Registracija poljoprivrednih gazdinstava

Ja nisam bas pratio ovo,jel ima neki pravilnik gde se moze procitati oko ovih subvencija na drzavnu ili su to samo obecanja iz ministarstva za sad ?.
Negde sam procitao na neki portal i za onih dodatnih 17k,da ce to biti samo na seme psenice kao ...znam da se pise sta se stigne po netu,ali ne bi me cudilo da nas zeznu posle izbora ...
 
Ja nisam bas pratio ovo,jel ima neki pravilnik gde se moze procitati oko ovih subvencija na drzavnu ili su to samo obecanja iz ministarstva za sad ?.
Negde sam procitao na neki portal i za onih dodatnih 17k,da ce to biti samo na seme psenice kao ...znam da se pise sta se stigne po netu,ali ne bi me cudilo da nas zeznu posle izbora ...
Vrati se na post 3047 i klikni gde je kolega izneo pravilnik.
 
Ja nisam bas pratio ovo,jel ima neki pravilnik gde se moze procitati oko ovih subvencija na drzavnu ili su to samo obecanja iz ministarstva za sad ?.
Negde sam procitao na neki portal i za onih dodatnih 17k,da ce to biti samo na seme psenice kao ...znam da se pise sta se stigne po netu,ali ne bi me cudilo da nas zeznu posle izbora ...
Sto se tice 17000 za sertifikovano seme. Odnosi se na sve parcele koje su prijavljene u gazdinstvu do 100ha. Znaci za sve kulture ce se priznati racuni za seme u vrednosti 17000. Ako imas vise nece ti se isplatiti, ako imas manje na primer 16000 toliko ce se isplatiti. Naj veca je polemika bila za psenicu zasejanu tavanusom jer tu ne mozes da prilozis racun. Stav Inicijative i ostalih udruzenja bio je da se slazu se predlogom, ali da se ove godine ipak isplati 17000 i za psenicu sa tavana jer kad je psenica sejana nit je bilo protesta nit uredbe. Kakav ce dogovor izboksovati videcemo mozda vec danas.
 
Ja nisam bas pratio ovo,jel ima neki pravilnik gde se moze procitati oko ovih subvencija na drzavnu ili su to samo obecanja iz ministarstva za sad ?.

Јесенас је изменама унето у Закон о подстицајима у пољопривреди и руралном развоју. Члан 18. сада гласи:

2. Подстицаји за производњу

а) Подстицаји за биљну производњу

Основни подстицаји​

Члан 18.​

Основни подстицаји остварују се по површини биљне производње, и то у минималном износу од 12.000 динара по хектару.

Право на коришћење основних подстицаја има правно лице, предузетник и физичко лице – носилац комерцијалног породичног пољопривредног газдинства, под условом да је уписано у Регистар и да је пријавило површине под одговарајућом културом у складу са посебним прописом којим се уређује регистрација пољопривредних газдинстава.

Подстицаје из става 1. овог члана лице из става 2. овог члана остварује за засејане, односно засађене површине под одговарајућом културом до највише 100 ha које обрађује у своје име и за свој рачун.

Лице из става 2. овог члана не може да оствари право на коришћење основних подстицаја за површине пољопривредног земљишта у државној својини које је узело у закуп, односно на коришћење, осим за пољопривредно земљиште у државној својини које је узело у закуп на јавном надметању у складу са законом којим се уређује пољопривредно земљиште.

Захтев за остваривање права на основне подстицаје подноси се једанпут годишње.

Министар ближе прописује начин остваривања права на основне подстицаје, као и обрасце захтева за остваривање тих подстицаја.

Дакле, сада је Законом одређено да може до 100 хектара, да може државно земљиште узето у закуп на надметању, и да се добија најмање 12.000 по хектару за основни подстицај.

Такође постоји и члан 31. којима се уређују регреси:

3. Регреси

Члан 31.​

Право на коришћење регреса има правно лице, предузетник и физичко лице – носилац комерцијалног породичног пољопривредног газдинства које је уписано у Регистар.

Регреси се исплаћују за купљено гориво, ђубриво, семе и други репродуктивни материјал, као и за трошкове складиштења у јавним складиштима.

Регреси за гориво и/или ђубриво и/или семе исплаћују се у износу до 6.000 динара по хектару за исту површину за коју може да оствари право на основне подстицаје из члана 17. став 1. тачка 1) подтачка (1) овог закона.

Регреси за трошкове складиштења у јавним складиштима исплаћују се у минималном износу од 40% од трошкова складиштења.

Министар ближе прописује услове, начин и обрасце захтева за остваривање права на регресе.

Ове године основни подстицај је био 9.000 и 9.000 регрес за гориво, и за регрес нису тражени рачуни већ је фактички подстицај био свима безусловно 18.000 по хектару. Међутим, у старом Правилнику о условима, начину и обрасцу захтева за остваривање права на регрес за ђубриво, гориво и семе се каже да се „подноси оригинал фискалног исечка издат у складу са законом којим се уређују фискалне касе за физичка лица, односно извод из банке или потврда о извршеном налогу за пренос, оверени од стране банке, за предузетнике и правна лица.“
 
Pozdrav.
Sta je sa parcelama gde se zasniva proizvodnja lucerke ili gde je vec zasnovana lucerka. Tama nema drugo dela subvencija jer nema racuna za semena za tu godinu. Jer zna neko reci kako ili izgleda nikako.
 
Министарка је донела измене Правилника о упису у Регистар пољопривредних газдинстава, промени података и обнови регистрације, електронском поступању, као и о условима за пасиван статус пољопривредног газдинства. Као услов за стицање пасивног статуса додата је и следећа тачка:



Већ је постојао услов за пасивни статус спаљивање органских остатака после жетве усева.

Друге измене нису значајне, једино што се сада може уписати део катастарске парцеле (мисли се на део уписан у катастру).

Нема ничег за ”повезана лица” али има нови члан који омогућава спајање газдинстава, само што се ово односи на пољопривредна газдинства привредних друштава:
Spektakl od ministarstva, operisani i od struke i od zdravog razuma. Nemam reči. Bukvalno proglasili ilegalnim redukovanu obradu zemljišta.

Ako ti upale strnjiku ti si kriv, a ne onaj koji je upalio, ne ministarstvo koje ignoriše ovaj problem godinama, ne policija koja ne postupa po prijavama, ne vatrogasci koji deluju samo ako se upali usev, ne poljočuvarska služba koje nema nigde....
 
Зна ли неко колико се чека одговор за регистрацију ПГ? Претпоставка да ако није испод месец дана јер је и обнова газдинстава у току, али желео бих да чујем и од неког другог мишљење, информацију и томе слично.
 
Čuo sam negde, pa da ne listam, možda neko zna.
Kada se otvori novo gazdinstvo, dobija se nekih dodatnih 20% povraćaja na mehanizaciju, valjda u prvoj godini. Dal republika, ili Beograd, zaista nisam siguran. Dal je to tačno, da li neko zna?
 
Министарка је донела измене Правилника о упису у Регистар пољопривредних газдинстава, промени података и обнови регистрације, електронском поступању, као и о условима за пасиван статус пољопривредног газдинства. Као услов за стицање пасивног статуса додата је и следећа тачка:

ако се у поступку утврди да пољопривредно газдинство није извршило заоравање, односно тањирање жетвених остатака (сламе, кукурузовине и др.), односно није предузело посебне мере заштите стрних усева од пожара у складу са посебним прописом којим се прописују посебне мере заштите од пожара у пољопривреди на стрним усевима, на катастарској парцели на којој је дошло до спаљивања остатака стрних усева.

Министарка је донела и тај посебан пропис. Ради се о Правилнику о посебним мерама зaштите од пожaрa у пољопривреди. Члан 18. говори које су то мере које треба да се спроведу:

Члан 18.​

Ради заштите стрних и других усева од пожара и одржавања повољног хранљивог режима пољопривредног земљишта и оптималног садржаја органске материје, најкасније 20 дана након жетве, односно бербе на катастарској парцели, врши се заоравање, односно тањирање жетвених остатака (сламе, кукурузовине и др).

Изузетно од става 1. овог члана, ако услед недостатка физичке зрелости земљишта на катастарској парцели није било могуће извршити заоравање, односно тањирање жетвених остатака у року од 20 дана након жетве или бербе, заоравање, односно тањирање жетвених остатака врши се одмах по наступању физичке зрелости земљишта на тој катастарској парцели.

Овај Правилник је заменио стари Правилник о посебним мерама зaштите од пожaрa у пољопривреди који је био на снази још од 1984. Нови Правилник је углавном дословце преписан стари иако је после 40 година неке ствари требало изменити. Тај стари Правилник се, наравно, није поштовао.

Да не преносим овде цео текст, отворите па прочитајте сами, није велики и лако је разумљив. Правилник је донет на основу Закона о заштити од пожара. По том Закону, за непоштовање Правилника прекршај је 10.000 до 50.000 за физичка лица и предузетнике, а спаљивање или незаоравање вас могу ставити и у пасивни статус.
 
Nek izbace neki pravilnik konacno po tom pitanju i da ljudi znaju tacno sta i kako,da ne cekamo obnovu gazdinstva do marta meseca ....
 
Има ли неко претплату на Службени гласник или зна неког ко има? У садржају броја 02/2024 који је управо објављен видим да је Министарка донела измене Правилника о упису у Регистар пољопривредних газдинстава, промени података и обнови регистрације, електронском поступању, као и о условима за пасиван статус пољопривредног газдинства. Можемо претпоставити које измене су у питању. :) Да не чекамо понедељак кад ће садржај бити доступан бесплатно.
 
Има ли неко претплату на Службени гласник или зна неког ко има? У садржају броја 02/2024 који је управо објављен видим да је Министарка донела измене Правилника о упису у Регистар пољопривредних газдинстава, промени података и обнови регистрације, електронском поступању, као и о условима за пасиван статус пољопривредног газдинства. Можемо претпоставити које измене су у питању. :) Да не чекамо понедељак кад ће садржај бити доступан бесплатно.
Na koje izmene konkretno mislis?
 
На оне које је спомињала у снимку који сам поставио пре пар порука, везано за „повезна лица“. Јер је већ донела неке друге измене у децембру а иначе се овај Правилник јако ретко мења. Тако да су велике шансе да су измене баш о овоме.
 
Nazad
Vrh