Ribizla

Ovako, sadnice izgledaju lepo, deluju zdrave. Obzirom da si s proleća zasadio, one su se super razvile. Nadmorska visina ti je odlična, a posto je poznato da i titania obimno rađa, možeš očekivati u punom rodu da ostvariš slične rezultate kao naš kolega miljko87 (što je za svaku pohvalu). Naravno, uslove za to imaš, samo malo volje i pravovremeni rad i rezultat neće izostati. E sad, kako mi se čini titania je jedna od najbujnijih sorti, čini mi se da raste i do 2 metra, ali videćeš to vremenom pa baš i ako joj bude trebalo daćeš joj neki oslonac.

Što se tiče orezivanja, moje je mišljenje da ove sadnice koje imaju po jedan letorast treba orezati na po 3-4 pupoljka, u zavisnosti od jačine same biljke. To ćeš onako objektivno sam oceniti. One koje su niže idi 2-3 a one jače i više 3-4 pupoljka. Ovo iz razloga da ti ove godine, a obzirom da je progurala godinu sadnje, razvije 3-4 lepa i zdrava letorasta koja će i dati neki rod ove godine a neće preopteretiti koren. Ali će zato sledeće godine dati fin (da ne kažem trodupli rod) a koren će biti spreman za to. Ove sadnice koje imaju dva i više letorasta ja bih izdvojio, opet u zavisnosti od jačine i visine biljke, po par dobro izbujalih letorasta i njih ostavio a male i zakržljale bih ostranio.

To je moje mišljenje, jer pored nadmorske visine koju imaš a i sistema kap ko kap trebalo bi da sve bude ok. Naravno, ne zaboravi da reznice koje ostraniš užiliš i napraviš nove sadnice.

Zamolio bih i da miljko87 da svoj sud o ovom mom predlogu i koriguje ga gde treba, jer je ipak iskusniji a i dokazao se kao ozbiljan proizvođač ribizle koji je zna u "dušu". Naravno to nikako ne isključuje i druge kolege da se uključe, jer iz tog razloga smo ovde, da se međusobno pomažemo!

Pozdrav svima !!!
 
Po ovim slikama kako vidim izgubio si jednu godinu, osim sto ih nisi orezo, posadio si ih plitko, nisi ih posadio da zatrpaš dva do tri pupoljka, ovako kako vidim na slici iz zemlje imaš jedan prut koji se na nekih 5 centimetra razvija u žbun, što nije dobro.
Kod takvih žbunova pokušaj da navučeš zemlju i daih zagrneš, da bi ojačao koren.
A rezanje onako kako ti je marinke opisao.
pozdrav!!!!
 
Hvala na savetima Marinke i Miljko87! Svaka preporuka zlata vredi!
Malo sam se zabrinuo zbog komentara koji je napisao Miljko87. Kad bolje sagledam stvar, sve sto si napisao je 100% tacno. Trudicu se da ispravim greske kako ste mi preporucili!
Pozdrav!
 
Samo polako i bez panike, sve će doći na svoje. Sve se da ispraviti, a elemenata za to ima. Tako da samo napred. Ima i finih priručnika o gajenju ribizle na netu. Poskidaj ih i malo prouči, dobro će ti doći. Inače, ja ih često čitam i uvek naiđem na nešto novo. Ako ih ne pronađeš, javi pa ćemo postaviti linkove.

Pozdrav svima!
 
Marinke hvala na podrsci!!!

Ako neko zna gde imaju da se kupe sadnice sorte Tiben, neka javi! Unapred hvala!

Pozdrav svima!
 
Pozdrav ribizlasi, hocemo li sutra u nase zasade da orezujemo malo... Pozdrav Miljko, kako si, jesi orezivao sadnice, ja cu sutra, prekosutra... Dobar ti onaj ruski predsednik :ppozdrav:.
 
marinke evo grabulje proizvodi unitrma kruševac moj komšija kupio pre neki dan, ja sam pravio od starih seko sam , ali pošto ima da se kupe nema potrebe da se pravi kupi ove manje http://www.imagebam.com/image/57e2fe308843720

- - - - - - - - - -

Pozdrav svima, evo došo sam iz sela , gore nemam internetr pa nisam mogo da se javim, opet sam imao lopove u plantaži sad su sekli za reznice neznam kako da im doskočim, odprilike znam ko je ali mi kažu da ako nemam očevidca ništa mi ne vredi. Vreme je ludo, ja sam sad usred februara freziro i sadio rasad, umesto da je sneg pola metar. biće čupavo letos,kod mene na 900 metara ribizla skoro da je krenula, bojim se da ne procveta u martu.ribizla protukt pozdrav , podsetime o ruskom predsedniku.
pozdrav !
 
Hvala miljko87, bas sam ovakve i video u Merkuru. Tako da ću ih sigurno pazariti.
Nadrlja ti sa tvojim komsilukom!

Ja sam preko vikenda odradio zimsko prskanje i počeo da freziram. Kod drugog reda me je izdao motokultivator, otišao prenos i zavrsio je kod mehaničara. Pa ako bog da da sledećeg vikenda nastavim sa freziranjem. A koliko vidim uskoro će i da se orezuje.

Pozdrav svima!
 
ima li neko da proda sadnice ribizle one krupnije treba mi 5-6 sadnica(samo da imam pri ruci a i deca vole,samo nemogu naći onu krupniju sortu pa molim stručnjake da mi pomognu )

- - - - - - - - - -

zar nema niko 5-6 sadnica da mi proda?
 
Pozdrav svima, miljko87 i marinke kao sto vidim imali su uzbudljivih nekoliko dana :) Pa posle kazu lako za gajenje :osmeh:. Miljko87 sto ne zaduzis nekog povervivog iz sela da ti obilazi cesce zasad, mozda i uz simbolicnu nadoknadu, tako da kad saznaju da ih moze videti on, nece smeti bas tako da uzimaju. Mislim da ribizla na visinama preko 500 odprilike jos nije krenula da radi ali sam video sadnice iz trstenika i vec ima dosta sitnih listova, cini se samo sto nije procvetala ali u svakom slucaju sve zavisi od pozicije zasada. Dal ti nesto govori ime Boris Jeljcinj :ppozdrav:. Marinke, mali savet, orezuj sto pre dok miruju, cini mi se da si na nizoj nadmorskoj visini pa ce krenuti da rade. A cime si prskao ribizle i od cega ili za sta ?
 
Evo i mene, najuri me kiša iz sela, mogu da Vam kažem da će ove godine biti čupavo, prvo velika suša, drugo kod mene na 900 m.
ribizla je počela da se otvara, takođe i malina , i bojim se da će rano procvetati i ako udari mraz ode sve majčinu.
Vosi javi se na jesen za sadnice sad nemam ni jednu.
Što se prskanja tiče ja sad prskam samo sa plavo ulje a krajem marta ili početlom aprila sa nečim na bazi bakrai i insekticidi.
pozdrav svima ! :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

miki2010 da bi ti poslao poruku moraš da isprazniš malo svoje sanduče, server kaže da nema mesta u tvom sandučetu, pozdrav
 
Jel Marinke, sta mislis ti da sad ovako orezane ribizle razmnozim, mozda se i prime. A blato do koleni...da ja "zabusim" u takvu zemlju orezane lastare, pa sta mu Bog da. Cudna godina radja cudne ideje...
 
Jel Marinke, sta mislis ti da sad ovako orezane ribizle razmnozim, mozda se i prime. A blato do koleni...da ja "zabusim" u takvu zemlju orezane lastare, pa sta mu Bog da. Cudna godina radja cudne ideje...

U svakom slućaju će biti bolje nego neiskoristiti reznice. Još ako je zemlja gde hoćeš pobosti reznice rastresita, tj. obrađena - nema razloga da se ne primi. Nareži malo vrbe i potopi u vodu i neka prenoći. Onda u tu vodu umoči raznice i bodi.

Pozdrav zupa100!
 
Vala cu tako i da uradim, parcela je jesenas poorana, zemlja je rastresita, ko pepeo. Nista, bijem po neprijatelju iz ovih stopa. U svakom slucaju tebi Marinke puno hvala, jos da imam neku komsiku, rado bih ti je dao na pozajmicu nekoliko dana...ne vise ::vino::
 
Nazad
Vrh