Ribizla

Citao sam da pelen odbija te napasnike,posto ga ima pored ostavicu pa da vidim i to. Ne znam koja je sorta,neka stara i nikad nije prskana a radja. Nije nesto krupna ali je izuzetno ukusna, sok i slatko su od nje odlicni. Moze li onda pocetkom marta posle orezivanja plavim uljem kad vreme dozvoli? Ako bude sunca moze li i pre toga funguranom, posto su mi ta prskanja prihvatljiva. Za plamenjacu ako se mora uz konsultaciju sa vama. Za crvenu sam i procitao da se orezuju vrhovi da podstakne grananje samog lastara. Poslusacu tvoj savet za broj lastara jer smatram da si veliki poznavalac citajuci temu. Pozdrav
 
Hvala ti za ovo veliki poznavalac, daleko sam ja od toga! Veliki poznavaoci sada sede i uživaju u ::vino:: od ribizle. :osmeh:

Prepoznaće se oni, a možda se malo i aktiviraju ovde i udele koji savet... Miljkooo, Ribizlaproduuuukt ajde buđenjeee! Falite ovde!!! :haha:

Što se tiče pelena, ima logike a kad je već tu što ne probati... mada mene pelin samo privlači :haha:

Od sredine februara, kad vreme dozvoli a pre otvoranja pupoljaka treba ići Funguranom ili Cuprablau (svejedno) + Galmin ,pa onda otprilike krajem marta Mankogal + Abastate... pa ako se ukaže potreba neki insekticid i prihrana preko lista u maju. Od aprila može se krenuti i po šaka veštaka (AN ili SAN) po biljci, radi povećanja biljne mase. I tako 3-4 puta na po otprilike 21 dan. I kad krene list da otpada može se ponovo ici Funguranom ili Cuprablau + Galmin a ako uhvati baš hladno vreme i otpadne sav list onda je Galmin nepotreban. Ovo poslednje prskanje mnogi ne praktukuju ali ja volim da biljke što čiste zazime. Opet kažem, sve ovo je orjentaciono, najviše zavisi od same godine i sutuacije na terenu. Npr. ja sam ove godine imao više prskanja insekticidom zbog gubara, prošle zbog plamenjače...
 
Hvala puno na savetima. I ja sam planirao jesenas funguran ali nisam mogao jer vreme nije dozvolilo. Valjda ce sada biti malo sunca da odradim to prskanje jer bolje spreciti nego leciti. Meni je gubar pretprosle godine sve unistio od voca cak se neke mlade sljive i osusile, ja operisao kilu sredinom maja a on za nedelju dana sve unistio takva je najezda bila. Pozdrav
 
E pa onda ti je sve jasno što se tiče gubara. Hvala Bogu pa ga nema svake godine... makar kod mene nije slučaj. Ali nikada neću zaboravatiti šta je jedne godine učinio od šuma kod nas. Počistio je gore nego jesen.

Ja se nadam da će već posle sledeće nedelje vreme malo da se stabilizuje a to treba iskoristiti za prve radove, rezanje i prskanja...

A što se tiče saveta i pitanja, šta god te zanima... zato i jesmo tu da razmenjujemo iskustva. Ima ovde veoma pametnih i iskusnih članova a pre svega dobrih ljudi koji žele da pomognu. Veoma brzo će se i oni priključiti samo dok krenu prvi radovi i dešavanja.

Pozdrav!
 
Video sam citajuci forum da ima dobrih i dobronamernih ljudi pa zato i pitam to sto ne znam. Ribizla koliko sam video nije zahtevna a vrlo zdrava pa zato sam resio da posadim,da bar deci proizvedemo zdravu hranu koliko mozemo. Sok i slatko od zrne ribizle su za mene nesto najukusnije od sveg voca (osim dunjevace domace).:ppozdrav: Dace Bog da ove godine napravim od svojih ribizli. Kupio sam jesenas i posadio dve crvene junker i dve crne ben sarek ako je verovati rasadniku, pa cu da vidim razliku i sta da razmnozavam ubuduce. Puno pozdrava i hvala jos jednom!
 
Upravo i ja tako mislim, sa malo pažnje se može doći do lepih i pre svega zdravih proizvoda. A za domaću dunjevaču si skroz u pravu. Da ne odem u off, ali ja nisam mogao a da ne posadim i neku šljivu na kraju parcele, tj. namenski sam ostavio dovoljno prostora od prvog reda ne bi li ubo neku šljivicu. Ispostavilo se da je stalo ipak malo više, tačnije 30 komada Ranke. :osmeh:

Mi smo prošle godine od ribizle koje smo obrali napravili sok na rastvaranje (ili razbijanje, kako ko kaže) i slatko. Ispalo je više nego odlično, ali očigledno nedovoljno jer se veoma brzo popilo i pojelo. :osmeh:

Pozdrav!
 
To je mana svih dobrih stvari, previse kratko traju:haha:. Salim se malo, ranke imam i ja ali rode svake 3. godine a ove godine cekam prvi rod crne krupne dzenarike ima slika u temi ona ne trazi prskanja mnogo. Ribizle crne cu sigurno da namnozim do 100 kom. sigurno, mozda bude i malo vina kao kod naseg clana na forumu. Vidim samo pozitivne komentare o vinu,pa da bude za sve u kuci po nesto. Pozdrav
 
Da ne odemo u off, od sljiva uglavnom imam ranku i madzarku, nesto nisam ljubitelj novijih sorti. A inace sljiva ide samo u rakiju, a kad je vec tako onda neka bude ranka... A sto se tice crne ribizle, pa videces sam, kako ti bude krenulo i koliko imas vremena i mogucnosti da joj se posvetis. Mozda to bude i veci broj... samo polako. Nikad se ne zna.
 
Pozdrav drugari, evo i mene napokon. Bas ste se raspisali, dobro dosao goran rg. Nemam sta da dodam ionako je marinke, veliki poznavalac, sve objasnio. Ja se spremam da izadjem u zasad, danas je Sveti Trifun pa je red da se malo oreze i zalije. Srecan praznik svim vinarima, vinogradarima i ribizlasima. Miljko ima li te, sta se radi, ocekujemo od tebe, kao osnivaca ove teme, da nam kazes sta treba preduzimati na nasim zasadima :) Inace jeste bili do zasada, kako stoje stvari ?
Pozdrav!!!!!!!!!!
 
Hvala na dobrodoslici, Kod mene jos ima snega pa moram da sacekam jos sa radovima. Isao bih ja danas onako simbolicno da nesto recnem i zalijem ali moram na posao a ne smem da zalivam pre posla,ha ha. Valjda ce biti bolje vreme za sledeci vikend da orezem moju plantazu od celih 20 sadnica.Da pokupim opalo lisce i ako bude vise od 5 stepeni da oprskam barem funguranom, jer to nisam jesenas,posto su mi rekli u poljo apoteci da za plavo ulje treba bar 10 stepeni jer se teze susi. Pozdrav
 
Pozdrav drugari!

Ja isto isao u subotu i recnuo samo koliko se valja. A bas sam se bio naostrio da orezem ovaj novi zasad, al su me malo uplasisile nocne temperature. Pa sam i rezanje i prskanje odlozio za koji dan. A ako nesto napreduje, cak mislim da nije ni stajala, to je misevkinja. Boga mi, ceracemo se ove godine i to dobro!

Miki, samo ti zezaj :)

Pozdrav svima!
 
Ehej, mnogo hladnooooo... I ja mislim da treba da sacekamo jos koji dan da se malo digne temperatura pa da idemo plavim uljem i da orezujemo. Miljko sta ti mislis?
Bio sam u zasadu i za sad mi sve izgleda u redu, mada se zagustilo pa ce biti radikalnijeg orezivanja. Marinke sta ti je to misevkinja, kako izgleda ? Ne zezam ja nista, kada mozes odgovoriti na vecini pitanja iz oblasti gajenja ribizle, poznavalac jesi, a kolko vidim na slikama i veliki jesi :). Pozdrav.
 
:osmeh:

Nema Miljka ni za lek! :sta:

Miševkinja ili mišljakinja je čudo od trave. Ne raste visoko, ali je gusta kao četka.

cam02359.jpg


misjakinja.jpg


bjelolasica113.jpg
 
Ma evo me, samo vas slušam, I drago mi je da već poznajete dosta toga o ribizli. Dobro došli svi novi, sačekajte sa prskanjem još malo hladno je . Kod mene je još sneg tako da ću ja da sačekam još dosta. I kod mene je prošle godine ova trava bila ovako, I kako kreneš da je skidaš ogoliš koren tako da sam ja moro prvo totalom ,pa tek onda sam baco đubre .
pozdrav svima!
 
A dobro, ja mislio neka bolest ribizle, a trava nije opasna tu je total. Dobre ti ribizle marinke, bas su napredovale. O miljko kako si ? Pozdrav!!!
 
Oooo Velikiii Miljkooo, dobro nam dosaooo nazad !!!

Salim se malo, znam ja da si ti tu i da motris na pripravnike iz prikrajka. Pa ako negde zapne da pripomazes.

Znam da cemo totalom to koliko toliko drzati pod kontrolom ali i za to treba da se ugode uslovi. Ja najverovatnije do sledeceg vikenda necu dirati nista iako ovo lepo vreme mami. Eventualno ako se ugodi pa dovrsim sadnju sa jos 70-tak sadnica u jos dva planirana reda. Taman i da potrosim proizvedene sadnice. A od sledeceg vikenda otvaranje ovogodisnje sezone psihickog odmora uz fizicki rad :)

Sto se tice sadnica, nisu svuda kao na ovoj gore slici, ima i manjih cak i ovogodisne podsade ali ce se to vremenom stici i izgubiti razlika. Za sada nisu lose, neka ovako nastave bicu zadovoljan. T voj zasad necu ni komentarisati, podseca me na vojsku kad se postroji na pisti za zakletvu. Sve na svom mestu...

Pozdrav!
 
Pozdrav drugari!

Zahvaljujući vama, odlučio sam da pokušam da se bavim uzgojem ribizle. S obzirom da sam početnik, nadam se da ću imati vašu pomoć pri podizanju zasada. Čitajući vaše postove u ovoj temi, dobio sam preko potrebne informacije i rešio dilemu šta uzgajati. Svaka čast na nesebičnom deljenju znanja i iskustva, a naročito na rezultatima vašeg rada.
 
Dobro dosao Gagitb!

Drago mi je sto je nase pisanije pomoglo oko resavanje tvoje dileme. A sto se tice pomoci, sve sto mugu - tu sam! Verujem i da ce i ostali clanovi isto reci (napisati)

Pitaj sta god treba.

Nemoj se samo ljutiti ako bas istog dana ne dobijes odgovor, krece sezona radova pa racunare zamenjujemo drugim alatkama, ali trudicemo se da ipak bude blagovremeno.

Za pocetak mozes napisati sta imas u planu i kada bi krenuo sa radovima, onako ukratko.

Pozdrav i jos jednom dobrodosao!
 
Dobro dosao gagitb, i ja sam veoma zahvalan ovim ljudima ovde na savetima i pomoci. Pravi su prijatelji, tek ces se uveriti. Valjda ce od ponedeljka moci da se nesto radi tj. da vreme dozvoli. Pozdrav svima
 
Nazad
Vrh