Registracija poljoprivrednih gazdinstava

Не треба ти више од земље која је на плацу. Тамо поред грађевинског имаш и пољопривредно земљиште. Требају ти обележене крмаче, назимице, товљеници или прасад са ветеринарским маркицама. Ветеринар их обележи и изда ти број дворишта на којем су животиње обележене. Онда одеш у катастар и узмеш извод. Онда са тим папирима идеш у трезор/пореска управа у граду где подносиш захтев за регистрацију газдинства. Док они то провере и одобре треба неколико дана. Треба и наменски пољопривредни рачун у банци а то добијеш тако што одеш у било коју банку или ако имаш већ текући рачун (мислим да је најлакше у интези они доста финансирају производњу) и тражиш да ти отворе пољопривредни рачун и блокирају га пошто има нелогичности Узмеш тај папир са бројем пољопривредног рачуна и ако је све у реду регистрација буде готова за пар дана.
Или отићи у пољопривредну стручну службу тамо где решавају субвенције за земљу и животиње, понети кафе, мало скупље чоколаде и да госпође тамо ураде.
Zahvaljujem Vam se na detaljnom objašnjenju 🍻🍻🍻
 
Е да, кад добијеш решење у трезору, папири треба да се однесу у банку. Да би се везао за број поњопривредног газдинства.
 
Ово што је @Sapatnik испричао је било раније, пре покретања еАграра. Сада је поступак другачији. Региструје се искључиво електронски и регистрација није брза. Већ је писано да никоме ко се регистровао после 15. марта није одобрена регистрација, вероватно је тако још увек јер газдинства која сам ја регистровао још увек чекају.

Да би регистровао пољопривредно газдинство, треба ти најмање 50 ари. Али, ако ћеш само узгајати животиње уопште ти не треба земља, потребан је само ветеринарски број. Прво идеш код ветеринара да добијеш тај број за објекат у ком ћеш држати животиње, и у процесу регистрације унесеш тај број. Број можеш унети и након регистрације газдинства.

Као што су @talianu и @dobrodol рекли, можеш да узмеш у закуп другу парцелу и да пребациш 50 ари, не мора да буде у твом власништву.

Оно што још треба да знаш да та површина треба да буде обрадива. Дакле, не површина под зградама, двориште, шуме.

Од документације ти треба очитана лична карта (ако је с чипом, ако је без мораћеш да је сликаш), наменски пољопривредни рачун у банци (и потврда из банке коју ћеш сликати), катастарски бројеви парцела које ћеш додати (ако узимаш у закуп, треба ти и уговор за сликање), ветеринарски број ако ћеш држати животиње. Са тим идеш на https://erpg.eagrar.gov.rs и покрећеш поступак регистрације новог газдинства. Да би отворио ту страницу треба лична карта са чипом и читачем (стара метода) или повезана ConsentID апликација (нова метода; о томе прочитај овде).
 
"Или отићи у пољопривредну стручну службу тамо где решавају субвенције за земљу и животиње, понети кафе, мало скупље чоколаде и да госпође тамо ураде."
Све сам написао. Има и оних који не баратају са технологијом.
 
Онда са тим папирима идеш у трезор/пореска управа у граду где подносиш захтев за регистрацију газдинства. Док они то провере и одобре треба неколико дана.
Мислио сам на овај део. То више не може.
 
Postavljao sam slična pitanja, ali me interesuje još nešto i da li se promenilo nešto u međuvremenu. Kada bih registrovao PG na osobu koja ne plaća ništa od poreza, doprinosa i ostalog. Da li bi onda krenulo plaćanje poreza, penzionog i šta već tu sve ide, i ako da koliki su ti troškovi onda? Hvala
 
Министарка је донела измене Правилника о упису у Регистар пољопривредних газдинстава, промени података и обнови регистрације, електронском поступању, као и о условима за пасиван статус пољопривредног газдинства. Као услов за стицање пасивног статуса додата је и следећа тачка:

ако се у поступку утврди да пољопривредно газдинство није извршило заоравање, односно тањирање жетвених остатака (сламе, кукурузовине и др.), односно није предузело посебне мере заштите стрних усева од пожара у складу са посебним прописом којим се прописују посебне мере заштите од пожара у пољопривреди на стрним усевима, на катастарској парцели на којој је дошло до спаљивања остатака стрних усева.

Већ је постојао услов за пасивни статус спаљивање органских остатака после жетве усева.

Друге измене нису значајне, једино што се сада може уписати део катастарске парцеле (мисли се на део уписан у катастру).

Нема ничег за ”повезана лица” али има нови члан који омогућава спајање газдинстава, само што се ово односи на пољопривредна газдинства привредних друштава:

Ако два или више пољопривредних газдинстава изврше статусну промену припајања друштва другом друштву у складу са законом којим се уређују привредна друштва, подаци о пољопривредном газдинству друштва преносиоца уписују се у пољопривредно газдинство друштва стицаоца, а пољопривредно газдинство друштва преносиоца брише се из Регистра, под условом да је пољопривредно газдинство друштва преносиоца у активном статусу у Регистру, у складу са овим правилником.

Пољопривредно газдинство друштва стицаоца из става 2. овог члана преузима имовину, права и обавезе друштва преносиоца као субјекта уписа у Регистар у складу са овим правилником.
 
Stvarno je mnogo pametna ili neće da razume .
Šta ako nekome upale slamu ili kukuruzovinu ,dok čeka da je upresuje ?Nije valjda da je u obavezi da tanjira a hoće da presuje. :unsure:
 
Nazad
Vrh