Recepture za spremanje koncentrata

Sojina pogaca ti je kad grizu iscedis ulje.Sta ti je bolje da za iste pare dobijes samo pogacu ili pogacu sa uljem(griz),proteini isti,kako u danasnje vreme ekstrudiraju nebi me cudilo da i sacma ima 38-40%proteina.:ppozdrav:
 
Za mladje kategorije svinja bolji je griz i pogaca zbog povecane potrebe za energijom , kod starijih kategorija (preko 40kg) bolja je sacma , ali sto rece tile1977@ da je to prava sacma sa pravim procentom proteina.
Posto se kod nas u svemu mulja i u sacmi ima i kukuruza i pogace i krede i jos mnogo cega osim sacme, ja koristim soj. pogacu i ne vidim razlike ni u napredovanju ni u kvalitetu.
 
Da muljaju to sam iskusio I sam. Ja ne koristim griz. Samo sacmu I po nekad pogacu pa ne mogu da primetim razliku jer ne isteram celu turu pogacom samo. A planiram da posejem jedno 2ha soje a najlakse mi je da je preradim u griz jer imam na 2 mesta da to odradim. A za pogacu ne znam ko ovde cedi.
Pa bih se informisao na vreme pre obrade zemljista o razlikama u prirastu I kvalitetu da ne napravim vecu stetu od koristi.
 
Pozdrav svima, da li neko zna gde u Leskovcu ili okolini mogu kupiti patentove premikse?
Inace, moja receptura za tovljenike (50tak kg):
Kukuruz 35%
Jecam 25%
Psenica 15%
st. brasno 5%
soj. sacma 15%
sunc. sacma 4%
premix 3%
+minazel 300 g.
Ako moze neka sugestija, misljenje o recepturi...
 
Poslednja izmena:
E i meni treba misljenje (savet) za recepturu smese koju sm pravim sada kada su tovljenici presli 40kg...
Inace do sada su jeli Patentov starter 25%+zitarice do 15kg, pa grover 20%+zitarice do 30, pa malo Pan food 20%+zitarice.

A sada sam presao na sledece:

Kukuruz 40kg
jecam 25kg
psenica 20kg
stocni grasak 15kg
i ubacim jednu kantu(par kg zobi) zbog celuloze
PAN tov 3%
sanocid 0,5kg

i to je odprilike to sto mesam, mada bih ubacio i samlevene lucerke u recepturu mozda......?
 
Po meni nemas dovoljno proteina, oko 12, a trebalo bi 16 za tu uzrast ,sojinu sacmu nisi planirao?
 
Možeš, ali treba dosta da ga povećaš i treba preručunati lizin u smeši. Inače ako je tov za svoje potrebe sa domaćim svinjama, povećaj još grašak na 22-25% na račun kukruza i imaćeš vrhunski kavlitet mesa i slanine uz korektan prirast. Ali ako planiraš da zaradiš na tom tovu sa ovakvom recepturom teško ćeš išta zaraditi.
 
Neki predlog recepture koja ukljucuje sastojke koje imam...? :) (ako treba nesto cu i da kupim....)
Inace imam 50-tak komada prvi put, do sada sam imao po 2-3 komada za svoje potrebe koji su se tovili cele godine...
 
znaci nesto kao:

25kg kukuruz
20kg psenica
25kg jecam
30 kg grasak
=100 kg i oko 15.6% proteina...
plus premiks i zakiseljivac

ako sam dobro razumeo?
 
Pozdrav,dugo vec pratim ovaj forum pa da napisem sa cim hranim moje tovljenike ( 5-6 komada za svoje potrebe drzim i par prodam).
100 kg kukuruz
50 kg jecam
30 kg stocno brasno
20 kg sojina sacma
Ove smese imaju u hranilici dostupno 24 h.
I posto imam pekaru prihranjujem ih sa ostatcima iz pekare sto se ne prida. Bude tu i raznog peciva,hleba,lepinja,bureka koji obozavaju.
Dad pred kraj tova du me savetovali da im izbacim ostatke iz pekare jer ih valjda oni zasite a bolje napreduju od smese. Inace svinje imaju ogradjen ispust u sljiviku nekih 8-9 ari i uvek su pustene u njemu.
Zanima me vase misljenje o smesi?
 
Nazad
Vrh