Recepture za spremanje koncentrata

none73 Trenutno koristim superkoncentrate sa 40% proteina za prasad i 35% proteina za tovljenike.Oba dva se mesa sa prekrupom u odredjenom procentu(od 1:2 do 1:3) i do sad je u prekrupi kod mene preovladao kukuruz pored jecma,ali sad razmisljam o nekoj promeni u plodoredu gde bi zamenio jecma sa psenicom,pa zato me sve ovo interesuje,inace hvala na odgovoru!
 
Koji premiks bi ste mi preporucili da koristim za suprasne krmace i dojare ? Od komponenti imam kukuruz,sojina sacma,suncokretova sacma,stocno brasno.
Trenutno koristim Jabuka premix ali nisam zadovaljan,dok sam koristio biofaktory bio sam prezadovoljan ali me je cena naterala da predjem na nesto drugo.
Kakva su iskustva Gebi-jem ?
 
Koji premiks bi ste mi preporucili da koristim za suprasne krmace i dojare ? Od komponenti imam kukuruz,sojina sacma,suncokretova sacma,stocno brasno.
Trenutno koristim Jabuka premix ali nisam zadovaljan,dok sam koristio biofaktory bio sam prezadovoljan ali me je cena naterala da predjem na nesto drugo.
Kakva su iskustva Gebi-jem ?
Ja koristim PANTO i zadovoljan sam zato ti ga i preporucujem
 
Koristim Agroholland premikse u kombinaciji samo sa kukuruzom i sojinom sacmom. Sto se tice prirasta, ja nisam primetio da je slabiji u odnosu na nacin ishrane koji sam pre koristio (sa vise komponenti). Na ovaj nacin sam sam sebe primorao, jer ne gajim vise one kulture koje sam pre gajio i koristio. Kvalitet mesa (na oko) je isti, a sada po sastavu nemam pojma. Uz kukuruz i sojinu sacmu, uzmite sto bolji premiks. Dakle, ovo je neko moje iskustvo, ne mora znaciti da je tacno i nadam se da ce Vam pomoci neko ko je strucniji.
 
Izvinjavam se, postovi su mi obrisani zbog nekakvog "ceterskog" pisanja, elem,
za agroholland premikse nisam cuo, niti sa video gde u okruzenju ima da se kupe.
Slazem se da treba bolji premiks, e sad, pitanje je koji je bolji? Sta znaci bolji? SVakako bih se opredelio za neki uvozni... e sad, iskustva sta kazu... Verovatno Mil da bih probao, ali sam se raspitivao, i nema ga.
Da ponovim, pitanje je bilo, spremanje koncetrata sa sojinom sacmom, kukuruzom i dobrim premiksom? Kako, sta, koliko?
 
Zavisi od kategorije svinja koje ćeš hraniti tim koncentratom i premiksa. Imaš premiksa sa sa 2% do 8% lizina i to za istu kategoriju, što je veći udeo lizina u premiksu manje sojine sačme. Mada je najlakše za proizvođače ali ja sam generalno za taj trokomponentni koncentrata ( kukuruz, sojina sačma, premiks), skup je i uvek se javi određeni manjak metionina i cistina a višak lizina što se u suštini neracionalno baci.
 
@zhizhak
Na pitanje koji je premiks boli ces tesko dobiti jer svaki odgajivac ima svoj nacin ishrane i za njega je taj njbolji.Ljudi se teko odricu dobrih a i losih stvari.Nikako netreba menjati stalno koncetrate da bi se nasao"najboli".Najbolje ti je otici kod nekog proizvodjaca koi lepo radi i njega pitaj koji premiks koristi,licno se uveri kakav je premiks.Od hiljadu ljudi dobices hiljadu odgovora i svako ce ttti reci da je taj koncetrat najbolj.Zato neznam sta da ti kazem na to koji je najbolji.Ja sam vec napomenuoo da koristim IBEKA PANTO .A svaki proizvodjac ima svoje recepture.Po meni bi trebao da ubacis i stocno brasno u ishranu svinja iz vise razloga jedan je da svojim udelom pojeftinjuje konacnu cenu koncetrata,kvalitet mesa je bolji,iskoriscenost hrane je bolja(svarljivost) itd.
 
ja koristim premiksi od MILKIVIT i mn. sam zadovoljan. odbijeni prasadi na 30 dana 13 komada su bile u leglo.prodao sam na 48 dana starost dve muski imali su po 20kg.a 4 zenke su bile pogolemi a ostali manji za 2-3 kg. koristio sam i od sano premiksi,nisam bio zadovoljan.trebalo je duze vreme da dostignu 20kg(oko 62 dana). drugi premiksi nisam koristio. za ishrana trosim(ne idem direkno sa granule tako ispagja skupa varijanta)stavljam direkno troumix tip weaner dve ture 200kg.koncentrat i jos jedna tura pravim koncentrat sa troumix tip 2200 znaci pojedu 300kg.za oko 60-65 dana. i kilaza je od 27-35kg.
 
zimi sve najmilo kazem.necu nikoga da lazem. ko ne veruje nek proba odma.sad hranim sa milkivit.hranio sam sa sano premiksi .so sano mu treba duze vreme da dostigne kilazu do oko 30 kg.plus dve nedelje sigurno.
moj recept je ovakav: za prva tura.
premiks od milkivit troumiks tip vinner 7.5kg
18-20kg.sojna sacma nikad ispod 18kg.
25kg.pcenica
50kg.kukuruz
0.7kg.mravja kiselina - sanocid. ako ne stavis mravja kiselina nemaju apetit nemoze da pojede ni pola kilo dnevno koncentrat. za prva tura.
prva tura stavljam od oko 15 dan dok jos sisaju.i ova tura negde tera do oko 38dana starost znaci negde oko 2.5 nedelje
vtora tura je istta skros.pojedu je za 10-12 dana.
treta tura je ovakva:
premiks od milkivit troumiks tip 2200 4kg.
18kg.soja
0.7kg.mravja kiselina
50 kg.kukuruz
25kg.jecam prosle ture su imale pcenica ova tura stavljam jecam.a moze da se nastavi sa pcenicom nema neke razlike.
rezultat siguran za 60-65 dana celo leglo imace oko 30kg. neke vise neke manje za 3-4kg.zavisi od prasadi zavisi od sorta.
inace ja stavam gvozdje na prasadi u rok od dva dana od prasenje a kastracija oko 12-16 dana. a inekcija za gliste 3 dana po odbijanju i ako ostavljam za sebe neko prase za damazlak ili za tov ponavljam po 21 dan.ako ide prase za klanje ne stavljam zasto je stetno.ne sme da se jade meso.
ja obicno dostignu oko 30kg.i ih koljem.ostavljam samo za sebe.sutra koljem tri komada u utorak sve sto ostane.ostavljam samo jedno zensko za damazlak i jedno za tov.
 
Nesto mozgam ovih dana,poceo sam da pravim koncetrate za prasad.Umesto zitarica uzeo sam gotovu smesu sledece specifikacije:
Sirovinski sastav: zitarice,sporedni proizvodi mlinarstva,industrije alkohola i vrenja,industrije skroba i ulja,suseni biljni proizvodi,mineralna hraniva,vit-min dodaci.
Hemijski sastav:Proteini 11% min,Vlaga 13.5% min,Celuloza max 8%,Pepeo max 8%,kalcijum0.6-0.8%,fosfor 0.4-0.6%,Natrijum max 0.2%.
Dodato na 1kg smese:Vitamin A min 12900.ij.,Vitamin D3 min 1150 i.j.,Vitamin E min 53mg,B12 min 0.04mg,Selen 0.1 mg,Svarljiva energija min 7.6mg,Co 0.1 mg,Cu 10mg,Zn 38 mg,Mn 38mgFe 48 mg,J 0.1mg.
Smesa je od 40 kg.
Zanima me da li ovo moze da se koristi kao zamena za zitarice,jer bi ga mesao sa Gebijevim premixom sa 42% proteina za prasad do 30kg?Mesao bih 40 kg smese i 10kg premixa.
 
de mi recite jel ima netko iskustva sa premixom, marke VETERINA, ide 2,5kg u 100kg


ja nemam direktno ali jedan kolega koji je sa mnom isao na tecaj za svinjogojce koristi njihove premikse za sve kategorije inace drzi 140 krmaca i sve zadrzava u tovu . rekao mi je da je isprobao manje vise sve poznatije premikse koji se mogu naci u hrvatskoj i da je s njihovim najzadovoljniji i sto se tice cijene i kvalitete.
 
Jel moze neko da mi napravi recept za prasad,dojare i tov od 30-120kg,sa gore navedenom smesom kao osnovom?Moze na pp ili ovde.Ima u ponudi sojina pogaca,soja u zrnu,jecam nema,tako da to moze da se stavi u recepturu.
 
Jedno pitanje,koliko puta dnevno bi trebalo da se hrane krmace dojare,interesuje me zbog iskoriscenosti unesene hrane,da li je bolje 2 ili 3 puta dnevno (ista kolicina hrane na dnevnom nivou)
 
skala
Ja kmace dojare hranim tri puta dnevno jer takko mogu da unesu vecu kolicinu hrane.Krmacama je potrebno 2 kg koncetrata za njene funkcije a za svako prase dodas po pola kilograma koncetrata.Isto tako mozes ih hraniti po volji sto znaci da moze imati hranu u hranilici i da je uzima koliko hoce i kad zeli.Aneces nista pogresiti ako je i hranis dva puta dnevno.Sve zavisi od tvojih mogucnosti.Bitno je da pojede onu kolicinu koja joj treba da ishrani prasad a da ne smrsa.
 
Nazad
Vrh