Roto- drljača

Ja isto evo vec 2 godina spremam za psenicu sa RD, posto ja praktikujem oranje. Jesenas sam bio sve uzorao i prosao 1x tanjiracu i tako ostavio nadajuci se kise, ono bese samo nesto jako malo a dosta je bilo suvo i krupno, da nije bilo RD tanjirao bi bar jos 3x i ne bi bilo kvalitetno.
Od jesenas


Molim te ako hoces da stavis slike ovog cevastog valjka, veoma mi se dopada njegova konstrukcija, nacin rada i otisak na zemljistu.
 
U mene na frezi ima sličana valjak samo konstrukcijski tanji. I u mene spirala ide samo u jednu stranu ne kao na ovom da ide u dvije strane. tako kad se prođe ostaju linije u jednu stranu
 
Što se rada sa RD direktno, u neorano, treba imati posebne noževe ili kline za to. Gledao sam u nekom katalogu takva radna tijela, sad evo tražim ali ne mogu opet da nađem. Stvar je u tome kako tu ti noževi okrenuti. Ako obratite pažnju, kod "normalnih" radnih organa ugao je okrenut unazad spram smjera okretanja ili su jednostavno vertikalni, kao ovdje

kreiselegge02.jpg

. Radni organi za direktnu obradu su savijeni prema naprijed tj. ugao je "agresivan", kao ovdje kod plave pa noževo grizu i vuku RD nadole dok kod normalnih noževa oni klize i pokušavaju da podignu RD.

Lemken_Zirkon_10-300_Kreiselegge_Messerzinken.jpg
 
До пола навој у лево а од пола у десно.

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
U pitanju je zetor 5711 sa svojih 55hp. Jurio sam oko 2,3m, medjutim, svi mi rekose da cu setveni sloj moci da pripremim sa ovom laganom lely. Vucena je bila sa rakovicom 65 i sa 558. U koliko budem imao problema, samo cu da skinem sa jedne strane dva klina tj sa jednog radnog tela, i odmah dobijam 2,25m i za tih 25cm mogu po potrebi da preklapam red kako bi bilo sve ok.

Diskutabilno je dosta da li je lakse pogoniti RD sa klinovima ili nozevima. Misljenja su podeljena. Sad kad sam ovih dana jurio i putovao, govorili su mi bas svi da je lakse vuci rd sa klinovima. Ovde na forumu govore da je lakse sa nozevima. Ko ce ga znati...


Nove fensi marke su od 7000e pa na vise, tako da ti tu ni povracaj ne pomaze ( i da hoces, ne postoji nacionalni povracaj za rd) jer je opet skupa. Nisu dzabe polovne i pohabane u proseku +1500e pa i 2000e sa paker valjkom.
Nece bas da bude tako , nemozes ti skidati klinove sa strane kako hoces.Tj mozes ali ce ti ostajati trake od busenja
Roto drljaca koja ima klinove da bi drobila busenje mora imati i prednju i zadnju gredu i sa strana .Ti kad skines krajnje ti sa strana izgube ulogu i busenje ce ti u trakama ostajati jer ce klinovi izgurivati vamo gde nema radnih tela.


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Nece bas da bude tako , nemozes ti skidati klinove sa strane kako hoces.Tj mozes ali ce ti ostajati trake od busenja
Roto drljaca koja ima klinove da bi drobila busenje mora imati i prednju i zadnju gredu i sa strana .Ti kad skines krajnje ti sa strana izgube ulogu i busenje ce ti u trakama ostajati jer ce klinovi izgurivati vamo gde nema radnih tela.
Jasno mi je o cemu pricas i logicno je. Na svu srecu, imam i prednju i zadnju gredu, kao i sa strane. Samo jos snage da bude. Ako sve bude po planu, probacu je u naredna dva, tri dana. Njive su suve u ovo vreme na zalost, pa ne vidim razlog da je odmah ne isprobam.
Svakako javljam kako sam prosao, a okacicu i slike ili snimak.
 
Sve zavisi kakva ti je zemlja, kod mene od 2,5 metra sa 577 mogu samo da rade za kukuruz ako treba dublje za krompir,papriku... tu se misija završava, mnogi su je kratili za dve glave i onda obvlja posao.

- - - - - - - - - -

Još jedno iskustvo da podelim, pre 15 -ak godina frezujem za krompir sa prepoljcem i ursuzom 360,crkne mi hidraulična pumpa na ursuzu, ja prekačim za 539 sitnilicu al to nije ličii ninašta em što traktor se rastaje sa dušom em što neradi posao kako treba. Jedan komšija se bavio uvozom drljača i baš tada je imao drljaču od 2,5 m, odem kod njega sa namerom da samo pozajmim drljaču da završim parcele za sejanje, zakačim za belorusa i odem da radim,oduševim se kako je uradila i rešim da je zadrzim za sebe.Sve je bilo lepše do nicanje krompira, lepše spemljeno lepše posejano,čini mi se da je i prskanje bolje uspelo.... e kad je došlo do nicanja niču vrste koje su sadjene pod sitnilicu a ove pod drljaču ništa,ista zemlja isto seme, kada je ovaj pod sitnilicom uvrstao tek po neki ispod drljače se stidljivo pojavljivao, nikada nije stigao ovaj krompir i naravno na kraju mu je bio lošiji rod. probao sam još dve godine da radim sa drljačom ,frezom i ubacio sam veliki setvospremač pa sa rusom ga vučem, rezultat je sledeći drljača je našla novog vlasnika, prepoljacje tu za nedaj bože a sa setvospremačem radim pripremu:ppozdrav:
 
Jasno mi je o cemu pricas i logicno je. Na svu srecu, imam i prednju i zadnju gredu, kao i sa strane. Samo jos snage da bude. Ako sve bude po planu, probacu je u naredna dva, tri dana. Njive su suve u ovo vreme na zalost, pa ne vidim razlog da je odmah ne isprobam.
Svakako javljam kako sam prosao, a okacicu i slike ili snimak.
Jesi li siguran da su suve? Ja juce isao u obilazak, i nema ulaska, Boga mi.
 
Nisam proveravao, mada je i normalno u praksi da tvoja laksa zemlja bude mokra, a moja teza suva.

Vasovac, jedinu logicnost koju ja vidim u tvom negativnom primeru, to je da si previse potapao rd. Ja planiram da samo pripremim setveni sloj, bez da diram vlagu.
 
Evo mene sa lepim vestima. Dovezena RD Lely 2,5m kuci, a pre mraka sam stigao i da je probam. Utisci su: PREZADOVOLJAN sam.

Pre dolaska smo je izmerili i teska je okruglo 760kg. Zetor je podize hidraulikom bez da je oseca. Kao da nije tu. Na 700rpm cak ni zvuk ne promeni sto je super. Nosim je do njive bez ikakvih problema i radim sa njom. Valjalo bi staviti 30-40kg tegova napred cisto zbog lakseg okretanja.

Probao da je vucem drugom sporom, i ne oseca je. Treca takodje nista ne oseca. Cetvrta spora se pojavljuje maaalo dima tek da se okom vidi, ali mi traktor mnooogo vise pusi prilikom oranja, tako da sasvim pristojnom brzinom mogu da je vucem za pripremu setvenog sloja.

Napravio sam jedan snimak gde rd nije bila lepo nastelovana. Trebalo je da se skrati desna poluga sto je kasnije i uradjeno. Ovo na snimku je sporo tj treca spora brzina tj moze brze sa istim kvalitetom rada.

Evo dve tri slicice i snimak :ppozdrav:








 
Da, ovde je kolega Petar zamoljen da ga ganja, da bih ja sagledao iz drugog ugla. Pero, ako imas, okaci snimak da ga vidim. Mislim da sam se ja kretao 4 sporom dok si snimao.
 
Nazad
Vrh