Rezidba vinograda

Sve se slažem i sve je tako.
Moje pitanje je samo kolikl radnih sati treba da se na ovaj način odradi 1h?
I još koliko platiti dnevnicu radniku koji shvati kako treba da odradi ovako čokot. Jer ove moje lokalne romančelose koje ja uzimam je nemoguće edukovati da to lepo odrade....
Naravno da se ovako nemoze raditi ko ima vinograd od nekoliko hektara pa navise jednostavno je neisplativo i nenaplativo kroz krajnji proizvod bar kod nas, kroz radni sat gledano. Masine su tu neizostavne inace nebih ih ni sam imao i kontruisao (postavio sam par slicica u drugoj temi)
 
Planirao sam da orezem ceo mlad vinograd (vecina je u 7. godini ali ima i mladih dosadjenih prosle i preprosle godine) sad oko Sv. Trifuna jer nemam puno i mogu sam sve to da zavrsim za par dana pa me zanima sta kazu iskusniji, da li cemu smetati nesto rezanje na najavljenom minusu s obzirom da je relativno mlad? Najavljuju preko dana tu oko nule mozda blagi plus a nocne do -10.
Ja u principu ne znam, mozda je i bolje kad je hlano i loza miruje, ovo ce biti prvo samostalno rezanje pa rekoh bolje da pitam da ne zajebem nesto.. :sta:
 
Nisam iskusan, ali usudicu se da ti kazem sta sam procitao, I svesno se izlozim sudu iskusnijih.
Vinograd se reze od faze pocetka mirovanja do pocetka budjenja pupoljaka, a sto zavisi od vremenskih uslova tj pojave toplijih dana. U praksi to je vreme odprilike u proseku do sredine marta. Niske temperature ostecuji vinograd zavisno koji deo , ne znam napamet. To znaci bitno je da orezes vinograd pre kretanja a opet dobro je da posle rezanja nema niskih temperatura.
Pojednostavljeno, posto mozes da za kratko vreme orezes, ja ne bih zurio vec bih ostavio za kraj februara. A gledao bih da ga orezem najkasnije pocetkom marta. I kada ga orezem , izvucem granje, oprskao bih ga plavim uljem.
Ovo je moje misljenje a molio bih Iskusniji da provere njegvu ispravnost .
 
Upravo do pojave suzenja loze treba orezati i povezati lukove..kad krenu sokovi lakse pucaju lukovi prilikom povijanja... sto se tice vremena rezidbe moj komisja ima oko 2jutra stonog grozdja..ja sam u novembru orao,a on je zavrsavao rezidbu...
 
Za prosecne vremenske uslove kada je to najcesce.

Inace citajuci na netu najvise o zimskoj I zelenoj rezidbi ovih dana,
naisao sam na termin prstenovanje rodnih lastara, ali prica se o svim drugim elementima zelene rezidbe ali ne I o prstenovanju.
Sta je to.
 
Evo i mene tu sam samo nešto u zadnje vrijeme puno posla pa nikako da se uključim u rasprave. Kao što je Srđan gore naveo poželjno je orezati prije suzenja a ono obično kreće kad temperature zaredaju neko vreme u plusu mislim da ne prije 3 mj. Ako se ima manje vinograda i vremena možda je bolje orezati krajem 2. og mj. jer sam negdje pokupio da ranija rezidba ubrzava kretanje loze za 3-6 dana a kako u zadnje vreme ima sve više kasnih mrazeva to može dosta da znači.
Prstenovanje ti rade u uzgoju stolnih kultivara radi povećanja bobica i ranijeg sazrevanja puno posla i pipkavo ne treba za vinske.








Prstenovanje vinove loze - Agro Info Net​

 
(y)

Bar sam naucio sta je prstenovanje, ali odustajem za sada od njega , ima dosta uslova I treba sastav kore znati I td I td.

Kod stonih sorti primenjujes li proredjivanje cvasti I koje principe primenjujes.
 
S obzirom da je danas temperatura isla od jutarnje -9 do dnevne -3 odlucio sam da odlozim rezanje za bolje dane, mada sam se bio nameracio da ga sredim sad u par dana :D Tako da bice verovatno tamo izmedju 20 i 30 februara rezanje, koliko vidim dugorocne prognoze ne ocekuju se veliki mrazevi u martu pa ce to valjda biti ok..
 
Ja to ne radim samo kad loza naraste 10-15 cm proređujem mladice i onda izaberem one na boljem položaju na luku i one sa ljepšim grozdićima a ostale potrgam time ostane ono što čokot uglavnom lijepo istera do kraja tj branja.
 
Imam pitanje koje ce mi omiguciti da bolje razumem neke stvari.
Za muskat hamburg ako hocu pre svega lepo grozdje sta je bolje.

Da li na jednostrukom giju ostavim osam zimskih okaca ili druga varijanta koja je sledeca.
Ona je takva da imam dve trogodisnje grane I na njima na svakoj po jednogodisnji luk.
Da na jednoj strani ostavim kondir sa dva okca a na drugom luku ostavim sest okaca.
Sustina pitanja je da li ce lepse grozdje biti na jednoj trogodisnjoj grani sa lukom I 8 okaca ili da bude dve trogodisnje grane sa kondirom sa 2 okca I lukom sa 6 okaca.
Uslovne receno da li je bolje 1x8 okaca
ili 2 + 6 okaca.
Znaci rod bi kolicinski bio isti.

Kod dve loze imam stabla sa po dve trogodisnje grane pa bih da nesto probam u gornjem stilu.
 
Poslednja izmena:
Imam pitanje koje ce mi omiguciti da bolje razumem neke stvari.
Za muskat hamburg ako hocu pre svega lepo grozdje sta je bolje.

Da li na jednostrukom giju ostavim osam zimskih okaca ili druga varijanta koja je sledeca.
Ona je takva da imam dve trogodisnje grane I na njima na svakoj po jednogodisnji luk.
Da na jednoj strani ostavim kondir sa dva okca a na drugom luku ostavim sest okaca.
Sustina pitanja je da li ce lepse grozdje biti na jednoj trogodisnjoj grani sa lukom I 8 okaca ili da bude dve trogodisnje grane sa kondirom sa 2 okca I lukom sa 6 okaca.
Uslovne receno da li je bolje 1x8 okaca
ili 2 + 6 okaca.
Znaci rod bi kolicinski bio isti.

Kod dve loze imam stabla sa po dve trogodisnje grane pa bih da nesto probam u gornjem stilu.
Lepo grozdje ce biti u svakom slucaju ali Hamburg muskat bi se trebao rezati na luk , zato se i ostavljaju ta dva oka za zamenu jel su mu obicno prva dva tri okca na jednogodisnjem izdanku nerodna (mahom kod vecine sorti sem nekih vinskih cini mise prokupac npr na kojem je svako oko rodno) , tako je i gijo kao sistem rezanja i nastao i zbog jednostavnosti orezivanja
 
Onda cu na jednoatruki gijo a oe dve loze na dvostruki giji pa da se igram da vidim uticaj brja okaca na grizdove, slast, velicinu I td.
 
Lepo grozdje ce biti u svakom slucaju ali Hamburg muskat bi se trebao rezati na luk , zato se i ostavljaju ta dva oka za zamenu jel su mu obicno prva dva tri okca na jednogodisnjem izdanku nerodna (mahom kod vecine sorti sem nekih vinskih cini mise prokupac npr na kojem je svako oko rodno) , tako je i gijo kao sistem rezanja i nastao i zbog jednostavnosti orezivanja
Mislim da je kordon varijanta jednostavnija za rezanje, i nema vezivanja kasnije. Ali sto ti kazes ako su nekoj sorti prva dva-tri okca nerodna onda to nece moci da se reze na kordon koliko kapiram.
 
Upravo o tome se i radi nije svaka sorta ista, izmedju ostalog sa jednostrukim gijom se pravi i najmanji broj rezova tj otvorenih rana na cokotu u idealnom slucaju samo tri, cime se na najmanju meru svodi mogucnost zaraze odredjenim virusnim oboljenjima. Inace sve rane vece od oko 2 cm u precniku bi se ttrebale premazati kalem voskom ili balzamom s dodatkom bakra jos bolje upravo iz tih razloga.
 
Imam pitanje za iskusnije, a pdstaklo me sti sam na you tubu gledao o rezidbi loze.

Ako se reze jednogubi gijo, I donji luk na kondir na dva okca e sta se radi ako gornjem dvogodisnjem luku nema blizu pogodan jedno godisnji luk koji bi se ostavio na 10 tak okaca.

U prilogu kaze je taj prvi luk na dvogodisnjem luku tanak I slab da se onda reze I on na kondir na dva okca.

Znaci on predlaze da se reze na dva kondira sa po dva okca.

Molim za objasnjnjem I kako bi se rezalo naredne godine .
 
Ja licno ako je slucaj kao ovaj u videu , ostavljam prvi dovoljno razvijen kondir na 8 okaca a izmedju njega i kondira od dva okca sve jednogodisnje izboje odstranjujem do osnove. Luk u tom slucaju je mali dalji od panja-glave ali to je 15ak cm i on ce se i tako odstaniti sledece godine. Da napomenem da je moj vinograd u punoj rodnosti starosti oko 18 i 30 godina iz dva dela je sadjen.
U videu je ipak mladi vinograd od 4 godine pa je u tom slucaju bolje ukloniti vise pupova nego ostaviti previse . Po nekim novijim tehnikama i ispitivanjima se danas vinograd pusta u rodnost od 5-te a u punu rodnost od 6-te godine od zasadjivanja bas da bi se sto bolje razvio korenov sistem i odebljao panj. Imao sam prilike da vidim vinograd koji je pusten u rodnost 2ge godine ali se vlasnik nije dobro proveo za sve vreme dok je vinograd imao jedno 10ak godina da bi ga nakraju i izvadio, nekih 1KJ. Tako da netreba biti alav. U pitanju je bio Hamburg Muskat i Moldava
 
Zahvaljujem Kadli.
Ovo mi je jasno st kazes.

A kako ce da reze ovaj na videu naredne godine kada mu se na dva kondira razviju po dva luka.
Evo da ja pokusam.
Na nizem kondiru nizi luk ce rezati na kondir sa dva okca a visi luk ce ostaviti na rod . A na visljem kondiru ce odstraniti oba luka.
Ili ce na nizem kondiru rezati nizi luk na kondir na dva okca, vislji luk skroz odstraniti a sa visljeg kondira ostaviti bolji luk na rod a drigi luk skroz odstraniti.
 
Stvar je u tome da možeš da biraš. On je sebi za na god. ostavio otvorene više opcija rezanja s tim da ove god nije preopteretio trs . Znači i na god će rezidba ovisiti od stanja na trsu opet se ne moraju svi lastari jednako razrasti pa izabere bolju opciju.
 
Nazad
Vrh