Roto- drljača

Hoces da kazes da definitivno ima snage za nju?
Tek cu se igrati sa njom. U oranju recimo traktor zapne (vukao sam ove godine 70-75cm po prohodu), a ovde ne. Laganija je zemlja ali i kada dodje vreme za tezu, opet ce se izboriti sigurno. Ocekivao sam mnogo veci problem. Valjda je ovo ipak priprema setvenog sloja, pa nije potopljena, inace bi mi na velikoj dubini verovatno i traktor ugasila.

Koliko znam, najbolje je da dubina bude takva da seme padne na tvrdo tj ako se seje na recimo 4-5cm, da se uradi nekih 5-6cm.
 
Za tu dubinu treba biti bas ravno oranje ili da se zatvori brazda sa lakom drljacom kako bi se postigla jednaka dubina obrade.

Uz brdo ce biti malo teze ali moze se uraditi posao sa tom kombinacijom.
 
već je puno puta pisano da RD ako ide direkt u brazdu da treba ići na nešto veću dubinu rada. Rupe ozmeđu brazdi prave najviše problema jer RD nagura "slobodne" zemlje u te procjepe al do te zemlje valjak ne dolazi i ne nabija ju. Nije to neki veliki problem za nas amatere al u ozbiljnoj poljoprivredi RD rijetko ide direktno u brazdu.

Kolega koji radi baš puno zemlje podrlja oranje čim se može s proljeća. pred sjetvi razbaca gnojivo i prođe kratkom tanjuračom i tek onda u tako pripremljeno tlo ide s RD+sijačica i sije soju npr.

Svake godine tako bez obzira na uvjete. Bilo bi brže sjetvospremačem to preletiti al oni tako ne rade tj. radili su tako prije al valjda mu se nije svidjelo...

Ja osobno radim svakako kako stignem i kako mogu kao i većina ljudi ovdje.

Marku sam rekao davnih dana da je sjetvospremač kud i kamo brži stroj al za težu zemlju s manjim traktorom ne postoji bolji stroj od RD
 
Poslednja izmena:
Nisam nikada radio sa rd al poznam kako se taj motor ponasa sa opterecenjem . Na snimku ne pokazuje znakove velikoh opterecnja . Svidja mi se rad masine, lepo to ide .
 
Kolega koji radi baš puno zemlje podrlja oranje čim se može s proljeća. pred sjetvi razbaca gnojivo i prođe kratkom tanjuračom i tek onda u tako pripremljeno tlo ide s RD+sijačica i sije soju npr.
Bobo, citam ovo vise puta, i ne verujem sta jedan profesionalac(cim radi dosta zemlje). Kakva zemlja mora biti da se zimsko oranje prvo zatvara, pa da se TANJIRA pa da se radi ROTODRLJACOM???
 
Evo ti kako ljudi rade zemlju:

Oranje zatvoreno sjetvospremačem kad su se za to stvorili uvjeti, zatim pred sjetvu razbacano gnojivo i zatanjurano kratkom tanjuračom i sad sije s kombinacijom...



Kolegine njive se iz aviona poznaju SVE. svaki mu je usjev čist kao soba, prinos za ponos na našoj zemlji. prska se pšenica ako treba i 5 puta. Uredniji i precizniji ljudi na kugli zemaljskoj NE POSTOJE a to mu se vidi i po voznom parku kod kuće. Da nema računa raditi tako, ne bi on to radio...


Evo ga još jedan video. Uradili sjetvospremačem i onda u to RD i sijačica.



Davnih dana sam pisao da kod nas NEMA POSLA bez tanjurače u proljeće. Probao sam bez tanjuranja ne mož se korova obraniti...
 
Ovaj zadnji snimak mi nije jasan ,sta se to seje kad su svuda kukuruzi okolo? Rano mi nesto za jecam i pseicu a malo kasno za neku prolecnu kulturu?
 
Davnih dana sam pisao da kod nas NEMA POSLA bez tanjurače u proljeće. Probao sam bez tanjuranja ne mož se korova obraniti...

Ako mozes objasni mi ovo sto si napisao na primeru.
Ako je parcela orana pre zime i ako su mrazevi uradili svoje onda ne vidim svrhu tanjirace u prolece. Imam jednu parcelu koju uzimam u zakup a dugo je vremena bila zapustena, gde je sirak naj dominantnija biljka od korova. On se razmnozava iz semena i iz rizoma. Tu njivu praktikujem da radim sa RD jer ona u jednom prohodu odradi i pripremu zemlje i izvuce na povrsinu nekih 70-80% korena sirka, koje posle izgori na suncu. Dok kod tanjirace morao bih proci vise puta a korenje bi bilo usitnjeno i u zemlji i iz svakog dela bi krenula nova biljka. Slicna situacija je i sa frezerom.
 
Ako mozes objasni mi ovo sto si napisao na primeru.
Ako je parcela orana pre zime i ako su mrazevi uradili svoje onda ne vidim svrhu tanjirace u prolece. Imam jednu parcelu koju uzimam u zakup a dugo je vremena bila zapustena, gde je sirak naj dominantnija biljka od korova. On se razmnozava iz semena i iz rizoma. Tu njivu praktikujem da radim sa RD jer ona u jednom prohodu odradi i pripremu zemlje i izvuce na povrsinu nekih 70-80% korena sirka, koje posle izgori na suncu. Dok kod tanjirace morao bih proci vise puta a korenje bi bilo usitnjeno i u zemlji i iz svakog dela bi krenula nova biljka. Slicna situacija je i sa frezerom.

PRIMJER PRVI:

Jesenje oranje, snijeg se povukao, sijemo proljetnu zob (ovas) zemlja je još vlažna jer je poluglinovitog sastava i ako ju ne potanjuram, treba zemlji jako jako dugo dok se ne prosuši toliko da se to moze uraditi sjetvospremačem a ujedno radi zemlje kakva je oranje je pre grubo da bi se radilo direktno sjetvospremačem. mora se nekako unesti startno gnojivo za taj usjev, po oranju se nikako ne može voziti s rasipačem. jedina rentabilna solucija je tanjuranje. Potanjuram ovlaš jedan trag dok je zemlja još "polu gumena". po tom tanjuranom se bez problema može razbacivati gnojivo a proljetno sunce tako potanjurano prosuši do sutra da se iza sjetvospremača stvara fin sjetveni sloj i sije se zob bez brige.

PRIMJER DRUGI:

Poslije sjetve zobi, drljam ostale poorane njive kako bih malo zaravnao strukturu zemljišta i zatvorio isparavanje vlage iz dubljih slojeva. Dođe 4. mjesec tu već počinje rasti razno razni sitni korov. Išao jedne godine na savjet forumaša s HR foruma direktno sjetvospremačem dva traga u tako zatvoreno oranje. Sjetvospremač nisam mogao vući 2. direktnom, nego samo u 1. što je nekih 8kmh (po meni za sjetvospremač dosta sporo). Dobio sam KATASTROFALNE rezultate. Korova u kukuruzu koliko hoćeš. Kultivator (Špartač) nije htio u zemlju, usjev nije bio "vesel" kao kod komšija. O korovu koji sam imao u soji da ne pričam... Prskali smo sa sredstvima s kojim uvijek prskamo al katastrofa.

Meni je jeftinije potanjurati jednom nego kupovati skupa sredstva za zaštitu. Manje trujem i zemlju i sebe. Naša poluglinovita zemlja je jednostavno takva. Bez tanjurače se slabo radi.

Kod nas ne postoji kućanstvo veliko ili malo da nema barem jednu tanjuraču.
 
Moram djelimično da potvrdim Bobina iskustva i to što se trave tiče. Imao sam prije par godina baš jak korov na oranju pa sam odlučio da potanjiram, imam malu OLT nošenu od 20 diskova. Korov je uništen i posle uz minimalno prskanje nije više pravio nikakve probleme. Nažalost, tanjiranje je isušilo zemlju i ona se spekla do te mjere da sam je sa RD jedva uspio usitniti za sjetvu kukuruza, kao ona sitna pečena cigla je bila. Kukuruz teško nicao no izvukla me kiša koja je pala u pravi čas. Isto tako, još par godina ranije sam imao slično iskustvo sa sjetvospremačem, on mi je napravio zamalo još gore sra*e od tanjirače, ajd što je isušio zemlju (pačje noge bile dole na oprugama) već nije uništio ni korov.

Treba shvatiti da postoji bezbroj vrsta zemljišta i svako traži drugačiji pristup, drugačije termine i drugačije priključke. U zadnje tri godine koliko je imam, RD se pokazala idealnom u svim uslovima i terminima obrade na mom zemljištu. Spremao sam i za kukuruz, nekad dobra, izmrzla oranja, nekad loše izmrzla neravna i džombava oranja, spremao sam i povlažna oranja za pšenicu, spremao sam i isušeni beton na uzoranom strnjiku za sjetvu kasnog kukuruza (FAO 200 za silažu) posle pšenice. U svim tim uslovima ona je uspijevala da napravi odličan sjetveni sloj uz razumnu potrošnju goriva, vremena i amortizaciju traktora.

- - - - - - - - - -

@MArko

RD ti radi stvarno odličan posao i baš se čuje da nije teška traktoru, po zvuku se može zaključiti da mu je lakše nego oranje. Takodje, vidi se da je Lely pravi izbor za tebe iako ni ona sa 760kg nije baš lagana. Moja Falc je teška 1100kg no ona spada u teške RD, posebno je na 2.5m ima 12 radnih tijela i sigurno 2 puta veći reduktor od Lely. Obavezno naprijed nabaci nešto tegova, ne toliko zbog rada na njivi već zbog transporta, RD može gadno da zaljulja traktor kada se brzo vozi.
 
Bobo izgleda da je sve do tipa zemljista. Kod mene je smonica i beljuzna zemlja. Ovas u rano prolece kada sejem idem jedan prohod setvospremacem, nasejem, pa jos jedan prohod da zatrpam. Ako je zemljiste vlazno napravim neki dan razmaka od uredjivanja do setve.Za uredjivanje za kukuruz koristim radije setvospremac jer je manji utrosak goriva u odnosu na RD i za krace vreme odradi posao. Uredjujem pocetkom marta u jednom ili dva prohoda, kako gde, i vise ne ulazim. Setva se obavlja do 15 aprila i onda ide zemljisni pre nicanja kukuruza ili Adengo do drugog lista i njive budu ciste. Sa RD u prolece radim samo ono sto ni jedna druga masina ne moze uraditi i tamo gde imam problem sa sirkom. Najvise RD koristim za jesenju pripremu zemljista za setvu jecma i psenice gde je ona neprikosnovena.
 
Evo i moje RD u zimskom snu-





Radi se o Maschio DS 2500, ima i boljih, ali i s ovom sam zadovoljan, mada me poprilično koštala.
Inače je za mene RD najbolji priključak za obradu zemlje, otkad ju imam, tanjurača, freza i sjetvospremač samo skupljaju prašinu...
 
@MArko

RD ti radi stvarno odličan posao i baš se čuje da nije teška traktoru, po zvuku se može zaključiti da mu je lakše nego oranje. Takodje, vidi se da je Lely pravi izbor za tebe iako ni ona sa 760kg nije baš lagana. Moja Falc je teška 1100kg no ona spada u teške RD, posebno je na 2.5m ima 12 radnih tijela i sigurno 2 puta veći reduktor od Lely. Obavezno naprijed nabaci nešto tegova, ne toliko zbog rada na njivi već zbog transporta, RD može gadno da zaljulja traktor kada se brzo vozi.

Brinuo jesam, ali eto ocigledno ima nesto u tome kada kazu da su zetori mrcine koji mogu da se izbore sa teretom.
Ako pogledam sve te klipove iz ove teme, a i na youtube, vidim da generalno sve RD rade odlican posao. Razlika u tezini je ocigledno bitna za bas tesku zemlju i zapeklo oranje, da je to ne baca u vazduh. Ovih mojih 760 kg je za mene puna kapa i siguran sam da problema nece biti.
Imam 4 tega od po nekih 25-30kg komad, i stavicu 2 komada kako bih lakse okrenuo traktor na kraju njive. Bice super ako budem morao da radim sa 1 brzom, sto zbog brzine rada, a takodje i zbog rikverca da ne moram stalno da milim dok se okrecem.

Vidim da je kod mene 4 spora 3,6km/h a 1 brza je 4,7km/h ako sam dobro protumacio tabelu. Oranje izvodim sa 2 brzom a to je 6,9km/h. Tako da je moguce da i 1 brza posluzi.
 
Moram djelimično da potvrdim Bobina iskustva i to što se trave tiče. Imao sam prije par godina baš jak korov na oranju pa sam odlučio da potanjiram, imam malu OLT nošenu od 20 diskova. Korov je uništen i posle uz minimalno prskanje nije više pravio nikakve probleme. Nažalost, tanjiranje je isušilo zemlju i ona se spekla do te mjere da sam je sa RD jedva uspio usitniti za sjetvu kukuruza, kao ona sitna pečena cigla je bila. Kukuruz teško nicao no izvukla me kiša koja je pala u pravi čas. Isto tako, još par godina ranije sam imao slično iskustvo sa sjetvospremačem, on mi je napravio zamalo još gore sra*e od tanjirače, ajd što je isušio zemlju (pačje noge bile dole na oprugama) već nije uništio ni korov.


Kolega, ja danas ujutro tanjuram i ako ne mogu danas popodne pripremat za sjetvu, sutra ujutro POD OBAVEZNO. Sve više od toga čekati s potanjuranim u proljeće je OGROMNA kocka...
 
Dokon pop I goveda krsti… evo ja sam sada malo racunao za koliko bi vremena trebalo da se zavrsi 1ha sa roto drljacom I koliko bi goriva trebalo priblizno da se potrosi.
Ako znam da je sa plugom 2x30cm tj 60cm po prohodu, potrebno 5h da izorem 1ha zemlje I da potrosim oko 25 litara goriva, a sa RD uradim po prohodu zahvat od 250cm, to mi je polazna osnova.
U zavisnosti koliko cu brzo da se krecem sa roto drljacom, zavisi I vreme I potrosnja goriva. Imam dve opcije:
4 spora je 3,6km/h
1 brza je 4,7km/h
2 brza za oranje je 6,9kmh

Znaci ako brzinom od 6,9km/h uradim 1ha za 300min, treba da izracunam za koliko cu minuta uraditi brzinom od 3,6km/h. To mu dodje
300x6,9/3,6 = 575 minuta ako bi mi zahvat RD bio 60cm. Posto mi je zahvat RD 250cm, znaci da treba da podelim 250 cm sa onoliko koliko je puta RD veceg zahvata od pluga.
Znaci 250cm / 60cm = 4,1. To je cifra sa kojom delim dobijene minute.
Znaci ako se krecem 4 sporom I to brzinom od 3,6km/h, trebace mi 575 minuta / 4,1 = 140 minuta = 2h I 20 min ce biti gotov jedan hektar zemlje.
Ako to bude 1 brza sa brzinom od 4,7km/h, po istom principu dolazim do toga da cu 1ha uraditi sa 1h i 47 minuta.
Gorivo: Ako za 5h oranja potrosim 25 litara goriva = 1h = 5 litara goriva
Znaci ako idem 4 sporom, to ce onda biti
5l : 60min = xl : 140min x = 11,6 litara goriva za 1ha
Za prvu brzu
5:60= x:107 x= 9 litara goriva

I konacno: Ako hoces da stedis traktor i da radis brzinom sporije, a bolje da pripremis zemljiste, po hektaru gubis nekih 3 litre goriva i pola h rada po hektaru.

E sada, ja iskustva nemam, a vi recite da li je vremenski slicno ovom mom proracunu :osmeh:
 
Nazad
Vrh