Rezidba vinograda

Evo danas sam orezao moj vinogradarcic.
Ajde da kazem zadovoljan sam.
Napomene.
Ostavljao sam luk sa vise okaca oko 15 planiram da vidim koji ce se lastari razviti pa cu ih svesti na 8 do 10.

Na jednom cokotu luk mi je malo dalji od stabla cokota pa cu tu ostaviti manji broj lastara.

U drugom slucaju reznik sa dva okca mi je nesto nizi , rekao bih na polovini visine od zemlje do prve zice. Zanima me kada sledece godine odstranim luk , onda ce mi stablo biti nize. Smeta li to I treba li nesto da preduzmem.

I posle sam oprskao plavim uljem.
 
U drugom slucaju reznik sa dva okca mi je nesto nizi , rekao bih na polovini visine od zemlje do prve zice. Zanima me kada sledece godine odstranim luk , onda ce mi stablo biti nize. Smeta li to I treba li nesto da preduzmem.
Ako izraste a hoce na glavi cokota pored luka iz spavajucih okaca neki nerodan prut nemoj ga skidati ostaviga za sledecu godinu.

Ako neizbije ali cisto sumnjam da nece sledeceg proleca nemoj odsecati panj do ta dva oka nego pustii iz njega jedan luk a drugi prut odstrani, a na glavi ostavi zamenu od dva oka. Stim da na tom luku skidas sve novoizbile letoraste ispod prve zice. lozi nece nista faliti za tu jednu godinu izgedace nikako ali opet sledece godine odseces to sa panja i zadrzavas formu kakva treba da bude. Bolje nego da zanavljas pola cokota
 
Prvi pasus mi je potpuno jasan.

A ovo mi nije jasno , ova zamenica njega na sta se odnosi
Citat
nemoj odsecati panj do ta dva oka nego pustii iz njega jedan luk a drugi prut odstrani.

Je li se to odnosi na lukove koji ce se razviti iz donjeg reznika sa dva okca koje sam ostavio. ZNnaci da ostavim luk koji ce biti rodni naredne godine , drugi skidam.
A na glavi ostavljam reznik sa dva okca
I tako se vracam na visinu na koju treba
za dve godine.

Hvala na trudu I pojasnjenju.
 
prvi pasus zeleno
drugi pasus crveno
unnamed.jpg
 


Nezelim komentarisati rentabinost i prakticnost ineke pozitivne strane ovakvih naprava za pomoc u vinogradu pri obavljanju nekih radnji po istim, ni sistem rezanja i uzgajanja. Nego da se samo vidi da ima i drugaciji nacin u svetu sta ljudi rade. Za masinski nacin ni da nepricam
 
Kako se ko dogovori jedne je gazda ponovio u dvoje aku makaza znaci dvoje reze 2-3 izvlace i svi u dnevnicu od 2.400din
Drugi rezu po 7din i za njima ovi u dnevnicu od 2.400izvlace
Ja rezem svoje a matori i komsija izvlaci i placam mu 2.800din dnevnicu
 
Ja sam plaćao rezidbu za ovu sezonu 8din + hrana bez smeštaja.
Ali stvarno korektni i dobri rezači, gledaću i takav je i dogovor da sledeće godine ista ekipa dodje.
Za šljive mi tražili 30 din.
 
I moj vinogradarčić, po mom misljenju, nikad bolje nije bio orezan .

Resio sam da drvene kocice zameni gvozdenim sipkama. To mi je sledeci posao u ovoj nedelji.
 
Isto gotova rezidba sad dotezemo zice i ispravljamo kolje koje se iskrivilo da se moze vezati buzirima.. Pa prelazimo na vezivanje luca
 
Jos rezidba nije pocela pa je prilika da se nesto razjasnim.
Ovaka situacija rezanje jednogubi gijo.
Iz reznika za zamenu prakticno ni jedan luk se nije razvio.
Na dvogodisnjem luku koji je nosio rod prvo okce do stabla nije se razvilo u luk, drugi luk do stabla je slab tek je treci luk od stabla normalan.
Ono sto mislim
Ovo sto je bio reznik treba odstraniti.

Ovaj prvi luk koji valja je udaljen od stabla cokota i nema logike da se reze na reznik.

Sta raditi.
 
Ljudi pa sta je s vama. Ako je vinograd upao u zimski san ne znaci da i mi treba da spavamo, naprotiv to je prilika da nesto novo saznamo i nejasno razjasnimo.
 
Nazad
Vrh