Roto- drljača

Ja danas pazario i veceras dovezao roto drljacu lely 2,5m bice sutra i slike:
 
Evo i mojih iskustava nakon završenih prvih radova sa RD.

Uradjeno je ukupno 2ha. Orano je po blatu tako da je brazda bila strašna za pogledati. Mraz nije odradio posao najbolje sem na jednoj parceli od pola hektara uz rijeku, zemlja je tu vrlo laka. Na toj parceli sam radio u četvrtoj sporoj brzini i iza ostaje savršeno pripremljena zemlja. Dubinu sam podesio na oko 7-8cm. Na drugoj parceli koja je veoma nepravilnog oblika i ima krajnje nezgodan i opasan nagib po dijaglonali sam radio u trćoj sporoj, dijelom zbog bezbjednosti a dijelom zbog strašno teške zemlje. RD je to samljela u prašinu i sve tako lijepo složila sa valjkom da je milina bilo pogledati. Treću parcelu sam istoo radio u trećoj sporoj zbog ogromnog nagiba.

Što se traktora tiče, uopšte nije teška za pogoniti kao što sam mislio, motor je pod manjim opterećenjem nego u oranju na 30cm. Jeste jako teška ali ni to nije problem jer traktor ima prednju vuču koja služi kao teg. Bez nje bi nošenje tegova bilo neizbježno na mom terenu zbog nagiba. Potrošnja goriva je dosta manja u odnosu na onu koju sam imao sa spremačem sa kojim sam morao da idem obično 3 prolaza, nisam je tačno mjerio jer sipam iz buradi no sigurno je otišlo manje od pola rezervoara na 2 hektara što je, uzmem li u obzir teren, teške uslove, tešku zemlju te nevjerovatno kratko vrijeme za koje je posao završen, zanemarljiva potrošnja. Prošle godine bilo je nezamislivo da mogu da dodjem kući sa posla u 3.15, jedem, odemo do parcele sa oba traktora (Zetor sa RD i IMT539 sa sijačicom), pripremim parcelu do savršenstva, posijem je i dodjem kući prije mraka.

Ušteda u vremenu je nevjerovatna. Za istu parcelu (ona sa nagibom po dijagonali) mi je sa spremačem trebalo oko 4 sata (petom sporom uzbrdo i nizbrdo kada je oranje dobro izmrzlo, četvrtom tamo gdje je džombavo) i tako tri prolaza. Sad sam svo vrijeme išao trećom sporom i opet je sve bilo idelno pripremljeno u samo jednom prolazu. Što se mene tiče, čista fantazija. Za moj kraj, sa nepravilnim parcelama, nagibima i brdima gdje su visoke radne brzine nemoguće, RD se zaista pokazala kao idealna mašina, čak mnogo pomaže i to što je po gabaritima dosta manja od spremača - širina je ista ali je dužina mašine iza traktora daleko manja što značajno pomaže pri zaokretanju uz medje i na ćoškovima.. Za ravnicu i lakše zemlje spremači, germinatori i teške drljače su bolje rješenje jer možete da ostvarite velike radne brzine i time i učinak.
 
@Zombie

Imas li kamena u njivama, ja imam plan kupovati roto-drljacu ali se bojim da bi imao problema sa lomljenjem nozeva, odnosno nemam predstave sta bi se moglo desiti kada roto-drljaca naidje na kamen precnika 20 cm.
 
Po pitanju potrosnje imt 5106 u kombinaciji s 2.5m rotodrljacom sam se jako jako prijatno iznenadio.

Pripremao sam nedavno 8 hektara zemlje za sjetvu travnih smjesa. Jesensko grubo oranje koje do ovih dana nije nista dirano (speknuto kao kamen). Neki djelovi 3. spora, vecina 2. spora. Gas "po sluhu" posto mi je pukla sajla obrtomjera. Potroseno 140-150l dizela

Ovih dana sam takodjer radio pripremu na 8 kj za soju, sve male njive s puno okretanja. Ovdje sam isao sve 3. sporom po jednom potanjuranom oranju i potrosio sam 55-60l za taj posao. Meni se to cini kao jako jako mala potrosnja s obzirom na relativno nisku putnu brzinu i visoke okretaje motora.

Priprema koja ostaje iza jednog prolaza rotodrljace je nemjerljiva s dva prolaza sjetvospremaca kad se radi o proljetnoj obradi zemljista. U jesen je sjetvospremac i dalje zakon na mojoj zemlji.
 
Poštovanje dragi forumaši, evo i mojih utisaka o rd poslije odradjenog posla.

Išli smo na jesenje oranje, koje je izmrzlo nekih 50%, dakle nije bilo sve bajno. Oranje je jednom podrljano, mjesec dana prije ove obrade, radi zatvaranja vlage. Moze se reci da je vlaznost zemljista za ovaj tip obrade bila optimalna. Rd je podesena na nekih 7-10 cm dubine (valjak nije mogao plice da ide, pa sam morao na toplingu da podesavam, zbog novih i visokih nozeva) Sama mašina je radila besprjekorno, bez ikakvih cudnih zvukova, čega sam se najvise bojao. Ulje ne pusta na glavama. Samo je jednom pustila ulje, ali mojoj greskom, jer sam izgleda presuo kolicinu ulja u reduktor, pa je izbacila visak u prvih 10ak min rada. Daske sa strane moram još navariti, posto ostavlja dužne linije (brdešca) i mozda napraviti usmjerivač, da to tjera pod valjak.

Sto se tiče traktora, isao sam 4 i 5om sporom, gdje je prosječno vrijeme obrade bilo 0,5ha/h. Tjerao sam malo veći gas, (vise od 540 o/min) i potrošnja je bila oko 1,1 l/dulumu ili 11 l/ha (precizno izmjereno - testirano) Na snimku se vidi sta je napravljeno od zemlje, koja je inace srednje teške obradivosti, i od sada ništa sem rd za finu obradu zemljista neće ulaziti u njive. Iz cuga sam odradio 4ha, posijano, povaljano i prethodno bačen vještak.

Rd, od moje strane, za svaku preporuku. Ostaje jos da vidimo, kakva ce biti u pripremi za pšenicu, gdje ide na frisko oranje. Ako bude normalna godina, možda i tanjirača uspije napraviti posao, ali otom potom.

Evo video iskomponovan na brzinu: https://www.youtube.com/watch?v=wXsbHE8hIH0
 
CvetojevicM. Za njive u kojima ima kamen umesto RD treba kupiti RT (roto tiler) i tu je stvar resena. Roto tiler se bolje pokazao , jer on ako ne polomi kamen onda ga nabije u zemlju ili predje preko njega , tako da posle prolaska RT mozemo na povrsini videti samo zemlju bez kamena.
 
Mišo dobar je posao , al mislim da bi tu sa teškom ili poluteškom drljačom uradio isti posao dosta brže , a još da ne osluškuješ zvukove.

Pa do sada smo tako i radili, što sa drljačom, što sa sjetvospremačem. Ne bih prelazio na rd da nisam vidio da je dosta bolje. Možda bi moglo tako, da je zemlja baš baš izmrzla, ali posljednjih godina, pogotovu posle poplava, to nikako nije slučaj. Posle ovih rezultata, potrošnje, itd rd, u mom slučaju je otkrovenje :)
 
ovo sa snimka je zemlja optimalne vlaznostii tu svaki prikljucak radi radnju. Ja sam uzeo RD samo zbog proljetne pripreme gdje se zemlja spekne u roku par sati i ne postoji sjetvospremac koji ce to odraditi kako treba...

U jesen ne vidim svrhu same RD posto prije oranja bacam 7-20-30 gnojivo, oranje moram potanjurati kako bih bacio 15-15-15 posto po brazdama terati rasipac apsolutno nema smisla. Frisko jesensko oranje kad se potanjura, odradjeno je i vise od pola posla tako da tu idem sjetvospremacem i sjetva. Jedino da se na RD okaci sijacica al tu treba dobar, okretan i stabilan traktor i njive solidne velicine da se ima smisla igrati s ovom kombinacijom.

Za proljetnu pripremu je rototiler kralj a odmah za njim ide rotodrljaca. Za bolji i efikasniji stroj ne znam pa mi je ovo dvoje za sad vrh vrhova.
 
ovo sa snimka je zemlja optimalne vlaznostii tu svaki prikljucak radi radnju. Ja sam uzeo RD samo zbog proljetne pripreme gdje se zemlja spekne u roku par sati i ne postoji sjetvospremac koji ce to odraditi kako treba...

U jesen ne vidim svrhu same RD posto prije oranja bacam 7-20-30 gnojivo, oranje moram potanjurati kako bih bacio 15-15-15 posto po brazdama terati rasipac apsolutno nema smisla. Frisko jesensko oranje kad se potanjura, odradjeno je i vise od pola posla tako da tu idem sjetvospremacem i sjetva. Jedino da se na RD okaci sijacica al tu treba dobar, okretan i stabilan traktor i njive solidne velicine da se ima smisla igrati s ovom kombinacijom.

Za proljetnu pripremu je rototiler kralj a odmah za njim ide rotodrljaca. Za bolji i efikasniji stroj ne znam pa mi je ovo dvoje za sad vrh vrhova.

Evo video koji sam snimio prošle god. gdje je zamlja spremana za pšenicu. Vidi se kakva je zemlja, kako se obradjuje sa tanjiracom, a kako sa rd: https://www.youtube.com/watch?v=EZysrSgre6I zbog toga je i pala odluka za rd, pisao sam to ranije ovdje, pa sam čak i trazio savjete. I opet cu ponoviti, bez rd vise ni ne pomisljam da redim zemlju :D Jedan prolaz, bez lomljenja i cimanja i skakanja po kabini, relativno mala potrosnja, normalno vrijeme obrade... Pricam za nas tip zemlje. Neko posle oranja, podrlja dva puta i napravi granulaciju ravnu dunavskom pijesku :/
 
Nazad
Vrh