Recepture za spremanje koncentrata

ja sam ih koristio nekih sedam do osam mjeseci i to sauen profi za krmace, quattro za tovljenike, i ferkel fit za odojke. s premiksom za odojke sam donekle bio zadovoljan ali s ovima za krmace i tovljenike nikako. svinje su mi jednostavno odbijale jesti smjesu, gotovo u potpunosti mi je izostao spolni nagon, deset do petnaest dana nakon prelaska na drugi premiks situacija se poboljsala , znaci nista drugo nisam promijenio osim premiksa. nesto malo sam o tome vec pisao ovdje http://poljoinfo.com/showthread.php?1029-Superkoncentrati&p=292853&viewfull=1#post292853
 
Mi ih trentno koristimo, i po mom skromnom mišljenju U srbiji imaju najbolji odnos cena-kvalitet. Quatro je najlošiji premiks za tovljenike iz njihove linije i namenjen je hobi svinjarima jer mu je i cena taman takva. Ovi ostali su jako dobri i samo ću reći da imamo bolje rezultate sa ovim premiksima nego sa milkivitom, jer pre josere sam koristio milkivit.
 
@skala

Receptura za svinje tezine od 60-100 kg iz knjige "Stocarstvo sa ishranom" od Dr. Radomir Jovanovic, Dr Bogoljub Simovic I Dr Miroslava Milojic

Kukuruz 73.5 kg
St. brasno 5,0
Lucer. brasno 5,0
Rib. brasno 3,0
Soj. sacma 8,0
Sunc. sacma 3,0
DKF 0,5
St. kreda 0,5
St. so 0,5
Premiks 1% 1,0
____________________________________
UKUPNO 100,0
_______________________________________

Sadrzaj kalkulativno:

-sirovih prot. % 14
metab. energ. MJ/kg 12,1
kalcijum % 0,6
fosfor % 0,6
_______________________________________
 
Koja je razlika izmedju sojine sacme i sojine pogace. Pogaca je dosta masnija pa mislim i kvalitetnija.
 
U sojinoj pogači ima više ulja jer se dobija mehaničkim ceđenjem u presi ali zbog povećanog udela ulja ima manji udeo proteina u ukupnoj jedičnoj masi. Ona je dobra tj možda bolja za mlađe kategorije svinja i živine od sojine sačme zato što njima treba obezbediti više energije po kg hrane a to se pogačom lakše postiže. Ali u principu to su bliska po kvalitetu i hranljivoj vrednosti i hraniva koja jedno drugo zamenjuju bez ikakvih problema, samo naravno ne u istom procentu.
 
@bukovski

U ishrani stoke sojina pogaca je zastupljena kao energentsko hranivo, a sojina sacma kao proteinsko. Mislim da ti to sve govori. U pravilno izbalansiranoj smesi moraju biti zastupljene i energetske i proteinske komponente u odgovarajucoj meri .
 
Bez uvrede, kako hranivo sa 40%sirovih proteina je energetsko hranivo?! Sojin griz ima 16 MJ energije po kg a kukuruz 13.4 MJ, po toj logici sojin griz je energetsko hranivo a kukuruz može biti proteinsko. Bitan je udeo proteina u hranivu i njihov kvalitet. :ppozdrav:
 
Izvinjavam se povukla me je mast koja je ostala u njoj. Pogaca ima oko 37-38% sir. proteina i nesto masti koja je ostala prilikom cedjenja ulja iz soje. Provereno u literaturi.
 
Tako je, griz bi trebao da ima oko 37% sirovih proteina a pogača i do 40%, sve u zavisnosti od kvaliteta prese za ceđenje. Tu smo da se dopunjujemo i da se razumemo!:ppozdrav:
 
Nabavio sam 1t kukuruznog griza pa me interesuje kakva su iskustva sa njim u ishrani svinja (odlucnenih prasadi i suprasnih krmaca) ?
 
@Pedja

Kukuruzni griz izuzetno hranivo dosta skupo, ali neprikosnoveno za prasad odojcad, svarljivost kukuruza se poveceva znacajno uglavnom se koristi u ranoj fazi predstartere u kasnijoj fazi je koriscenje neekonomicno..... Pozzz
 
Kukurzni griz me izadje kao i kukurzuz,18.5din/kg.Danas sam uzeo jos 3t griza jer sam prezadovoljan kako prasici napreduju sa njim
 
Kad već pišeš o "čantavircu", kod nas se skoro pojavio, voleo bih da znam Vaša iskstva sa njima. Trenutno koristim njhovu gotovu smešu a i jče sam uzeo premih pa treba da izmešam. Ima li smisla raditi sa njima.
 
Nazad
Vrh