veliki prostor • tecnost se u sistemu moze zamrznuti • potrebno je duze vreme za zagrevanje motora jer postoji veca masa koju treba zagrejati Karakteristike hladjenja tecnoscuDobre strane: • pomocu tecnosti postize se ravnomernije hladjenje • obezbedjuje ravnomerniju temperaturu za vreme hladjenja • tecnost stvara omotac oko hladjenih povrsina, cime se smanjuje buka Nedostaci: • uredjaj u celini zahteva veliki prostor • tecnost se u sistemu moze zamrznuti • potrebno je duze vreme za zagrevanje motora jer postoji veca masa koju treba zagrejati Kod vazduhom hladjenih motora toplota se prenosi na povrsini rebra cilindra i glave. Sa ovih povrsina toplota se prenosi na vazduh koji je u neposrednoj vezi sa rebrastim povrsinama. Ovakav nacin hladjenja namece obavezu da se motor izradjuje od materijala koji omogucavaju dobro sprovodjenje toplote. Kod ovih motora orebrena povrsina je 15 puta veca od povrsine cilindra. Hladjenje vazduhom je najpovoljnije resenje za konstrukciju vozila kod kojih se motor nalazi pozadi, jer se ne mogu koristiti vazdusna strujanja. Hladjenje motora se moze podeliti na: • hladjenje prirodnom cirkulacijom vazduha • hladjenje prinudnom cirkulacijom vazduhaKarakteristike vazduhom hladjenih motoraDobre strane: • motor je pouzdaniji u radu • dobro podnose veca temperaturna odstupanja • motor ima duzi vek trajanja (nema korozije motora) • teze se pregrevaju • brze dostizu radnu temperaturuNedostaci su: • motor je bucniji zato sto je veci zazor izmedju klipa i cilindra • u zimskom periodu je slabije zagrevanje kabinskog prostora • turbina oduzima dosta snage motoru od 8 do 12% • hladjenje motora je neravnomerno.
 
Neznam dali u nekom selu ima vise matora sa vazdušnim hlađenjem(torpedo) nego kod nas i niko se ne žali ,to su odlični motori samo ih treba redovno održavati ja nisam kod nas video masan Deutz-ov motor o ima i preko 10 kombajna Fahr niko se ne zali na te motore to su još originali ekstra su.Ima nekoliko primera torpeda koji su prvi kupljeni i napravili su do generalne i preko 12-13000 h vazdušara treba i znati održavati:bravo:
 
hladjenje

Neznam dali u nekom selu ima vise matora sa vazdušnim hlađenjem(torpedo) nego kod nas i niko se ne žali ,to su odlični motori samo ih treba redovno održavati ja nisam kod nas video masan Deutz-ov motor o ima i preko 10 kombajna Fahr niko se ne zali na te motore to su još originali ekstra su.Ima nekoliko primera torpeda koji su prvi kupljeni i napravili su do generalne i preko 12-13000 h vazdušara treba i znati održavati:bravo:
Sve sam gore opisao ja sam nedavno kupio vladimirca zna se kakvo on hladjenje ima inace je 77 god i jos dugoooooo ce klackati sto neznaci da kako ja kazem vodenjaci nisu dobri oni bi bili bolji,jedino kada bi ziveli u sahari gde je konstantno temperatura jako visoka kod rusa nepije vodu vodeno hladjenje zbog niskih temp.a ako znamo da kod nas zima trajejako dugo prednost dajem vazdusnom hladjenju
 
Razlog

Ja ne bih uzeo traktor sa vazdušnim hlađenjem da mi ga za džaba daju i gotovo.
Diklofen druze nemoj da se ljutis,tamo si negde naveo i sam da je to relativna stvar,svako uzima traktor shodno svojim potrebama,ja sam se odlucio namerno za vazdusno hladjenje iz razloga sto ja radim iskljucivo transport i onda mi muka da zimi kad dodje musterija sipam vodu pa kad se vratim pustaj vodu ovako povucem dekompresor i on odma spreman za pohode a uzeo sam vladiku samo zato sto je pristupacan po ceni naravno da bih voleo da sam uzeo npr dajca 40-45 ali opet dajem prednost vladiki naspram dajca posto mnogo manje trosi i tako ti je to
 
Ja ne bih uzeo traktor sa vazdušnim hlađenjem da mi ga za džaba daju i gotovo.
Ja bih ga uzeo bez razmisljanja a za soluciju da ga dobijem dzaba..... ih to bi mi bio najlepsi poklon ( ukoliko ti a ikad ponude a ti ga ne budes hteo posalji mi poruku i dobices nesto novaca) :osmeh:.
Ne treba biti iskljuciv da ne upotrebim neku tezu kvalifikaciju.Vazdusar je po koncepciji jednostavniji agregat a to je po meni jos jedan plus.
Kod mnogih je hladjenje kombinovano dakle imaju i uljne hladnjake tako da ako ides po logici da si svoju naklonost izrazio prema fluidnom hladjenju eto imas i tu kategoriju.
Pre mnogo leta kad sam deran bio u Hrtkovcima sam imao priliku da za to vreme vidim kod Milera Same traktor vazdusar naravno.Za to vreme kad je i 533 bio pojam i tek po neki belorus on je sve radio sa njim i mislim da mu je i dan danas u pogonu.
 
Danger to sam i ocekivao tu si upravu samo pokazi mi tog sto ja kazem obicnog smrtnika koji ima sve uslove da sipa u traktor antifriz-----------losi akumulatori losi anlaseri 80%njih drze traktore pod nebom itd itd naravno ja i dalje nemam nista protiv vodenog hladjenja opisao sam prednosti i mane i jednih i drugih samo vodimo konverzaciju,a posto sam i ja jedan obican smrtnik izabrao sam opciju da mi bude lakse
sva sreca pa ljudi izmislili i antifriz...............
 
Jel citas ti ...nije upitanju samo antifriz,kad dodje prava zima javi mi pa necu stedeti da navratim do tebe da vidim kako ti to palis sa tvojim antifrizom,ili zimi uopste neradis ja radim cele godine
 
Ko nema 2500 dinara da u dve-tri godine sipa antifriz u traktor ne treba ni da ima traktor.
posto sa temom nemam nista srodno,ali tice se uopstenog,imam traktore sa oba tipa hladjenja-pa cu dodati:vazdusar je konstrukcijski mnogo jednostavniji,nema problema sa temperaturom,savrseno radi,i ne trosi ni kapi ulja do zamene.sve se odnosi ako je motor cist kao suza.ako ne,tesko svima u tezim radovima.vodeno hladjenje vecinim znate,nema potrebe da naglasavam nesto,svi znate koliko faktora utice na pravilan rad hladjenja,i cim jedan zataji,eto problema.i namece se jedan problem,sve je manje kvalitetnih hladnjaka u prodaji.
 
E srdjo potpuno si u pravu bas o tome ja pricam evo ti procenijel cist kosuza
5oxldx.jpg
 
Vazdusari su potpuno ravnopravni sa vodeno hladjenim agregatima a prednosti jednostavnije konstrukcije dolaze do izrazaja sa godinama.Sto vise godina iza sebe ima neka radna masina pojavljuje se i vise kvarova ( vodena pumpa, hladnjak, termostat, creva , vodeni kanali, popustaju dihtunzi dolazi do mesanja vode i ulja) toga kod vazdusara nema i samim tim vreme radi za njih.
 
Poslednja izmena:
evo ja na svog sameja slažem nosače za blatobrane
lijevog sam završil,poslije dok nabavim materijala bacam se na desni
nisam imao baš nešto puno materijala pa sam improvizirao negdje po spojevima nekojima
sam1042.jpg

sam1043i.jpg
sam1044o.jpg
 
Nazad
Vrh