Recepti kulena, kobasice, švargle...

Talianu jesi li ubacivao šećer u smesu?
Secer ne bi trebalo da je problem, ja ga godinama stavljam 10% od kolicine soli
To da je u masini lose izmesano,moze da se desi ali se mora mesati dogod se masa ne sjedinjuje i ne ovaja od posude
U pusku nemoz' ofrlje ubacivati meso da ne popunis/nabijes , to moze da bude problem
 
Pitam ga jer ja obavezno ubacim šećer baš zbog takvih dešavanja sa šupljinom.Jedna šaka šećera na 10 kg mase.
 
Toga se i ja plašim da ga nismo bezveze izbušili i samo stvorili uslove za kontaminaciju.

- - - - - - - - - -

Čika Aco nije nas bilo 10-tak samo trojica.

Ako ste dodavali vodu prilikom mesanja, to vrlo lako moze biti razlog supljinama. Ove godine ce to biti cesta pojava...

Veliki minus odmah nakon punjenja kulena i danima tako, nikako ne prija kulenu, a jos ako je dodavana voda onda je takav scenario kao kod tebe izvestan.
 
Ljudi dali je razlog dugog sušenja kulena i kobasica to što je meso sitno samleveno,naime mašina sa kojom smo mleli ima jako velike obrtaje i sitno melje.Kulen je napola suv šta da radim dalje? spustio sam ga niže u pušnici imate li još neki prdlog.
 
Mora da odradi svoje(fermentiše)do Aprila-Maja.Ja punio u fi 65 kulen,ne planiram da ga koljem do kraja Marta za probu jer je skroz sirov a to je i dobro jer će duže trajati.
 
Druškan rado bi ti pomogao ali ne pravim tu vrstu kobasice a recepti sa neta su dosta šturi i ne adekvatni.Pretpostavljam da nećeš gotov začin već recept tipa domaća radinost sa prostim začinima.
 
Tako je Matiću.
Nesto smo mi probali sami ove godine da napravimo, da vidimo na sta ce to da liči, ali čini mi se da nece biti ni blizu kao kupovna. Začini sa neta, kao i oni sa etiketa kupovnih kobasica, se ne mogu iskoristiti, jer trpaju ko zna kakve špecije, emulatore, stogod već. A i ne piše sve tacno.
 
4-5 dimova u razmaku od možda 10 dana pa ide na tavan gde stoji u zavisnosti od vremena do kraja Marta ili Aprila nakon čega se skida dole i pakuje u zamrzivač.
 
2huaC
2huaC
5683fa4bdb40a94ed3be3b8c54955e6d.jpg
29bcde5ecbf578dfa08ff39cb730ace6.jpg
Ovako to izgleda,da napomenem nemam baš iskustva sa kulenom tj sušenjem i ostalom procedurom.
 
Nazad
Vrh