Same

Aha ma super su meni i same i hurlimann nego jedina zamjerka same-a je vazdusno hladjenje kod nekih modela na koje se zale u mom kraju a dobri su to traktori pa neki dan kod mene ceovjek niz brdo koje nije malo spustio 21 metar drva sa hurlimann-om h 468 prestige na dvije prikolice msm dosao sa dvije prikolice jedna zmajevka a druga je pravljena kod kuce i nije ga puno gonila a zmajevka je malo kocila ali ipak je to 21 metar drva!
 
Danas čujem da je na lokalnom imanju " eksplodirao " motor od same titan.Dobila je turažu i izbila klipnjaču kroz blok.
 
To se neki dan desilo i u našoj zadruzi na modelu MTZ 1221.Vrlo ružan prizor kad sam to danas video.Majstor iz zadruge reče:"izašao klip da vidi koja ga budala tako tera".:haha:
 
Nije vazdušno hladjenje neki poseban problem, treba ga samo održavati, remenje koje pogoni ventilator ne smije proklizavati, mora se paziti da nema prljavštine na rebrima cilindara...čistoća rashladnih površina je tu najvažnija. Koliko se samo motora sa vazdušnim hladjenjem radilo i radi u starijim kamionima, bagerima itd, posebno Deutz a tu je i LTZ naravno. Sve te mašina rade decenijama pa im ništa ne fali ako je održavanje dobro. Poznajem čovjeka koji izvlači drva sa Same-om od 80KS duplakom, šta taj traktor radi i podnosi to je strašno i baš sam ga pitao za motor, dal se pregrijava. Kaže da mu se to nikad nije desilo, čak ni ljeti i u šumi a svi znamo da se u šumi radi sa vrlo malim brzinama kretanja, ogromnim opterećenjima i visokom turažom.

---------- Poruka napisana u 21:52 ---------- Prethodna poruka je at 21:49 ----------



@Kiraj i Diklofen

Vidio sam tu situaciju do sada dva puta uživo, jednom na svježe generalisanom IMT 542 a drugi put na nekom starom Lamborghini-ju od 40-50 konja. Na IMT-u je nešto zeznuto prilikom sklapanja, valjda nije bio klip sastavljen sa klipnjačom kako treba-taki mi je rečeno a za Lamborghinija ne znam, njega sam vidio tako havarisanog pored puta negdje u okolini Tuzle. Stvarno je to strašan prizor bio u oba slučaja, blok razvaljen kao granata da je udarila.
 
Onda je stvarno održavan i očuvan traktor.Po slici nikad ne bih dao manje od 85-86 godišta.
 
I ja isto, nikad ne bih rekao da je tako star, izgleda daleko bolje od mnogih dosta mladjih traktora. Eto šta dobro održavanje znači, sa takvim odnosom prema mašini taj traktor ima da radi još mnogo, mnogo godina.
 
Ja sam je farbao u crno evo jedne slike kako je iygledao kada sam ga kupio
54g5c6.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 
Ima grejanje preko ulja ima jedan mali rezervoar na motoru u kome je ulje samo za grejanje kabine i jedna pumpa koja ga gura kroz kabinu
 
a jel ti je to grijanje radilo,meni ne radi,onaj lim preklopim da nejde zrak van ali svejedno ne puše toplo nego hladno,dal su možda cijevi začepljene ili šta ??
ako si imao takav problem molio bih te da mi pomogneš:ppozdrav:
 
Nema kod mene nikakav lim ima samo ventil koji ukljucuje i iskljucuje grejanje meni je to radilo tako od kada sam ga kupio slikaj taj lim da vidim
 
Uopste ne treba bezati od vazdusno hladjenih agregata jer ukoliko se pravilno odrzavaju i koriste trajace isto ako ne i duze od agregata koji su hladjeni vodom.Sistem je prostiji , konstrukcija agregata jednostavnija i po toj logici to je cak i pouzdaniji sistem od vodeno hladjenih agregata.Problem moze biti mozda nesto veca potrosnja goriva jer koliko se secam ti agregati navodno imaju vecu specificni utrosak goriva spram postignute snage.Medjutim ako se uzme u obzir i nizi trosak odrzavanja tu se dodje otprilike na isto.
Video sam kod coveka novi same od 130 konja vodeno hladjen kako mu se niz izduvnu granu sliva ulje koje je najverovatnije iz turbine.
Akos e uzme u obzir da je ta masina skoro nova sa nekih 1000 radnih sati cenim da to nije dobar znak.
 
Bobane ne lupaj stvarno.Gde može biti bolji i duže trajati vazdušar od vodenjaka.Kod vodenog hlađenja ti je temperatura daleko konstantnija i to motor voli.To što nekome curi tamo ili vamo nije stvar hlađenja već održavanja.Kod mene u selu nema recimo ni jedan torpedo(vazdušar) a da mu neki klip tj. stublina nije masna.
Sve je stvar od slučaja do slučaja ali je činjenica ono što sam ti napisao u drugoj rečenici posta.
 
Eto ti ga sad , ja sam izneo neko svoje misljenje o vazdusarima a ti se odmah dao na lupanje.Vojna tehnika one bivse JNA je uglavnom bila sa vazdusarima i bogami tim kamionima nije falilo ama bas nista.Ja sam vozio T 110 i nije nikad bilo problema a terali smo ih kao bog djavole.Poenta price je da treba biti malo azurniji kod odrzavanja i nema problema.Eto na jednom znam da je bila napukla glava treca i drapali smo ga bez milosti i nije mu falilo ama bas nista osim sto je frktao i malko ubacivao dima u kabinu sto bi za vodenjaka bila smrt u trenu a on je tako klackao ko zna od kada.
 
Da vazdušno hladjenje ne valja onda ne bi svuda oko nas mogli da vidio bezbrojne traktora sa takvim hladjenjem koji i dan-danas rade, posebno mislim na stare SAME traktore a tu je naravno i legendarni LTZ T40. Nisam vidio da se neko žali na njegov motor. Vodeno jeste bolje u nekim aspektima ali ni vazdušno uopšte nije loše.
 
Nazad
Vrh