Roto- drljača

Mišo ovaj što ti radio uradio je ali daleko je to "idealnog" , ja sam ove jeseni posejao 20-tak kj pšenice pola je radila tanjirača +RD a pola u orano+RD ,jedna parcela što je bila uz put je bila orana pa je prošla Tanjirača a zatim RD i to je najbolje pripremljena.Uslovi za rad katastrofa,previše vlage i sabijeno zemljište još je kod nas zemlja prilično teška za rad.
Telnet napravi tvrd dušek u oranom ali ne svuda ravnomerno ,zavisi kako je plug složio brazdu,ako nije lepo tako bude i spremljeno tj taj duđek bude neravnomeran.Meni lično više se sviđa kombinacija sa Tanjiračom jel ona napravi dobar donji sloj a RD sve to ispegla i bude super.
Kakva je zemlja bila i kakvi su uslovi bili, a tek u poređenju kako sam ja sa tanjiracom uradio iz tri puta, on sa jednim prolazom više nego idealno! Vidio, osjetio i uporedio 1 pored drugog. Snimio da pokažem ljudima koji se dvoume.
 
Ne bacam ja u jesen nista za pšenicu, otac godinama baca pocetkom 2mj, sta tocno i kako stvarno ne znam, iskreno nikad taj posao ne radim posto ne volim se petljat ima negdje u knjizi zapisano za svaki slucaj kolko i cega ako ja bas to moram odradit al do sada nisam, uglavnom bacamo onda 15:15:15 kolko se sjecam i ureu, i imamo prinose opet iste kao i svi drugi, u normalnoj godini 4-4,5t/kj, 3-4 prskanja budu godišnje, inace se drzimo rokova sjetve po meni je ovo kasno ali nisam kukuruz mogo prije skinit pa smo povecali danas normu sjetve za subotu planiramo jos 8 kj, posto odustajem od soje za iducu godinu posijat cu je samo 2kj
 
kum vuce sa belorusom 892 roto drljacu lely 2.5m i skoro smo od clana dragan82 uzeli hidrolift pa odma kacimo i imt sejalicu , od 8 ujutru do 2 popodne posejano 15 jutara , stim da belorusu nije bas svejedno , morali smo podizne poluge na rusu pomerati nazad i praviti nove nosace da bi mogao da digne jer fabricki nije mogao odlepiti od zemlje sve to

uglavnom bez nje vise zito se nece spremaati to sam siguran , a za nasu tesku zemlju rus 90 ks je bukvalno na granici snage
Teška je, ali bez paker-valjka, nećemo je uzimati. Zetor je nosi opušteno, probao sam, samo prednji kraj skoro da levitira. Ne znam koliko je teška sa tim valjkom. Ima pomoćni klip na polugama, odmah da kažem, da ne bude zabune.
 
ova ima i paker valjak koji ujedno diktira dubinu roto drljace, ima i dasku nazad da neda busenju da izlazi napolje vec ga drobi dok ne isitni skroz, drljaca bez daske po meni je nista jer video sam kako radi sa i bez

rus je mogao dizati kad je sejalica prazna ali kad naspemo 280 kg zita u nju nije mogao odlepiti od zemlje, ali uz male prepravke sad dize lagano

mada kad je puna sejalica propinje rusa ako se brze pusti kvacilo stim da rus ima ravan most i 450 kg tegova napred
 
Pitam jer nemem nikakvog iskustva sa RD. Ima ih kod nas ali se nisam zanimao za njih.
I ja sam bio neuk do prije par dana, onda sam intezivno istrazivao jer smo se odlucili kupiti jednu. Rd koje imaju klinove umjesto noževa su starije tipe. Naravno, noževi em dugotrajniji em bolje usitne zemljište. Pozz :)

- - - - - - - - - -
@daner
Ma koliko smijesno zvucalo, ali sijelica i tih 280 kg zita na toliko dugacku polugu (ipak se kača poslije rt) sa sve paker valjkom je ogroman teret, tako da razumijem. Ali malo pažnje i može mnogo da se beneficira. Jedan prohod, dvije velike stvari se završe - sjetveni sloj zemlje se pripremi da bolje ne moze biti i obavi sjetva. Ušteda i goriva i vremena i tumbanja u kabini po busama, manje se gazi zemljiste, sto je stvarno plus kada je velika vlaznost. Rd djeluje spora, ali kada se brojke stave na papir i matematika odradi svoje, perspektiva je drugacija.

- - - - - - - - - -

Zanimljivo je ovo sa RD moje pitanje ide dali RD napravi dovoljno sabijen sloj ispod setvenog u jednom prohodu u svezem oranju ?
Samo sa paker valjkom. Citao sam dosta o njemu, i ljudi se kunu u njega. Jedino je malo nezgodan kada je velika vlaznost zemljista, ali sve zavisi koji tip zemlje. Toliko je varijabli, da skoro svako mora za sebe da vidi sta mu najbolje stima. Ja pricam kako je kod nas, tj na mojim parcelama :) Pozz
 
Kombinacija sa kojom sa ja radio i cim bude para dolazi i RD

2s83hjk.jpg
 
Koliko duboko idete sa roto drljacom u pripremi za zito ako je odmah iza sejalica? Da li se radi dublje ako se ne seje odmah?
Kada razbacujete djubrivo po njivi, neposredno pre rd ili mozda pre oranja, tanjiranja, pa onda rd?
Imali li potrebe za valjkom posle setve, kad se radi u jednom prohodu rd+ sejalica?

Nemam nikakvih iskustava sa rd, za sada se samo raspitujem
 
Pricali smo o ovoj temi ratarhr i ja stranicu-dvije ispred...

Ja npr s rotodrljacom radim samo u proljetnoj sjetvi posto ja u jesen tom stroju ne vidim smisla zbog zemlje kakvu imam i kakvu obradjujem te zbog nacina gnojidbe.

Dakle, osnovno gnojivo (7-20-30) zaoravam, oranje potanjuram jednim tragom i na to ide (15-15-15). Da ne tanjuram, po oranom razbacivati gnojivo je kao samoubojstvo iz zasjede. Kad je vec jednim tragom potanjurano i tanjuraca zakopcana, proletim jos jednom po njivama gdje je to potrebno i po tome ide sjetvospremac. Da ne bacam 15-15-15 moze direkt u brazdu rotodrljaca i jos da imas lift na njoj pa zakopcas i sijacicu i sve rijeseno u jednom prohodu. Dubina rada RD ovisi o tipu zemlje ali nema smisla ici nista preduboko, pogotovo ako je zaoravana kukuruzovina. Malo dublje od dubine sjetve toliko da budes siguran da RD zatvara sve rupe izmedju brazdi i samo GAAAAAS.

Za proljetnu sjetvu isto tkoa zaoravam osnovno gnojivo, i poorem, do proljeca se zemlja slegne, cim prije ju poravnam obicnom drljacom i cekam uvjete za sjetvu. Tad mi RD ima smisla i te kako, od zemlje napravi dobru pripremu nebitno je li izmrzlo ili nije, je li zemlja masna ili se rasula. Paker valjak to sve stisne i uradjeni dio njive bude savrsen za sjetvu.

Isto tako, ako uzmem u zakup neke zemlje preko zime ili u proljece, tu je rotodrljaca tek zakon. proljetno oranje se u mom kraju zapekne u roku dva dana da s njim ne mozes raditi nista bez obilnije kise. RD ide u tako suho i zbijeno i u dva traga imas pripremu koju ne mozes postici ni da se cjeli dan vozis po jednom te istom tragu s ne znam kakvim sjetvospremacem ili germinatorom.

Poslije sjetve je uvijek pozeljno povaljati zemljiste samo ako se stigne i ako uvjeti dozvoljavaju.

RD je jako dobar stroj u teskoj zemlji za bilo koju vrstu pripreme.
 
Meni bi bila interesantna samo za jesen, za setvu zita. Ako se npr ore(kukurziste), onda kosava jako brzo osusi zemlju i ne mozes stici spremiti kako treba. Mislim da bih se mogao uklopiti sa vremenom, ako ona uradi dovoljno sitno da je seme sakriveno par cm, u tom slucaju ne bih valjao zita.
Niko od poznanika nema rd, ovde ili tanjiraju suncokretiste pa setva, ili oru kukuruziste pa obicna drljaca/setvospremac.
 
Za korisnike RD koliko su teske ove sto su da ne kazem polu profi lely , sikima naravno sa hidro liftom ?
 
Kolega Lely RD su veoma dobre mozda cak i najbolje. Pogodne su za nase traktore koji nemaju jaku hidrauliku.
 
Zavisi od modela , oko 700kg.

- - - - - - - - - -

Omakva kao sto je kod cicimoric-a teska je tacno 1000kg. Ali njegova ima veci reduktor i drugi ram . Negova je jaca verzija.
 
Nazad
Vrh