Roto- drljača

Moj komšija sa Landinijem 8880 (80 konja) nosi 3m rotodrljaču sa klinima i radi pravo dobro s njom, pripremi sebi i uslužno sigurno 100ha godišnje. Radi se o Lely Rd al neka jako masivna verzija sa pakerom nazad.
 
Znaci 3 m bi mu bilo taman u svim uslovima da moze raditi. Uzecu je vjerovatno, sa njom prodjem jednom i mogu sijati a sa tanjiracom moram 2 puta. Kako god okrenem ustedicu u vremenu i gorivu, a nije ni skupa puno.
 
Ima ih u CH i mogu ih nabavljati na 800e po komadu. Ali po mom misljenju to su masine za peskovita i laka tla.
 
KG_3000_Super_420.jpg

Ova rotodrljaca drljaca ugasi traktor od 200ks ako se naglo spusti u zemlju a ima 3m. Po meni jako treba voditi racuna sta se kupuje i za koji tip zemljista i koji traktor ce to da nosi.
 
Gospodine @Lord Ogy,
molio bih Vas da ne iznosite ne tacne podatke jer sa ovakvom roto drljacom u kombinaciji sa sejalicom od 4 m je jedno imanje u blizini Novog Sada sejalo psenicu, a ovaj agregat je nosio traktor John Deere 4755 koji ima 190 ks i nije se gasio.
 
Lijepo je napisao "...ako se naglo spusti u zemlju..." A ljudi (bar u mom okruzenju) krkaju RD do kraja koliko duboko moze ici, tako da mu vjerujem da RD moze ugasiti traktor samo tako, samim time sto je kolega dva puta na svom traktoru 120Ks lomio osovinu kardana, bas zbog loseg postupanja s RD...
 
Gospodine @Lord Ogy,
molio bih Vas da ne iznosite ne tacne podatke jer sa ovakvom roto drljacom u kombinaciji sa sejalicom od 4 m je jedno imanje u blizini Novog Sada sejalo psenicu, a ovaj agregat je nosio traktor John Deere 4755 koji ima 190 ks i nije se gasio.
Greska, roto drljaca je od 4 m nosi je MF8160 sa prikacenom akordovom sejalicom, spustis li je naglo na zemlju ugasi traktor, licno sam svedok bio. I nimalo nije lako da radi sa njom,seju brzinom od 6-7 km/h.
 
Mislim da Amazona sa slike ima sasvim drugačije riješen pogon rotora. Svaki rotor ima konusno-tanjirasti zupčasti par u posebnom kućištu (pogledajte koliko je debelo tijelo RD). Svako takvo kućište ima ulaz i izlaz za kandžastom spojnicom tako da se uklapanjem niza kućišta dobija pogonsko horizontalno vratilo. Na taj način opterećenje ne trpe svi zupčanici od sredine prema vani kao kod običnih RD već se snaga i obrtni moment prenose preko tog veoma masivnog vratila. Posebna prednost takvog rješenja je u tome što se svako takvo kućište može zasebno izvaditi i zamijeniti. Amazone inače ima patent na to rješenje.

Evo to je to:

230820082387.jpg


220820082352.jpg


Edit

Pogrijesio sam, nije u pitanju RD sa tim rješenjem pogona no istina je da Amazone ili pravi ili je pravio takve RD, nažalost nema mnogo podataka o tome.
 
Poslednja izmena:
Malo bih dopunio i Lord Ogija a i Panonstiba, naime ove godine sam prvi put radio sa RD i mogu se samo pohvaliti sa njom. To što se traktor ugasio postoji više razloga neki od presudnih su ; traktor radi na 1000 o/min priključno vratilo a motorna ler gasu, drugo možda i važnije je podešenost dubine rada same RD a čini mi se da sam o ovome i pisao ranije gde se javljaju greške, tako da u ovakvoj kombinaciji može doći do gašenja traktora jer se RD naglo zabila u zemlju a traktor na malom obrtaju i na 1000 obrtaja kardan a tu je snaga manja nego na 540 ili 540E. Za brzinu kretanja mogu reći da sam išao od 8-10 km/h sa RD od 3m i traktorom od 130 KS bez ikakvih problema tako da poštovana gospodo ovog puta čini mi se da ste obojica bili u pravu.
 
Nazad
Vrh