Ribizla

Pa ,nemoj da se ljutiš...
Vidi imam vinograd star preko trideset godina na špaliru... da skratim...počeo sam da ga obnavljam i redukujem... jedan od redova koji je preživeo vađenje je red sa prokupcem...ali i on se proredio , tako da od šezdeset gidži u startu ,ja sad imam dvadeset slobodnih mesta...
Ta slobodna mesta rešio sam da popunim nečim drugim a ne vinovom lozom... prvo sam mislio da sva mesta budu pod aronijom, ali čitajući tamo-vamo, posadih dve aronije i šest glogića , sa namerom da iduće godine nakalemimaroniju na njih, jer tu nema navodnjavanja. Iz sličnih razloga ,otpada borovnica i brusnica, tako da sam se fokusirao na crnu ribizlu i crvenu naravno ,te ogrozd crni i beli...
U međuvremenu kupim one dve pomenute crne ribizle i dobijem od kolege sa foruma iz Sombora tri sadnice "jošte", i to danas posadih. I dobijem od jednog zemljaka dve sadnice godžija , te i njih danas posadih... u tom delu vinograda ostalo mi je još nekih 3-6 mesta ( možda ću izvaditi par glogića) za crvenu ribizlu i za ogrozd, koji mi je isto želja da imam.
Izabrao sam te žbunaste vrste , da bi ih uklopio u profil špalirskog uzgoja vinove loze, naravno koliko to može biti...Ionako sam prokupac na špaliru ima svoj neki vek , tako i da ovi preostali čokoti svake godine se proređuju...Tako da ću formirati mini baštu tog korisnog i lekovitog voća.
Bez obzira što imam mali broj ovih biljaka, ja se raspitujem o njima , sa ciljem edukacije, da što više znam o njima, jer one to zaslužuju, jer što im više dam i one će prema meni biti izdašne...nadam se.
Pozdrav!!!
 
Izvini druze ako si u mom pisanju negde pronasao nesto sto lici na ljutnju. Nikako mi to nije bila namera. Mozda bi se ljutio da si uzeo hiljadu ili vise komada a da se nisi nimalo raspitao o sorti. Ovako, samo napred! Lepo je imati raznovrsne biljke u zasadu posebno vocke. Mi smo cak par godina sejali i kikiriki i lepo nam je uspevao. Treba covek sve probati. A od ljutnje sa moje strane nema ni lj! I za sve sto znam i mogu da pomognem, stojim na raspolaganju, svima.

Pozdrav!
 
Ma dobro, ja samo tako....rekoh da proverim šta će ga znati ( a mogu ti reći da jedan kolega, doduše na drugom forumu, ljutio se doduše ne za ribizlu nego za aroniju...).
A kikiriki sam sadio negde 76-77 god., ako se dobro sećam... i mogu ti reći da je rađalo... Ma dobro tad sam imao dvadesetak godina...a bilo je za kupiti sirovog kikirikija, sad da li ima ne znam...
 
Pretpostavljam na koji forum i na kog clana mislis, vrsnog poznavaoca i aronije i ribizle. Ako sam u pravu, nac ices i moj " sukob misljenja" sa doticnim. A mozda sam u krivu.
 
E sad , što je to mišljenje diskutabilno....a što je još gore i postavka za to mišljenje nije ništa bolja...ali rekli smo nećemo....
 
Pozdrav!
Marinke druže mislim da si loše orezo izvadio si sve iz sredine, a ostavio si podavijene grane te će ti ove ili sledeće godine pod rodom biti na zemlju, koja ti je ovo godina grm , trebo si da ostaviš još bar po dve , jer opet ćeš imati malo roda, manite se priviše literature, kažem vam to su pisali mnogi koji nisu nikad ni bili na plantaži, cast izuzecima ali malo je njih.
Kod mene je sneg još uvek i još ništa nisam radio, nemogu ni da odem jer je put uništen, nadam se za vikend.
 
Pozdrav Miljko!

Ove slike koje sam postavio su slike sorti Bona, Tiben, Tisel, Ometa i Ben Nevis kojih inače imam po malo i sa namerom sam ih dosta orezao ne bih li od reznica napravio nove sadnice. Hoću da proširim zasad sa tim sortama. A ovo što je ostalo, ostavljeno je čisto da se vidi kakav rod daje, mada sam sa većinom zadovoljon bio i prošle godine sa krupnoćom zrna i grozda. A ono od čega očekujem rod, tj. Ben Sarek i Ben Lomond sam itekako manje rezao i ostavljao više na rod.

Poslao sam ti pp, ne znam da li si video.

Pozdrav!
 
Pozdrav svima!

Evo me posle duže vremena za računarom... Turneja, pa se nagomilalo posla dok sam bio odsutan... Kod mene je ista situacija kao kod Miljka.

Miljko veliki pozdrav! Vino se nije ni odmorilo od puta, a već ga je nestalo...sledeći put dolazim bez kola :osmeh:
 
Poslednja izmena:
Zdravo drugari,

ostao sam dužan slika orezanih Ben Sarek i Ben Lomonda, pošto ih nisam slikao ranije, evo slika od subote. Kod mene će uskoro i cvetati :osmeh:

2015-03-28-122857.jpg


2015-03-28-122849.jpg


2015-03-28-122747.jpg


2015-03-28-122719.jpg


A ovo je mladi zasad od jesenas

2015-03-28-122205.jpg


2015-03-28-122154.jpg



Ali, nije sve tako sjajno i bajno, kakve će posledice ostaviti ovo ležanje u vodi, videćemo...

2015-03-28-122146.jpg


Pozdrav svima!
 
Lepo to izgleda...valjda tajko treba da bude kod iskusnog odgajivača...A jel friziraš onu travu, na prvih par slika,.... ili kosiš...tokom sezone?
Ja sam juče naručio dve (opet) crvene ribizle i dva crvena ogrozda...još ih očekujem...ali verovatno će sutra stići. Polako kompletiram moj zamišljeni "žbunasto-trnovito-lekoviti" zasad...
 
Pazi, sve kombinacije su u opticaju, freyiranje, kosenje a vala i total!

Samo napred sa vockama, sve sto ih vise imas to je bolje. Imali smo sve i svasta po dvoristu, moj deda je isto tako voleo da ima i sadi sve. Ponekad mi i zao nekih vocki sto su propale i osusile se. Neke bude uspomene na njega, neke mladje na oca, a ima i onih koje podsete i na pradedu i cukundedu. Cukundeda je bio strog ali jako posten i pravedan i zbog toga su ga cenili u kraju, strasno je voleo voce i stalno je , kada dodje sezona sadnje, iz "gaja" donosio svakakve sadnice divljih vocki, koje je kasnije kalemio. Svakodnevno je delio takve navadjene sadnice po kraju a onaj koji dobije se nije smeo, znajuci mu narav, usuditi da ne posadi. Tako da se u kraju jos uvek nadje po neka stara jabuka ili kruska za koju mi kazu da su je morali posaditi bas iz tog razloga. E to je nesto najlepse sto covek moze da ostavi pokolenju.

Pozdrav!
 
Nazad
Vrh