Romanovske ovce

lepe slicice, nego nekako mi nije jasna boja nogu kod ovog tvog ovna? Laik sam za ovu rasu ali na 99%slika romanovskih ovaca noge su crne negde kombinacija crno belo ali cisto, kod ovog tvog nekako pepeljaste, mozda glupo pitanje ali bas me zanima odgovor poznavalaca :ppozdrav:
i jos jedno pitanjce, u kojoj starosti vuna jaganjcima prelazi u belu?
 
@ smicko

Za trojku 19 kg od trojke za 2 meseca je ejstra prirast.
Zanima me za ovoga stompricas iz trojke kako je bio hranjen od prvog dana i sa cime sve do dans
Unapred hvala.
 
jagnjad nisi od ovog ovna, jer je ovaj ovan ojagnjen u septembru i kupljen je za priplod u ovoj godini.
Sto se tice ovog decka od 19 kg, prihranjivan je od pocetka i veoma brzo poceo je da jede koncentrat,tako da sad jede ko mecava, i dalje kupujem smjesu za jagnjad i dodajem ZP minerale i vitamine u granulicama. ova druga jagnjad su ojagnjena 14 i 15.02. i oni jedu extra.
i noge kod rohana 322 nisu pepeljaste nego je kombinacija crno bjelo.
 
Smicko čestitam! ::novac::
Entuzijasta je pitao kad janje počme da bijeli-u mom stadu kad prođe dva i pol mjeseca starosti,a ovo janje na zadnjoj slici što se tiče bijelih "čizama" šara na nogama mogu reći da tu baš i nema nekog pravila jer kod mojih janjaca ima svakakvih šarana na nogama i glavi.I svaka slika je prelijepa!
Napominjem da je to moje skromno mišljenje iz vlastitog iskustva. :cao:
 
Jagnjad se rađaju crna s belim tufnama, manjim ili većim, na glavi i na donjim delovima nogu.
Novorođena jagnjad su veoma vitalna i brzo uvećavaju telesnu masu.
Dnevni prirast 250 grama, u uslovima odgovarajuće ishrane.
Za priplod se ostavljaju grla sa snažnom konstitucijom i dobrim eksterijernim osobinama.
Na eksterijeru su česti nedostaci: oštar greben, uske grudi, uske i oborene sapi i uzani stav nogu.
Zato se pri izboru grla za priplod, obraća posebna pažnja na eksterijerne nedostatke, koje u najvećem broju slučajeva imaju nasledni karakter.
 
smicko je napisao(la):
jagnjad nisi od ovog ovna, jer je ovaj ovan ojagnjen u septembru i kupljen je za priplod u ovoj godini.
Sto se tice ovog decka od 19 kg, prihranjivan je od pocetka i veoma brzo poceo je da jede koncentrat,tako da sad jede ko mecava, i dalje kupujem smjesu za jagnjad i dodajem ZP minerale i vitamine u granulicama. ova druga jagnjad su ojagnjena 14 i 15.02. i oni jedu extra.
i noge kod rohana 322 nisu pepeljaste nego je kombinacija crno bjelo.
Реци ми Смићко ако је овај овнић стар тек шест месеци како то да је већ шишан и да му је оволика вуна израсла?
 
Poruka

Jel Petrovo ili rohana šišaš u maju. Mala šala. Mislim da bi trebalo početi sa šišanjem jer romanovske imaju drugačiju vunu od ostalih ovaca.
 
2zteiyo.jpg
 
smicko je napisao(la):
ma ko je rekao da je rohan 322 šišan.
ovce su ošišane, malo bolje procitaj, jer je korisnik petrovo to konstatovao za ovce.
njega cu šišati u maju, za tvoju informaciju
Нисам ја брате закључио да је шишан на основу читања, него на основу слика. Прва вуна код романовске расе пре шишања уопште није оваква, другачије изгледа. Сивља је, није овако светла а осијаста влакна која чине гриву нису оволико већа у односу на влакна пуха. И онај папак на десној предњој нози зар може бити толики код јагњета од шест месеци? Тако да мени твој Рохан изгледа неколико месеци старији него што кажеш. Само кажем мишљење из свог искуства са романовским, није ништа злонамерно.
 
Ja cjenim tvoje misljenje, sve sto imam da ti kazem o rohanu 322 je sledeće, kupljen kod slavise u bijeljini, dobio sam svu papirologiju za njega i tamo pise da je ojagnjen 5 septembra.
Ja nemam neko iskustvo oko romanovski ovaca, i sve sto znam je iz literature,
koju su mi dali drugari koji su završili poljoprivredni fakultet.
 
Prema literaturi finska ovca ima slične odnosno gotovo iste kvalitete kao romanovska, samo što je nešto veće konstrukcije odnosno stasa! Trenutno je br. zastupljenost te ovce u Australiji sa tim da je tamo ukrštaju sa tekselom radi većeg randmana mesa! Koliko je meni poznato naj idealniji retultati postižu se sa 25% texel 75% Finska ovca. Jagnje se 3 x u 2 godine često trojke i četvorke! odličan randman i kvalitet mesa. Odlične su majke a janci jako brzo napreduju uz ispravnu ishranu naravno. Jedini problem je nabavka čistokrvnog ovna!!! Mislim da na tvoja pitanja naj ispravnije može govoriti Slaviša Njegić jer je držao te ovce!
 
Velimir je napisao(la):
smicko je napisao(la):
ma ko je rekao da je rohan 322 šišan.
ovce su ošišane, malo bolje procitaj, jer je korisnik petrovo to konstatovao za ovce.
njega cu šišati u maju, za tvoju informaciju
Нисам ја брате закључио да је шишан на основу читања, него на основу слика. Прва вуна код романовске расе пре шишања уопште није оваква, другачије изгледа. Сивља је, није овако светла а осијаста влакна која чине гриву нису оволико већа у односу на влакна пуха. И онај папак на десној предњој нози зар може бити толики код јагњета од шест месеци? Тако да мени твој Рохан изгледа неколико месеци старији него што кажеш. Само кажем мишљење из свог искуства са романовским, није ништа злонамерно.
Ovo gdje se navodi da je papak izrastao, bolje pogledaj, to je pored papka neki komad drveta.Da je ovnić mlad vidi se po repu jer je na vrhu još uvijek bijel koji bi kasnije (desetak mjeseci) trebao da bude crn.Što se tiče svjetlije vune, vidio sam nekoliko ovnića kupljenih od Slaviše i svi su bili takvi.Možda je to odlika nekoliko linija koje ima Slaviša (jagnjad vrlo brzo posvijetli i prije šišanja vuna je skoro potpuno bijele boje).
 
Poruka

Ma ovaj rohan je već medijska zvezda. Nek on samo bude ziv i zdrav i da savesno obavlja svoje radne zadatke. Biće rohan ovnuskera o kome će se pisati i sledeći godina. Još ako bude majstor pa da pravi ženske...
 
belina na vrhu repa koja pocrni kasnije @ sancho je jedna od vecih zabluda koju sam u skorije vreme cuo pa sam morao da se ukljucim u raspravu, iako sam to do sad izbegavao...
 
Tek danas sam uspio da prevladam probleme sa novim načinom rada foruma.
Vidim da niko komentariše ove "zablude" oko repa pa sam jedino izgleda ja u zabludi.Zato bih molio kolegu Miladinovića da me ne ostavi u mraku neznanja.Unaprijed se zahvaljujem.
 
Niko ne komentarise, jer nema sta da se komentarise druze,rep moze biti beo ili crn ili saren nebitno je kao i sare na nogama i glavi(odlike rase su ranije temeljno navedene u temi),ali ostatak tela mora biti crn na rodjenju,to je samo jedna od eksterijernih odlika rase...
 
"rep moze biti beo ili crn ili saren nebitno je kao i sare na nogama i glavi" Nažalost si u pravu kolega Miladinoviću.
Da je švabo stvarao ovu rasu sigurno ne bi moglo biti ovako ili onako nego bi bile ustaljene fenotipske karakteristike. Ono što sam gore pomenuo za vrh repa kod ove rase nisam doduše nigdje pročitao nego sam pokupio od jednog odgajivača romanovske koji je to 20 i kusur godina.Pa i ti si drugačje tvrdio negdje oko sredine ove teme.Iz različitih izvora možemo naći različite podatke o ovoj rasi (neki tvrde da su ovnovi šuti a neki da mogu biti i šuti i rogati).. To su sve otežavajuće okolnosti kada je u pitanju ocjena eksterijera. Kako utvrditi da je neko grlo u čistoj rasi ili u tipu.Zanimljivi su mi konentari za neka grla da imaju 3/4 ili 1/2 ili 1/4 krvi ove rase.
Da se vratim opet na rep.Vidio sam dosta križanaza kod kojih je rep nešto duži i gotovo po pravilu vrh uglavnom bijel. Isto tako kod većine čistokrvnih odraslih grla vrh repa je crn ili sa vrlo malo bjeline.Iz ovih činjenica izvlačim određene zaključke.Možda pogrešno. Šta bi kad može ovako ili onako.
 
ova jagnjad su dobra kod rohana ja barem ne primjetim da je rep bijel jeste bijel mada neznam dali kod ove rase vuna raste i po repu ako raste sigurno je drugacija
 
Nazad
Vrh