Rezidba koštičavih voćaka

'Opa vozi se "Honda" :osmeh: Samo napred .....::super::

Probaj kod povijanja da je povijes toliko da se ona otvori u delu sto se spaja sa stablom i to radi kad lastari pocnu da zrele jer nisu mlitavi previse i mozes da postignes povijanje kakvo zelis. Suvise je rano povijati sada. nesmes da mu das vremena da on ponovo krene na gore ili da dobijes ovako stomacic i iz njega vodopije. Pravi trenurak je naj bitniji kod povijanja i nadji neku meru da ne slomijes lastar.::namigivanje::
Sada mozes da sklonis ako ima konkurencije provodnici ili zelis da usporis rast nekog lastara i slicno ali samo malo a ne ovoliko da ostane krivina.
 
Ma baš je opa Honda, stegla zemlja kao da nisu bile poplave :) Obrnuh krug oko svake, pa ću kasnije opet okopavanje...

A ček malo, koji ti je to momenat po tebi, misliš da je još rano? Ja želim da je povijem ono fazon 60ak stepeni, ne skroz, mislim da se neće tako razgranati a i da se razgrana nema veze....
 
Kao sto poceh u temi kalemljenje, juce i jutros sam se bacio na rezidbu sljive. Ojadio sam sve priraste , tjt. vodopije, mada jos to nisu vodopije ,ali do jeseni bi svakako bile.
Vec sam ja tu nesto prckao sredinom maja, a sada sam otprilike rezao priraste kao sto sam radio ranije u zimskoj ,odnosno prolecnoj rezidbi ( pre kretanja vegetacije). Znaci oni koji idu unutra odsranjeni , neki skraceni za trecinu a neki za dve trecine, kako koji sam smatrao potrebnim. Napominjem da su to sve vaze, a ima dve ,tri ,5 pa i vise god. kako koja.Rezultate cemo videti kasnije.
 
Evo malo video, bolje se vidi, kako mi sad izgledaju trešnje pre letnje rezidbe i otprilike šta sam planirao da recnem, svaki savet je dobrodošao, snimiću video i posle rezidbe...

Ima baš puno ragranjavanja i dole grana koje kreću, valjda jer su dobro "zalivene" prethodnim kišama. Prosto mi greota da sve to skidam, ove na unutra i ajde ali ove na spolja eeeh

Pre snimanja videa i slika oprskane organskim preparatom mankogal80 :osmeh:

[video=youtube_share;_q5IoGM5sM4]http://youtu.be/_q5IoGM5sM4[/video]
 
Ukratko, previše si grana ostavio i previsoko skratio jer ti je bilo žao :osmeh:

Skrati na maksimum pola metra dužine a ostavi 3 do 4 ramene grane, ne više. Trebalo bi i da ih kanapom poviješ pod otvorenijim uglom od recimo 60 stepeni. Takođe, kad prekraćuješ, gledaj da ti pupoljka iznad koga skraćuješ ne bude na unutra, poželjno je na svakoj grani da pupoljak bude na istu stranu.
 
ove prve tri ramene sam kratio na pola metra u martu i sad je iz svake te izraslo po 4-5 novih(ako sam ja dobro skontao ove visoke su mi vec sekudarne :sta:) a ja sam ostavio po dve koje su malo razmaknute(mislio sam da je to taman),hocu da ih povijem al nikako da uhvatim malo vremena.Ma plasio sam se da ih ne osisam mnogo ovako ako ne valja samo ih skratim jos,ova jedna je za experiment :osmeh:
 
Aha jeste vidim sad, trebaš znači da sa te tri ramene na svakoj ostaviš jednu uspravnu za produžnicu i jednu za sekundarne, na svakoj u istu stranu i polje da idu npr DESNO U POLJE. Tu jednu za sekundarne si trebao više da poviješ i da ne prekratiš ali sad šta je tu je nije strašno.

Onda pošto imaš baš lep i jak porast, ove produžne si prekratio, sad na njima opet ostavljaš jednu za sekundarne ali da bije na drugu stranu u odnosu na prvu sekundarnu npr u LEVO U POLJE i da je kasnije poviješ.

Možeš ostavljati i više sekundarnih, šljiva je jako bujna i razgranjava se, nije baš kao trešnja laka za formiranje po PSu :)

Nadam se da si razumeo poentu, to je najbitnije, da ne bi posle opet pisali, nije problem u pisanju nego da ne napraviš štetu, hajde da isteramo do kraja?
 
skontao sam poentu nego mi nije jasno jel ovu za sekundarne uopste ne seces samo ovu provodnicu da ostane oko pola metra,znaci gde ima prostora mogu i po dve za sekundarne pa da ih povijem?
a imam i neke kajsije i njih bi mogao po istom principu?ja sve zasadio samo neznam da rezem :osmeh:
 
Ja nisam prekraćivao sekundarnu da ne bih dobio jako razgranjavanje, sve u vis. To ću sledeće godine verovatno.

Produžnicu skratiš da bi izbacila nove jake sekundarne i da je nateraš da zabuja u vis.

Možeš ostaviti više sekundarnih ali pazi da ne preteraš pa napraviš šumu :)

 
Poslednja izmena:
Proslogodisnje sljive na slici ...u proljece prikracene na 80cm ...
Skoro postavljeni plasticni savijaci grana na 3 grane koje planiram ostaviti ...
Je li potrebno te 3 grane sada sta prikracivati kao i vodilicu jer su izrasle preko 70-80cm ili cekati sledecu godinu ?
I sta sa ostalim granama koje su trenutno visak da li da ih povijam u luk ili da ih i kad osijecem ?

whazcw.jpg
 
Pa za šljivu se češće koristi vaza ili vreteno...ti kako si krenuo to je kao vreteno, ako želiš piramidu, moraju ti ove povijene biti manje povijene, ne skroz vodoravno već pod 60 stepeni otprilike i ove godine ništa više ne diraš. U principu pošto vidim da ti imaju jak porast, možeš ih ostaviti ovako neko vreme da porast stane pa ih kasnije malo uspraviti... Pogledaj malo šta smo sve pisali u temi i one linkove što sam ostavio.

- - - - - - - - - -

Kako vam se čini ovo moje, zelena rezidba kajsije:

http://vocarskisavetnik.com/content/rezidba-kajsijaurodu.php
 
Poslednja izmena:
Oktopod,
nije ti loša ova rezidba, makaze su ti dobro oštre u odnosu na prošli put kada ti nisu dale dobre preseke.
Neznam dali si došao na željenu visinu stabla, ali vidim da odstupaš od nekih ranijih govora kada si ostavljao produžnicu i jednu u levo ili desno sa prekraćivanjem na 1/2 ili 1/3. ali vidim da sada ide jedna u levo i jedna u desno verovatno popunjavaš prazan prostor u krošnji. Super su ti kajsije.
Ja sam haos u ovogodišnjoj rezidbi, ono što sam trebao da skinem ili prekratim one ponele rod sačuvaj bože, pa ću korekciju raditi u martu, samo sam poskidao vodopije, žao mi je bilo da skinem rod, a grane legle do zemlje, valjda će izdržati, a ako ne onda makaze. Pozdrav.
 
Znaš kako, teorija je jedno, praksa drugo, pogotovo kad kreneš da ih orezuješ 5 godina stare :)

Ostavljam onako kako mi ima smisla, dostigle su željenu visinu, više u vis ne dam pa ovako štrićkam, skidam šta se ukršta ili smeta, ostalo prekraćujem, tako se dovijam, ne pratim doslovce ovo ovako ono onako ako me razumeš.

Makaze su sada Felco 7, pre su bile obične baštenske...

Ti kad obereš, te što su do zemlje prekrati pošteno odmah posle berbe.
 
Felko 7 su i moje, zakon su. Da ne bude kasno da prekraćujem posle berbe, sredinom jula, kažu da se nedobija nikakav efekat što se tiče cvetnih pupoljaka za iduću godinu. Nisam pametan, mislim da ću da ih sredim sredinom jula pa kako bude, biće bolje nego u martu. Pozdrav.
 
Eh da, meni ovo nije konačn rezidba, ja sam sada samo olakšao stablo od vodopija, nakon berbe sledi prekraćivanje predugačkih i uklanjanje nepotrebnih koje sada imaju rod pa je bilo glupo da ih odsecam, odsecao sam samo do 5 kajsija po stablu za neke grane koje su mi bole oči, a i grane koje su bile mnogo načičkane sitnim sam proredio i prekratio.
 
Nazad
Vrh