Roto- drljača

Ja sam radio svakako i na sve načine ,najbolje mi se pokazala pred setvu RD,spremač stoji već dve godine parkiran i u proleće preletim RD i završim posao brže nego ovi što zatvaraju brazdu u rano proleće pa pred setvu dva pa čak i tri puta prelaze setvospremačem.Rd odlično čuva vlagu i seme je sve na istoj dubini ,parcela ima tvrd dušek a meku posteljinu tako da je idealno za nicanje.Jedini problem u proleće može biti ako se spusti neki veći pljusak pa se napravi pokorica ali to se dešava i sa teškim drljačama i spremačima.
Pšenicu sejem isključivo na suncokretu i soji koju pre RD potanjiram ali malo ukosim tanjire da više "ore" ako se zadesi neki kukuruz onda ga poorem.

- - - - - - - - - -

A bilo je komentara da je bolje tanjurati pa dva traga sjetvospremacem i kad sam ja pisao da je RD u kombinaciji bolja stvar, skoro nastala svadja.
Bobo mora biti i takvih komentara inače nije zanimljivo.
Generalno jako malo ljudi radi sa RD pa ne zna ali ko je jednom proba teško se odvaja od nje,ja bi moju menjao zato što nemam hidrolift i adekvatnu sejačicu da idem iz jednog prohoda sve ,ako je ne zamenim ugodiću nekako za sledeću godinu i to.
 
@Aca97

Kako bi se taj valjak ponašao kad je vlažna jesen?
ja mislim da bi se on brzo napunio blatom.

Po meni je najbolji paker valjak.
On cijelu površinu sabije jednako, a u vlažnom pa čak i u blatu nema štopanja i problema s njim.
 
Dobra... koja je cena i kako je nosi Massey?

Послато са Tab2A7-10F
2700e gore u Austriji kupio. Massey nosi super, ne oseca :osmeh:

- - - - - - - - - -

@Aca97

Kako bi se taj valjak ponašao kad je vlažna jesen?
ja mislim da bi se on brzo napunio blatom.

Po meni je najbolji paker valjak.
On cijelu površinu sabije jednako, a u vlažnom pa čak i u blatu nema štopanja i problema s njim.
Sta znam, mozda bi i hvatalo, videcemo. Hteo sam i ja sa paker, ali nije se moglo naci. Za sada je ok
 
Htedoh da pitam kako se podesava dubina rada kod RD? Da li je sve vreme na hidrauliku ili postoji i neko stelovanje?
Kako se ponasa na kosim terenima?
 
Sve vreme je na hidruliku, gledas da stoji ravno, moze vrlo malo da stoji pobodena, tako je kod mene. I da bude vise spustena u zemlji da bi rezultati bili dobri, mozes da vidis gore na slikama. Sad na kosim terenima, stvarno ne znam. :ppozdrav:
 
Kako se ponasa na kosim terenima?

Radi se o vrlo teskom prikljucku, ako se ide na bocni nagib zna zanositi traktor, ja skoro uvek radim uz brdo i niz brdo, lakse mi je tako odrzavati pravac kretanja.
Takodje ovo crtalo kada se ide bocno sa donje strane pravi jarke po njivi, nisu veliki ali nisu ni zanemarivi.

1b4773b1024743a78c52d2988b018c5a.png
 
Da li neko ima skustva sa roto frezom direktno u kukuruzistu? Ovo sa snimka jako dobro izgleda https://www.youtube.com/watch?v=5131nn3fbfw

Ne pratis temu ;)

Pogledaj od ovog komentara nadalje RD direktno u kukuruzistu:

http://poljoinfo.com/showthread.php?1046-Roto-drljača&p=1186798&viewfull=1#post1186798

Ova mala "demonstracija" nastala bas zbog ovog snimka kojeg je Dragan postavio i rekao da mi "neiskusni" ne pricamo gluposti i da RD moze direktno ici u kukuruziste ;)
 
mene sada zanima jedna stvar, imam frezu, nekad sam s njom prolazio za sjetvu ječma, da se bolje uradi i to je bilo dobro.....a sada me zanima kakav posao napravi rotodrljača u odnosu na frezu, i u odnosu na sjetvospremač?
 
Kolega, sve ovisi o tipu zemljista i o vlaznosti istog... Da li ima trave, da li je frisko oranje, da li je proljetno zasuseno oranje, da li je proljetna priprema u jesen pooranog zemljista...

Previse je faktora, svaki stroj ima svoje prednosti i svako podneblje ima svoje osobine.

U mojoj zemlji je RD bogom dan prikljucak za pripremu zemljista za sjetvu. Kolega je godinama tjerao neku ogromnu frezu gaspardo s IMT 577 dok ju nije potrgao a djelovi preskupi za popravak, ne znam gdje je zavrsila, kaze da se od nje lakse tjera RD i brze se moze ici s RD nego s frezom. Kad je odustao od popravka freze, kupio je RD i zadovoljniji je.

Sjetvospremac sam po sebi ne moze nista napraviti u friskom oranju, ne moze napraviti nista u proljetnoj zasusenoj brazdi, mora se ispred sjetvospremaca tanjurati (bar na mojem terenu) i SVI tanjuraju oranje prije prolaza sjetvospremacem jer drugacije nema posla. Dok jednom potanjuram i jos dva prohoda tragom sjetvospremacem, RD je ogromna usteda vremena, pogotovo ako imas cime nositi i sijacicu na njoj.

Freza je po meni vise prikljucak za specijalne namjene, nije za vece povrsine jer je spora u radu ali ima finu pripremu.

Javit ce se valjda jos netko ali ja imam iskustva s rototilerom, RD i sjetvospremacem, moj glas ide za RD svakako.
 
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
 
Штеловање дубине код рд, спустити је да лежи равно да није пободена ни напред ни назад, затим подизати ваљак обичан или пакер зависи који је на њој, до жељене дубине. За сетву пшенице, кукуруза, овса, соје сунцокрета... довољно је 10цм, ау повртарству кромпир... треба дубље, на нашем терену у лакој земљи рд од 2.5м окретаће мотор снаге50кс а у смоници за сетву кромпира 50 кс по метру. Рд у ледини, кукурузишту, можда може у некој пескуши у нашим условима не може. Може али са којом снагом и шта остане од рд.
 
Njivu koju je bila mnogo godina ledina, izorao sam na vreme na jesen, dobro je izmrzla, ali kada sam na prolece krenuo tanjiracom da je sredjujem, video sam da od tog posla nema nista. Tri puta sam prosao tanjiracom, ali nista kvalitetno nisam mogao da uradim. Cekao da malo nakisne, i pozvao druga sa kombinacijom John Deere 5065 i rd falc 2,5m u pomoc.
Kako se i ocekivalo, kao od sale je pripremio zemlju, iako je rd bila spustena najdublje moguce. Evo par slika i video na kraju.

















 
Nazad
Vrh