Ribizla

Pozdrav svima evo i mene, nema me dugo, problem sa intrnetom, što se tiče vina lepše nisam pio, ovo trba probati, ribizla produkt svaka čast na vinu prva liga. marinke druže jel ovo tvoja plantaža, izgleda da brate opet gusto sadiš između redova , nećeš imati mesto da ih obrađuješ , bereš a trba im i zbog provetravanja. za sad toliko pa se čujemo pozdrav svima.
 
Jednostavno, nabiješ reznice u rasresitu zemlju, što više pupoljaka da je pod zemljom. Van zemlje ostaviš najviše 2-3. Ako ostane i više, nije strašno, možeš na proleće orezati na 2-3 pupoljka. I obavezno zalivanje tokom godine. Ukratko je to to!

Pozdrav!

Tako sam nekako i napravio. U veće tegle sam stavio zemlju i pobadao reznice, dva-tri pupa sam ostavio vani.... Zanima me da li može biti više reznica u jednoj tegli na razmaku od 10 cm pa kada se zakorijene da ih presadim u posebne tegle?
 
Možeš ih saditi gušće ali treba voditi računa da ne bude baš preblizu jer kada ih posle razdvajaš, a obzirom da imaju tanke žilice, može doći do kidanja jer će se sigurno isprepletati. Na 20-tak cm to sigurno izbegavaš. Čak mislim da su ti tegle male za to, ako možeš naći bolji su ti plastični baloni od 5l, jer što više prostora ima to bolje i brže razvija koren.

Miljko, sadim isto kao što sam i predhodnu sadnju vršio, 1,5 m x 1,5 m. Prvi razlog je što više sadnica na jednom mestu, pošto mi je to parcela kod kuće, a drugi razlog je što mislim da se neće baš toliko razgranati, posebno ne kao tvoje, jer je podnevlje drugačije, pre svega mislim na nadmorsku visinu i klimu. Razmisljam da sledeće jeseni zasadim čak i šljivu u starom zasadu na 3m x 3m i tako napravim što prirodniju zaštitu od letnje žege. Šta misliš o tome?

Pozdrav svima!
 
marinke bolje sadi 2,5x 1 ako sadiš Ben sarek, a ako sadiš titaniju ili neku bujniju onda 2,5x1,2 , imaćeš problem verujmi, što se šljiva tiše nikako komšije su pokušsle pa su sve povadili, nista neće u hladovinu, ja pored puta imam šljive I te ribizle pred toga su duplo manje , ništa neće bez sunca.
 
Pozdrav, hvala miljko87 na komplimentima za vino. Slazem se sa tobom kao i svi sto ga piju da je vrhunskog kvaliteta. Koliko smo ulozili enrgije i vremena moralo je da bude ovakvo. Stigli mi rezultati iz akreditovane labaratorije, sve je u granicama dozvoljenog, sad mogu legalno na trziste. Rezultati koji kazuju sa cime je prskano voce su mnogo manji od maksimalno dozvoljenih, mislim na pesticide i ostalo. tipa 0.2 a dozvoljeno 2.5, ako me razumes.
Marinke mozda je trebalo na vecem rastojanju izmedju redova ali kad su vec posadjene moras se snaci i da ih obradjujes i oberes . Nemoj da im pravis hladovinu nikakvu, tu si gde si i mislim da uz obilno polivanje mozes da dobijes zavidne rezultate na kvalitetu ploda bas zbog dovoljnoj izlozenosti suncu.
Mjank, najbolje zimi da ih drzis na temperaturi do -20 stepena, mada ribizla je to mozes i na nizoj.Salim se. Iznesi ih na terasu :osmeh: pozdrav.
 
Aha, a ja mislio ih staviti u prostoriju na nekih +18 C pa da počnu cim prije zakorijenivati.
 
Pozdrav svima, ribizla produkt ti si uzeo mahom ben sarek ona ne zahteva neka prskanja jer je otporna na sve bolesti, i pored ovolike kiše ove godine ja nisam prskao. Zbog kiše je bila malo više kisela nego obično, ali nije strašno, pa ove godine su morali i u grožđu da stavljaju šećer.Svako ko je probao vino oduševljen je, sad oće svi da sade ribizlu, pogotovo kad su videli kakvo je nevreme u fazi cvetanja preživela .

- - - - - - - - - -

Pozdrav svima, ribizla produkt ti si uzeo mahom ben sarek ona ne zahteva neka prskanja jer je otporna na sve bolesti, i pored ovolike kiše ove godine ja nisam prskao. Zbog kiše je bila malo više kisela nego obično, ali nije strašno, pa ove godine su morali i u grožđu da stavljaju šećer.Svako ko je probao vino oduševljen je, sad oće svi da sade ribizlu, pogotovo kad su videli kakvo je nevreme u fazi cvetanja preživela .

- - - - - - - - - -

Pozdrav stanke, pravi način pravljenja sadnica je reznicama, i nebi ti preporučio da ih posadiš na stalnom mestu, nećeš izgubiti ništa jer svaka sadnica pusti od jednu do tri čepke,prlikom presađivanja ti iskopaš rupu 40x40 na 40 dubinu ubaciš stajnjaki posadiš zdravu sadnicu sa dobrim korenom, vidi marinkine sadnicei posadiš ih dublje nego što su bile u rasadniku, da 2-3 okca budu ispod zemlje, da nove čepke krenu iz zemlje da dobiješ pravi žbun , i na proleće orežeš vrhove , tako da iznad zemlje imaš samo po dva pupoljka.Ako planiraš da se ovim baviš obiđi neku plantazu, vidi koja sorta koliko rađa kako se bere dali joj treba prskanje i kako se obrađuje , ne može ovako preko foruma da se sve nauči. Tvoja blizina Beogradu ti daje prednost nad nama, ako ja u Lleskovcu prodajem na pijacu zašto ti nebi u Beogradu.
Pozdrav!
 
Pazi, ja cu za nekih godinu dana detaljno raditi ribizlu i ostalo jagodasto voce, imacu ispit iz toga, tako da se ne brinem za znanje :) Sada sam mislio cisto da vidim vasa iskustva, da li je iko razmnozavao nagrtanjem i kako se pokazalo, i ono sto je jos bitnije-kakvo je trziste za stone sorte.. Na kraju cu sigurno ici kod buduce profesorke na konsultacije i da odlucim definitivno sta cu..

@Ribizla produkt Kolika su ulaganja u pravljenje vinarije? Gledao sam na yt da ste dobili opremu iz nekog fonda za razvoj, ali otprilike koliko bi trebalo da se ulozi i za koliko bi mogla da se povrate ulozena sredstva?
 
Hvala Marinke, i ja zelim svima da ostvare sto isplaniraju u 2015. Stanke, sto se vinarije tice, to je dug proces, ja sam do sad ulozio dosta sto iz dzepa sto iz fondova ali sam nakon tri godine macevanja sa administracijom tek pre mesec dana dobio dozvolu za legalitet. Tek u 2015 se nadam zaradi ali usput moram kao i do sad da placam fiksne troskove. Porezi i doprinosi, plata tehnologu koji mora da zadovoljava trista uslova, knjigovodja i sav repromaterijal za proizvodnju. Tako da tek za nekoliko godina mogu da ti kazem dal sam rentabilan. Vinarija je ipak posao koji se prenosi generacijski i ne moze bas brzo da funkcionise, bar ne moze u ovoj drzavi sa ovakvim zakonima. U zemlji Srbiji naime, VINOM se moze zvanicno zvati samo kupinovo vino i moze da ima do 15 % alkohola a ostala vocna vina od bilo kog voca ne mogu se zvanicno nazvati vino( npr Vino od Crne ribizle ili vino od maline ) . I ostala mogu ali da budu sokici i imaju do 6% alkohola. Ako hoces od bilo kog voca da pravis normalno vino oko 12 % alkohola moras ga nazvati nisko alkoholno pice. Diskriminacija. Ali sta je tu je i moje vino se zove nisko alkoholno pice od vina crne ribizle, a vino je kakvog nema nadaleko. Ali postuj zakon i mirno spavaj pa dokle se i moze i mora, da ne smaram vise a mogo bi cele noci da pisem o zakonima i administraciji. Da bi radio ovaj posao moras najpre iskreno da volis to i da nikad ne odustanes i da mu se posvetis maksimalno odgovorno. Jer lepo kazu vino je gospodin. Ponekad sati i minuti odlucuju dal ces da odradis odredjeni proces i nastavis sazrevanje vina u dobrom smeru ili zbog zakasnjenja prodajes vinsko sirce na crno. Ha, ha Pozdrav. :ppozdrav:
 
Sigurno da nije lako, da je tako lako svi bi imali po vinariju danas! Imam drugaricu koja je cerka vlasnika podruma Radovanovic, msm da bih imao svaku mogucu pomoc sto se tice saveta od nje :) Mene odusevljava cena vina od ribizle na svetskom trzistu, da se ne isplati niko se ne bi bavio time :) Svakako to je jos tema za razmisljanje, visak informacija nije na odmet :) Skoro je bio konkurs fonda Ane i Vlada Divca vezano za unapredjenje poljoprivrede, ukoliko izadje konkurs ponovo bio bih zahvalan ukoliko bi podelio cifre sa mnom, znacile bi mi zbog biznis plana :) Ali to otom potom, prvo da se pripremi zemljiste, pa sadnja, do punog roda treba popricekati :)
 
Pozdrav, imam i ja nekoliko ribizli posadjenih u jesen 2013. Prosle godine su lepo izrasle pa bih sada orezao.Ne znam kako to da uradim pravilno. Procitao sam temu i video da ima pravih poznavalaca, postavicu par slika jer mi je tako lakse da shvatim rezidbu. Sadnice sam sam ozilio zahvaljujuci vama na forumu.
201502031211471.jpg
201502031212281.jpg
 
Pozdrav Gorane!

Ribizle su ti lepo izrasle za jednu sezonu, svaka čast! Verovatno si ih lepo negovao i zalivao (mada je i godina bila pogodna). E sada, ono što bih ja uradio, ako imaš mogućnost da joj koliko-toliko daš vode i hrane u toku godine (ništa preterano) onda bi se i usudio da ostavim, konkretno na prvoj slici oko pola od ovih lastara. Ako se ne varam na prvoj slici je 12 lastara. Ja bih ostavio 5-6 lepo raspoređenih u krug. Sve što ide u unutra ili ima tedenciju da se povije u rodu, bih otklonio. Još jedna bitna stvar je koliko imaš sadnica, a i vremena da joj se posvetiš. I naravno da li želiš da je đubriš u toku godine. U principu ne traži mnogo, a sa malo pažnje se može lepo razviti. Zahvalna je za gajenje. Ako nemaš vremena da se puno bakćeš oko nje, oštrijom rezidbom ćeš joj samo pomoći da u toku ove godine znatno ojača koren. Opet kažem, može se i na prvi način takođe jačati koren, ako imaš vremena da joj se malo posvetiš. Najkraće rečeno, sve opet zavisi samo od tvoje procene, staneš kraj nje i osmotriš je. Ne treba ostavljati puno na rod, jer prošlogodišnji lastari će ti ove godine proroditi, a treba imati i u vidu da će poterati i nove lastare. Praksa je da se svake godine ostave, u zavisnosti od jačine biljke, po nekoliko prošlogodišnjih lastara, koji se nakon četiri godine starosti uklanjaju. Tako bi u četvrtoj godini sadnica imala od 16-20 lastara i to 4-5 jednogodišnjih, 4-5 dvogodišnjih, 4-5 trogodišnjih i 4-5 četvorogodišnjih. Sledećeg proleća se četvorogodišnji lastari odstranjuju a broj lastara od 16-20 se upotpunjava novim 4-5 jednogodišnjim lastarima i tako u krug narednih 20-tak godina. :)

Pozdrav!
 
Hvala na brzom odgovoru, ribizle su stvarno poterale zemlja je dobro nadjubrena i godinama nije bilo nista na njoj. Imam mogucnost zalivanja posto je blizu kuce a imam ih oko20. Ove su najbujnije ostale su sa po 5-6 grana. Da li im treba prekratiti i vrhove? Imam crvene i crne a crna ima mnogo vece pupoljke, pa me zanima kada treba da ih orezem? Ozilio sam ih u pesku i pregorelom ovcjem stajnjaku 2:1 u velikom sanduku i imale su jako korenje od preko 40 cm i hiljade onih tankih zilica. Zalivao sam ih tek kad su klonuli listovi da bih ih naterao da puste sto vise korenja, kao sa rasadom povrca sto se radi. Iskustva nemam ali citam forume i sve sto mi dodje pod ruku pa otud i ovo sa oziljavanjem.. Da li vam je poznato pomaze li pelen u blizini posto ih ne bih prskao. Puno pozdrava
 
Za pelen stvarno ne znam. Što se tiče prskanja, najviše ih ima do 5. A nekada čak i manje, sve zavisi od godine. Uglavnom najvažnija su zimsko (kao i kog ostalog voća) i prolećno. tj. kada krene da lista. Pošto rano kreće sa listanjem sklona je napadu vaši i grinja, ali to je dečja bolest kod ribizle, poprska je jednom i rešen problem. Mada se blagovremenim zimskim i jesenjim prskanjem na bazi bakra znatno umanjuje problem sa vašima i grinjom. Opet, kažem u zavisnosti od godine, u toku proleća-leta jedno do dva prskanja protiv plamenjače. I okvirno bi to bilo to. Što se tiče zalivanja, tvoj sistem je i dao rezultate čim su ovako lepe. Ako su napravile tako lep koren, možeš i ostaviti tako ali bih ja ipak neki lastar sklonio, gde su slabije ostavio bih po 3-4 a gde su jače razvijene i krupne ostavio bih 4-5 lastara. Jer treba misliti na sledeću godinu gde se treba ostaviti i ovogodišnji lastari, a obzirom da ćeš ove godine imati rod na prošlogodišnjim... treba sačuvati dobru formu biljke i ujedno razvijati i koren. A od isečenih lastara praviti novi rasad... naravno ako želiš širiti dalje. Vrhove na lastarima koje ostavljas ne diraj.

- - - - - - - - - -

Sve ovo ti pišem za crnu ribizlu, a ako se ne varam dok crvene je malo drugačiji sistem formiranja.

Koja ti je sorta crne ribizle?
 
Nazad
Vrh