Rolo balirka.

Da li su ove balirke bolje za baliranje kukuruzovine od balirki koje prave kvadratne bale ?Mogu li one daprave bale koje moze d anosi jedan covek a ne samo ove sto mogu prednji utovarivaci ili za male bale postoje mini balirke?
 
POstoje rolo-balirke koje prave dosta male bale, ali su te balirke strasno skupe, a i njihove bale nisu bas lagane, mislim da je neko spominjao cifru od 70kg (vjerovatno za sijeno) a ni kukuruzovina nije bas lagana. Imas na temi Balirke snimak kako je meni čovjek uslužno balirao sa Welger presom (obične male bale) i ne vjerujem da može bolje od onoga. Bale velike a ipak može da ih tovari jedan čovjek, savršenog oblika i stegnute. Potraži na temi Balirke, ima tamo priče o tome.

Takodje, rolo-balirke sa trakama mogu da prave i manje bale (manji prečnik) ali mislim da su čak i tada preteške za jednu osobu (nisam siguran za dimenzije). Balirana kukuruzovina je zaista idealan materijal za prostirku pod goveda. Sa jedne strane, očistite njivu pa je oranje lako. Sa druge, dosta kukuruzovine (ali sitne) ostane na njivi tako da i tlo dobije dio organske materije nazad (što je odlično djubrenje a ne smeta pri oranju). Takva prostirke odlično upija tečnost ispod goveda a goveda vole i da je pomalo jedu i to im jako prija (kod mene je bikovi jedu naveliko kada je bacim pod njih). Na kraju, kada goveda "prerade" kukuruzovinu, ona je više nego odlično stajsko djubre. Pošto koristim i baliranu slamu i kukuruzovinu, mogu reći da je kukuruzovina daleko bolja prostirka, sa njom je lakše raditi (čistiti i tovariti stajnjak jer je usitnjena). Apsolutno preporučujem njeno baliranje, u USA je masovno koriste u razne svrhe.
 
Evo jedan video klipić i koja sličica sa ovogodišnje akcije.
20z8msk.jpg
[/IMG]
24y1sh5.jpg
[/IMG]
qqelp0.jpg
[/IMG]
2zgcm7q.jpg
[/IMG]
2u7abf9.jpg
[/IMG]
 
Čini mi se da je rekao da je teža od traktora:sta:Može ona da pravi bale u prečniku 2 metra.
 
@fiat615 Pa mali je,za nju treba preko 100 ks,al kupio je gazda pre neki dan novog Kejsa od 105 ks u punoj opremi pa će sad njega da kači za presu.@ igordulić Negasim ja ništa nije to moje,to je meni jedan poznanik radio uslužno,a to što je gasi e pitao sam ja njega za to i on kaže da kad se ugasi presa bala se dalje otkotrlja od prese pa nema bojazni da će spustiti poklopac na balu.Kolilko sam ja razumeo bala se okreće u kontra pravcu dok je u presi pa kad ispada iz prese ona mora prvo da promeni pravac okretanja pa samim tim se i manje otkotrlja od prese.
 
ahaa,pa sta ja znam onda mozda nije dobar ugao kod mene bala ode dosta daleko da je stisnem se desi samo ako se vrata ne otvore dovoljno pa ne ispadne ali ovako nikad pa mi zato bilo cudno,a kad sam imao staru presu isto welger onda je na nemackom pisalo debelim slovima ispod poklopca gasiti vratilo pri otvaranju vrata,ali tamo ako se ugasi bala ce ostati u presi ne izbaci je,pa mi nismo gasili.
 
a glupo je da je to pa brate to mutav nece uraditi,ovo se vidi da je farmer neki pisao,e sad jedino ako je imao neke mutave radnike ali nema sta ulaziti u nju tj ni ne mozes jer te kaisi izbace...
 
ahaa,pa sta ja znam onda mozda nije dobar ugao kod mene bala ode dosta daleko da je stisnem se desi samo ako se vrata ne otvore dovoljno pa ne ispadne ali ovako nikad pa mi zato bilo cudno,a kad sam imao staru presu isto welger onda je na nemackom pisalo debelim slovima ispod poklopca gasiti vratilo pri otvaranju vrata,ali tamo ako se ugasi bala ce ostati u presi ne izbaci je,pa mi nismo gasili.
Ugao ČEGA nije dobar?
 
Unutrasnjosti prese i podeljenosti koliko otpada na vrata koliko na fixni deo,ili mozda rampa ne valja il je niska presa,kazem ja nisam imao sa tim problema,e sad jedino ako se kod mene drugacije vrti bala pa zato mada cisto sumnjam.
 
To je upozorenje da iskljuciss vratilo kada nesto radis oko balirke a ne kad izbacujes balu.tj.da neudjes u komoru dok se vrti

Vjeruj mi da ima mnogo ljudi koji bi se zavukli u presu dok radi, da nešto podese. Šta sam sve vidio gdje se ljudi zavlače u kombajne, berače, prese...naravno dok su mašine u radu...uh, naježim se kad se toga sjetim jer sam znao momka kojeg je ubio berač. Uvukao mu je ruku i iščupao je iz ramena zajedno sa lopaticom i momak je umro od krvarenja. Mnogo ljudi je jako, jako nedogovorno, naivno, nesvjesno situacije i jednostavno glupo.
 
Unutrasnjosti prese i podeljenosti koliko otpada na vrata koliko na fixni deo,ili mozda rampa ne valja il je niska presa,kazem ja nisam imao sa tim problema,e sad jedino ako se kod mene drugacije vrti bala pa zato mada cisto sumnjam.
Na svakoj se isto vrti bala

---------- Poruka napisana u 14:10 ---------- Prethodna poruka je at 14:09 ----------

a glupo je da je to pa brate to mutav nece uraditi,ovo se vidi da je farmer neki pisao,e sad jedino ako je imao neke mutave radnike ali nema sta ulaziti u nju tj ni ne mozes jer te kaisi izbace...
To pise da vlasnik ili proizvpodjac nebi snosili posledice ako neko stvarno udje u komoru
 
Nazad
Vrh