Ribizla

Ja se držim one stare, samo proverena roba! Tako kad nađeš neku komšinicu, prvo je moraš proveriti pa tek onda šalji... :osmeh:
 
Marinke, bas tako. Samo da ne odemo u off...mada nece nas oktopod, poznajem coveka :)
Vidi, sve sto imam mi je u nekom vocu, sem 5 ari koje je za basticu za licne potrebe. Ostala mi je ova parcela od 10-ak ari koje cu da naprvim u ribizli, pa kud puklo. Plasman me ne opterecuje (mada je izvestan), jaca je zelja od para, ako me razumes. Pa videcemo.

I naravno pozz zupa100!
 
Zato sam i napisao ovo gore jer znam da imaš 1.20h u voću i da to nije mali posao. A i videh i slike vinograda pa pošto i sam znam koliki je to sve posao... ali kad čovek ima volju i radi srcem onda ništa nije teško. Ja pored ribizle, sebi sam nametnuo još dodatnih obaveza, obnavljam šljivar od 40 stabala madžarke koji godinama nije obradjivan i nekako održavam 200 čokota vinograda - tačkaša (takođe nasleđen), tako da ti je sve jasno. A sama činjenica da od svega toga živim 130 km udaljen i da mi je vikend i to ne svaki jedino vreme kada mogu nešto da uradim. Ali ne odustajem, čak je u planu da sa ovih 25 ari ribizle proširim na nekih 80 koliko imam tu u (što se kaže) "komadu"
 
Kako se razumesmo u dve reci, zelja pokrece sve. Ponekad treba da imas vremena da odes sa rukama u dzepovima i gledas ono sto si uradio, onda je uspeh zagarantovan. Kad imas viziju, u bilo kom poslu, nema da brines, samo na vreme odradi, sve se stigne...

Iz tvojih postova provejava optimizam, tako da znam da bas ovako uradis. Guraj sto si zamislio, uspeces!
 


Receno, ucinjeno. Porezano, u rastvoru vrbe umoceno i zabuseno u vec pripremljenu zemlju nekih 90-ak reznica. Celog leta ce imati kap po kap...pa videcemo :)
 


Receno, ucinjeno. Porezano, u rastvoru vrbe umoceno i zabuseno u vec pripremljenu zemlju nekih 90-ak reznica. Celog leta ce imati kap po kap...pa videcemo :)
Nema potrebe za rastvorom dovoljno ti je samo u hladovinu pozabadati jer u hladovini neces morati cesto zalivati koliko na suncu, a i nece se muciti biljka koja ima slab koren kad dodje letnje toplote - to ti je moj savet.
 
Pozdrav svima

planiram da na jesen zasadim crnu ribizlu,nov sam u tome pa bih bio zahvalan na savetima oko pripreme zemljista,nacina same sadnje i nege zasada.Zasadio bih sorte Titania i Triton pa me zanimaju iskustva u vezi tih sorti.

Hvala
 
Pozdrav svima

planiram da na jesen zasadim crnu ribizlu,nov sam u tome pa bih bio zahvalan na savetima oko pripreme zemljista,nacina same sadnje i nege zasada.Zasadio bih sorte Titania i Triton pa me zanimaju iskustva u vezi tih sorti.

Hvala

Moja preporuka, pre svega analiza zemljišta, pa sve ostalo prema tome! Ništa nije komplikovano. Možeš nam malo i opisati mesto gde želiš saditi. (nad. visina, površina parcele, predhodni usev...). Tu smo da pomognemo!

Dobro nam došao!

Pozdrav!
 
Hvala na dobrodoslici.Sto se tice parcele ima oko 5 ari i nista nije sadjeno zadnjih 10 godina, skoro sam je raskrcio i spremam se da je poorem po prvi put.Ja vec gajim maline,kupine i jagode a zeleo bih da pocnem i sa crnom ribizlom posto se to koliko ja znam ovde kod nas slabo sadi.Zanima me kada da pocnem sa pripremom zemljista u smislu djubrenja i sa cime, smem li da prskam sa GLIFOLOM posle prvog oranja.Nadmorska visina je oko 400m.Neki savet oko vrsti ribizle.

Pozdrav
 
Hvala na dobrodoslici.Sto se tice parcele ima oko 5 ari i nista nije sadjeno zadnjih 10 godina, skoro sam je raskrcio i spremam se da je poorem po prvi put.Ja vec gajim maline,kupine i jagode a zeleo bih da pocnem i sa crnom ribizlom posto se to koliko ja znam ovde kod nas slabo sadi.Zanima me kada da pocnem sa pripremom zemljista u smislu djubrenja i sa cime, smem li da prskam sa GLIFOLOM posle prvog oranja.Nadmorska visina je oko 400m.Neki savet oko vrsti ribizle.

Pozdrav
Pa posle oranja nema trave, sto bi prskao herbicidom?
 
Prskao bih samo u slucaj da korov krene ponovo posto jev rec o njivi koja nije obradjivana vise od 10 godina,a moje pitanje je postavljeno u smislu da li bi to prskanje herbicidom negativno uticalo kasnije na sadnice ribizle.Ako moze i savet pored stajnjaka koje je djubrivo dobro jos baciti u njivu za ribizlu pre sadnje.


pozdrav
 
Dobro došo "kiminis", najbolje bi bilo kad bi nešto tu posadio, krompir naprimer, bitno da se zemlja što više usitni i uništi koren trave, ako ne sadiš onda ćeš morati da prskaš jer će krenuti korov samo tako začudićes se odakle kad je tu bila samo trava, znam iz ličnog iskustva.Od đubriva nabavi pregoreli stajnjak goveđi ili ovči, i to ćeš bacati u jamke kad budeš sadio nikako po celoj njivi. Pre nego što se odlučiš o sortama obiđi par plantaža u vreme berbe, da vidiš prinos i način berbe.
pozdrav svima !
 
Baš kao što reče Miljko87, ne treba stajati zemlja neobrađena. Ako imaš vremena da se boriš mehanički sa travom onda je bolje ne prskati, ako ne onda je udri teškom artiljerijom tj. totalom. Kod mene je preko zime tako lepa trava izrasla da su mi svi zavideli na njoj :osmeh: . A prošle godine sam nadrljao boreći se. Čak sam na trenutak i pomislio da sam je iskorenio... al stajsko đubrivo radi svoje. Ove godine sigurno idem totalom.
 
Dobro došo "kiminis", najbolje bi bilo kad bi nešto tu posadio, krompir naprimer, bitno da se zemlja što više usitni i uništi koren trave, ako ne sadiš onda ćeš morati da prskaš jer će krenuti korov samo tako začudićes se odakle kad je tu bila samo trava, znam iz ličnog iskustva.Od đubriva nabavi pregoreli stajnjak goveđi ili ovči, i to ćeš bacati u jamke kad budeš sadio nikako po celoj njivi. Pre nego što se odlučiš o sortama obiđi par plantaža u vreme berbe, da vidiš prinos i način berbe.
pozdrav svima !
Da ali mozda u toj zemlji ima manje semena korova nego u nekoj obradivoj jer je najverovatnije zemlja pod redovnom travom (busenima) gde seme trave ne stize u zemlju
Sa djubrenjem se totalno slazem - stajnjak - a koren ribizle nije velik tako da ga treba staviti na mestu gde ce mu biti dostupno.
 
Ja lično nemam iskustva s tim, ali mislim da ne može da škodi.

- - - - - - - - - -

Drugari, prođe vikend vas nema. Jeste li se to zaradili i naradili. Ja iskreno jesam!

Kod mene se kopalo, orezivalo i praskalo. Evo i slika:

2014-03-15-114127.jpg


2014-03-15-114414.jpg


2014-03-15-121317.jpg


2014-03-15-154734.jpg


2014-03-16-083208.jpg


2014-03-16-083217.jpg


2014-03-16-083300.jpg


2014-03-16-135924.jpg
 
Nazad
Vrh