Rezidba koštičavih voćaka

Ja bih to pustio da raste samo kako hoce jer mi velicina ploda nije bitna(ide sve u rakiju)mozda gresim,kraticu je samo ako krene mnogo u visinu.Jos jedan problem imam,iz posrednika(stenlej)su krenule na nekim vockama nenormalno da rastu mladari!Dali da ih samo zalomim ili seckam?Kako ce rane da reaguju na samu vocku i dali postoji neki nacin da to zaustavim?Unapred hvala
 
Poslednja izmena od urednika:
Sa posrednika kao i skroz dole sa onog šta ti je koren (džanarika verovatno), kao i iz zemlje odnosno korena što izbijaju mladari skidaš SVE SKROZ. Bolje je to raditi redovno jer onda se lepo skine prstom bez da ostavlja trag kidanja a kad poraste mnogo ne možeš ni otkinuti pa ostaje mali patrljak iz kojeg onda krene 3 komada :)

I nema to veze sa veličinom ploda, bitno je sada u početku da dobro formiraš krošnju jer sada praviš osnovu za celu krošnju koja će da traje daće bog 20-30 godina. Ako ne orezuješ ne samo što nećeš imati dobru krošnju, već će ti i plod pobeći sve na kraj grana, u vis, a grane će ostati gole, kao dugački štapovi na čijem kraju je žbun sa plodovima. U redu je filozofija neorezivanja kajsije, ali sam ovaj start prve druge godine je obavezan, a kasnije barem neka korekcija da ne raste u nebo. Pogledaj u svojoj okolini kajsije koje nisu rezane na šta liče i pomisli da li želiš i ti to ili želiš ovo, nije idealan primer jer nema puno malih grančica, još uvek je u fazi preuređivanja, ali i ovako kad je dobra godina da 30ak kila ekstra krupnih, branje se radi sa zemlje:

kajsijavaza.jpg
 
Neće, rezidba čak šta više budi voćku, aktivira da bujne. Šta god da bude bolje je nego ove grančuge od metar, metar i po.
 
Ja sam juce u mom sljivaru pokusao da primenim ono sto sam naucio ovde. Mislim na zelenu rezidbu. Poceo sam da skidam neke priraste (valjda se sad tako zovu ,a posle letorasti , a na kraju su vodopije , jel tako?), i malo kad pogledas i razmislis, sasvim je logicno da se to radi sada( ili kasnije, zavisi od vocke i vremena, koje imas). Ja to dosad nikad nisam radio.
Danas je kod Davidovica na B92 gostovao jedan profesor u vezi povijanja grana mladih vocaka, sad ko zna moze da izbaci taj video na forum ,mislim da je koristan.
 
Pozdrav,
potreban mi je savet,kao početniku.
Jednogodišnja sadnica čačanske lepotice. Želim da formiram poboljšanu piramidu. Provodnica je već narasla preko 60 cm. Da li da je pinciram?



2m691xs.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
odlican porast ima sadnica - lepo ce pustiti bocne grane
maj-jun je period za pinciranje jer vocka ima dosta vremena da se dalje grana, a avgustu ide letnja rezidba koja lepo zatvara rezove na biljki - i umiruje rast grana za sledecu godinu (bolji rod- mada to je jos rano za tu biljku)
a ako imate zelju da vocka ide jos u visinu na prolece prekratite ponovo vrh da bi pustila jace grane - tako ja radim
 
Tintoreti@ , hvala ti na ovom videu! Pricalo se ovde na forumu jos poodavno o ovoj meri, i imam utisak, da se prvo ovde pojave neke stvari pa onda to ide i sire (nije prvi put i nije jedina tema).
 
Evo malo sam updateovao sadržaj.

Na ovom linku sam dodao još jedan video, šta raditi nakon što smo ostavili određen broj pupoljaka da olistaju, kako se odabira i šta se radi sa 3 koja ostavljamo za vazu.
Ja nisam suvišne povijao na dole niti pincirao zbog ostavljanja lisne mase već sam skroz uklanjao: http://vocarskisavetnik.com/content/rezidba-nakonsadnje.php

Na ovom linku je šta se radi dalje, u drugoj godini, proleće i maj: http://vocarskisavetnik.com/content/rezidba-drugagodinavaza.php

I napravio sam jedan i o vretenu: http://vocarskisavetnik.com/content/index-rezidba-vreteno.php


Skrenite mi pažnju ako nešto ne valja, za dobro svih.

Imam i jedno pitanje. Ove što su mi sekundarne tj idu pod otvorenim uglom, sada im produžetak raste na gore, da li produžetak da uklonim tako da se razgranaju i ostavim samo ove što idu na strane, a uklonim i šta krene na gore, to mislim da je ok?
 
Lepo uradjeno i objasnjeno , svaka cast.
Sto se tice vretena , na mojim sadnicama ima mladara od po 20ak cm , koje bi mozda trebalo ukloniti , a ostaviti samo 3-4 za prvi sprat i produznicu , ali nisam siguran da li da to uradim , zbog lisne mase ? Sa jedne strane bez potrebe rastu , a sa druge hrane koren zar ne ?
 
Za vreteno nisam neki strucnjak ali ostavi vise nego sto je potrebno, od viska glava ne boli, ali u svemu treba imati meru i naci kompromis, ako imaju dobri kondiciju nista ne diraj i sve sto je visak ukloni u glavnoj rezidbi.Ko ima vremena i znanja treba da radi intervenciju ali nije ni to obavezno. Uglavnom je potrebno kod mladih vocki lepo razvesti grane i usmeriti produznicu da ide svojim putem da je nista ne remeti, izolovati konkurenciju ...... Po meni je tako, ostali kako misle neznam.:ppozdrav:
 
Hvala na odgovorima, tako sam i mislio, logično je nekako...skinuću produžnicu sekundarne grane i ostaviti grananje nalik a riblju kost, uspravne i nadole koje rastu ću skidati, ostale ostavljati.

Kanački, najispravnije bi bilo da ih zbog lisne mase saviješ skroz na dole, znači ne vodoravno nego još na dole. Tako će stati sa rastom a ostaće lisna masa, ono šti je ovaj profesor pričao u Tintoretijevom videu. Tako mogu da stoje možda i sledeću godinu, ali nema neke potrebe. U principu to su finese, ako ih i skineš ne verujem da će razlika biti toliko drastična.
 
Svaka cast momci samo tako nastavite da se, onaj ko hoce nauci da i u vocastvu postoje finese a ne sacekaj 5 godina i rodice valjda. Nego nesto mi nije jasno sa snimka kod oktopoda. Na jednoj od tri grane od po 120 stepeni ostavljamo produznicu i jednu recimo desno, zatim u drugoj godini na toj produznici ostavljamo jednu levo a pitanje je zar ne bi trebalo ostaviti jednu levo i jednu produznicu zbog kasnijih spratova. uh ala nabaca u ovom pitanju ali to je samo dokaz da jos uvek ucim i ne baratam bas izrazima ali razumecete :cao:
 
To to, produžnica se uvek ostavlja, a sekundarne idu jedna desno, jedna levo, jedna desno, jedna levo i tako sve redom, s tim što ako prva ide na desno, onda na svim ramenim prva ide na desno...i u polje!!

Ja sad ovo razgranavanje produžnice odrađujem tako što zakidam sve koje idu opet na desno i unutra, ostavljam jednu na levo kao i samu produžnicu, a produžnicu od prošle godine njoj ću zakinuti vrh koji je krenuo i na gore da se uspravlja.

Ponavljam se možda, ali dobro je da nešto apsolviramo zajedno i da završimo sa tom pričom :osmeh:
 
  • Like
Reagovanja: amg
Evo da kazem nesto sto se tice sljiva i povijanja grana - sljive koliko sam ja primetio ne valja povijati pod 90c (prav ugao) jer krece da pusta izrazito vertikalne grane
Znaci ovaj oblik nikako za sljivu - to je uzgojni oblik za jabuku i krusku, dunju
1z4y9u0.jpg



vec piramidalna krosnja - povijanje do nekih 70c
4rtaf9.jpg
V001_7_10.gif
V001_7_11.gif
 
Nazad
Vrh