Roto- drljača

Kad sam video kako jede sve ispred sebe, zali Boze truda, skakanja po oranju i trosenju goriva.
Na snimku se vidi i deo koji je podvodan i koji nisam ni tanjirao jer bih se zaglavio. Puno je i kratera. Radi rd tako da je popunilo sve te kratere kao da ih nikada nije ni bilo. Bolje sprave nema.

Jedno pitanje za vas poznavaoce obzirom da je ja nemam:
Ova rd je na oko glomazna i teska a opet je pokrece traktor koji ima mozda i manje od 60hp. Normalno je da je lako nosi i vuce ali kako je moguce da je ovako lako tera pod dobrom dubinom? Ipak ovaj traktor isporucuje tu konjazu preko vratila a lepa je sirina.
Pitam zbog mog traktora da li se i glomazne i lakse roto drljace jednako pokrecu? Cisto da li da jurim za mog 55hp zetora 2m ili da se ne plasim i 2,3m?
 
2m i moja preporuka lely jer su izuzetno lagane za pogonit,i konstrukciski jake a opet nisu teske ,rodjak je imao zetora 6911 i frezu od 180cm,i sve super radi freza dobro,on zadovoljan dok nije dosao kod mene i probao da radi sa rd,jednostavno covjek nije mogao vjerovati,koliko lakse traktor radi sa rd nego sa frezom i koliko manje vibracija-otpora pruza rd of freze,za par dana me zove i govori da je prodao frezu i da mu javim ako bude negdje rd,i tako je i bilo kupio rd 2,5m lely,em brze ide,em ima veci zahvat-radni ucinak,em manje drnda-trese u kabini,tvoj zetor bi mogao komotno u normalnim uslovima da radi i sa 2,3m,ali kad dodju one fine godine pogodne za sadnju rize,da mozes i onda spavati bez razmisljanja hoces li moci spremiti ili ce ti blato stvarati probleme
 
Kad sam video kako jede sve ispred sebe, zali Boze truda, skakanja po oranju i trosenju goriva.
Na snimku se vidi i deo koji je podvodan i koji nisam ni tanjirao jer bih se zaglavio. Puno je i kratera. Radi rd tako da je popunilo sve te kratere kao da ih nikada nije ni bilo. Bolje sprave nema.

Jedno pitanje za vas poznavaoce obzirom da je ja nemam:
Ova rd je na oko glomazna i teska a opet je pokrece traktor koji ima mozda i manje od 60hp. Normalno je da je lako nosi i vuce ali kako je moguce da je ovako lako tera pod dobrom dubinom? Ipak ovaj traktor isporucuje tu konjazu preko vratila a lepa je sirina.
Pitam zbog mog traktora da li se i glomazne i lakse roto drljace jednako pokrecu? Cisto da li da jurim za mog 55hp zetora 2m ili da se ne plasim i 2,3m?

Mozes zetorom raditi sa zahvatom 2,5m. Biraj noz, reduktor sa vise brzina, i da je na hidrauliku Mozes nositi. Za ratarstvo ne treba velika dubina rada. Za kukuruz 6cm, a za pesnicu 4cm.:ppozdrav:
 
Nisam znao da su novi nozevi toliko dugacki.
Znam za lely. Nju i tipujem. Nego su generalno dosta skupe. Sad ce tanjiraca na prodaju, pa kad ode..i onda krece skupljanje para da budu na gomili kad naleti nesto.
Kolega Dragan mi je najveca nada da izbunari nesto za moj traktor.

Kada govorimo o tezini, ja bez ikakvih problema nosim valjak oko 600kg i to bez tegova napred. Koliko je recimo teska ova rd koja mi je sredila njivu? Cisto da imam neki okvir o kojoj tezini pricamo.
Lely su i na oko lakse malte ne duplo. Nadam se da rade jednako lepo kao i ove "masivne".
 
@Marko

Ja imam isti model Falc kao sa tvog snimka. Treba napomenuti da se tu u stvari i ne radi o Falc vec o Maschio rotodrljači, konkretno model HB2500. Masina je samo rebrandirana kao Falc za njemačko tržište. Ove podatke sam dobio od firmi Falc i Maschio koje sam kontaktirao u vezi kataloga rezervnih dijelova koje su mi odmah poslali besplatno. Ako budeš nabavljao RD ja ti moram preporučiti taj model. Kao prvo, mašina je stvarno nevjerovatno laka za održavanje. Ja sam na mojoj prije par dana zamijenio sve ležajeve i semeringe za jedan jedini dan, sam samcat. OD alata ti treba samo osrednji radapciger i ključ 17 te jedan malo nezgodan ključ za KM7 navrtke (M35x1,5) no njega može da napravi svaka radionica opremljena plazmom. Ne može se kupiti gotov jer se ne izradjuju sa takvom dubinom. Razlog servisa je što je mašina jako dugo stajala prije kupovine i semerinzi su držali ali su se bili stvrdnuli poput plastike, u radu su naravno popustili i zemlja je ušla u ležajeve. U nju idu standardni 6308 ležajevi dole i 6306 gore te obični semerinzi 48x65x10. Ležajeve sam nabavio jako povoljno FAG, svih 12 donjih me koštalo sa semerinzima 120 evra, gornje nisma dirao jer su dobri. Mašina je doduše nešto teža ali ima dvije brzine, ima 12 rotora na 2.5m pa jako dobro sitni zemlju, laka je za pogoniti - ja je sa Zetor 7045 koristim bez ikakvih problema. Zemlju ravna kao grejder. Lely RD su lakše po konstrukciji ali su shodno tome i nježnije. Ova Maschio/Falc je pravljena kao da treba da melje kamenje a ne zemlju.
 
Pero, izgleda da svaka moze na tu dubinu da ide. Ali opet najbitniji je setveni sloj. Jer i ako upadnes u one kratere sa dubinom od 10cm, opet ce sve poravnati iza. Verovatno je ta dubina i bila u pitanju kod mene ako su ovo istroseni nozevi, kako kolega rece.

Zombi, hvala na odgovoeu, samo novac da skupim pa cu videti sta ce biti od ponude. Nema ih puno na oglasima koje mogu da vucem, a ne bih da ih naknadno kratim ako imam godinu dana fore da je sacekam i kupim.
 
Kumova rd lely 2.5 m propinje 558, ne moze se voziti , zakacili je bili da je pomerimo samo. Ima 900 kg sigurno ako ne i jace ( ima i hidro lift koji je sigurno nekih 100 kg)

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Jel moze rd, primera radi, od 2.5m i eto recimo 12 radnih tela da se skrati tako sto se skine po jedno radno telo a da konstrukcija ostane takva cela bez da se ona dira?
Recimo sa po jedne strane da se skine rsdno telom koliki je to problem i da li zahteva vreme?
Na youtube sam gledao kada recimo menjaju noz. Samo jednu osovinicu skinu i tako oslobode noz.
 
Izvodljivo je. Prosle godine je kum skracivao jednu drljacu. on je izbacio po jednu glavu sa obe strane i skratio ceo ram. Uradio lepo. Zeznuo sam se sto je nisam kupio...
 
Izvodljivo je ali mozda bez potrebno. Moze zekan gonit 2.5m, u zavisnosti od uslova brze sporije i ide to. I kardan je sporiji na zetoru pa je i to plus. Jos ako kupis neku sa mjenjacem na sebi, nema prepreka.

Jedan u selu radi sa 2.5m i zetor 5245. 4 spora i kardan preko motora radi kako pozelis a prvom direktnom je osjeti ali moze da radi citav dan.
 
Ima li neki sajt gde neki dileri prodaju nove rd kako bih mogao da ih pogledam. Moze i strani sajt koji ima pretragu. Nemam predstavu okvirno koje su cene novih rd.
ako su ove manje polovne dobre i do 1500e na oglasima, bas meczanima koliko su nove. Mozda bih mogao da iskoristim povracaj drzave.
Procitao sam celu ovu temu i vidim da je za ovako slabije traktore poput mog najbolja varijanta lely do max 2,5m sa nozevima i dve brzine kardanom.
Opet bih radije uzeo neku malo tezu od 2,3m kako bih osigurao rad u tezim uslovima jer nemam puno zemlje i tih 20cm mi nista ne bi znacilo.
Morao bih uzeti verovatno sa obicnim valjkom. Verujem da je paker mnogo i tezak i skup.
Pored lely i maschio, koju jos preporucujete za mene?
 
Nove su strašno skupe, ako se dobro sjećam na sajmu u BIjeljini sam gledao jednu od 2.5 i bila je nešto preko 8000KM tj. oko 4000 evra sa običnim valjkom. Pored navedenih imaš i Krone, Kverneland, Amazone, Falc, Rabewerk....
 
Znam da je kolega pred par godina kupio vogel&noot 2.5m i dao oko 5000€ I to naj obicnija izvdba s cjevastim valjkom i "malim" reduktorom...


Inace, nas clan "Savoris" je kupio neispravnu lely 2.5m RD prije 3-4 godine i suzio ju na 2m za vladimirca ako se dobro sjecam. Kompletnu rastavio, odrezao visak stola sto je bio, suzio valjak i sastavio sa zdravim djelovima sto je ostalo i gas.
 
Nove su strašno skupe, ako se dobro sjećam na sajmu u BIjeljini sam gledao jednu od 2.5 i bila je nešto preko 8000KM tj. oko 4000 evra sa običnim valjkom. Pored navedenih imaš i Krone, Kverneland, Amazone, Falc, Rabewerk....

Nova Vigolo RD (citaj Vogel) kod Rakica, okruglo 10 000km bez racuna od 2,5m. Sa racunom 500km vise.
 
Nazad
Vrh