Razrivač (Gruber)

Sve to drljaca ispegla.
c105e0ec654ea470b436eba8afb05e02.jpg


Послато са M2002J9G помоћу Тапатока
 
Brze je nicanje na oranom nego na podrivanom,brze se ugreje zemlja. To sam za sve ove godine primetio da je svaki put tako,ali ne odrazava se na prinos.
 
To sa vlagom zavisi od količine padavina, tipa zemljišta, dubine obrade, žetvenih ostataka, ove proleći gruberisano bilo oceditije od oranja dok prošle godine nikad da se ocedi u odnosu na oranje.
 
Nije isto gruberisano i gruberisano, zavisi od grubera i od štelovanja, isto važi i za oranje. Nije isto kojim plugom se radi. Naravno da je najbitnije kakvo je zemljište.
 
Ja na gruberu nemam valjak uopšte pozadi, na početku sam hteo da platim da mi naprave, sve ponude su mi bile jako nepovoljne, pa sam odustao od te ideje. Samo jednu njivu sam tanjirao pa gruberisao, jako lepo odrađeno, ali matematički i vremenski sam na isto kao da sam je porao.
6a1d7e3fd0a7a0089be6b2da779afad9.jpg
951ef69959e20a871eff00bce8076c9a.jpg
50f07c6dcc21cb42b05da2a5b740967c.jpg


Послато са M2101K6G помоћу Тапатока
 
Što veća izložena površina od gore,(oranje,razrivač bez valjka)bolje je izmrzavanje zemlje,upijanje vlage i sleganje zemljišta. Gruber sa valjkom ostavi lepo uradjeno iza sebe ali manja povrsina zemlje izmrzava i pretvara se u mrvičastu strukturu,pliće je izmrzavanje i brze isparavanje vlage zbog ppravnatig i zbijenog gornjeg sloja. Kao sto kaze Cici ok je gruber sa valjkom ali treba ranije uci u njivu sa prvom pripremom. Pogledajte npr.profi takmičenja u oranju kako njive izgledaju. Svaka brazda je brdo tj špic na gore da bi bilo što izloženije zemljište vlagi i izmrzavanju.
 
Pero ti kanali duboki 10 cm i siroki 10-15 cm do proleca bi se toliko izgubili da bi se jedva primecivali.

Ovako je kod mene kad je blatnjavo i ne moze sa valjkom koje skinem a zajedno sa njima i tanjire koji zatrpavaju te kanale/brazdice.

Razumem da su ti kanali zanemarljivi i da nemaju neki uticaj osim sto vizuelno deluju lose! Zato sam za par sati napravio spravu koja zatrpava te tragove i sad ostaje iza ravno!
Sto se tice potrosnje goriva, nisam testove napravio u zadnjih 15 mozda i vise godina ni u jednoj operaciji jer sam racunao uvek da ono sto treba da se odradi mora i sta je tu je! Ove godine testirano je jedan prohod tanjiracom i potom prohod gruberom.
Potrosnja je bila 4 lit po kj tanjiracom i 6 lit gruberom sto je ukupno 10 lit. Sa oranjem nikako ne bi prosao sa toliko lit ove godine.
 
Svakako da na tezoj zemlji za obradu bice i kod mene potrosnja veca gruberom.
Ove godine je prilicno kasno kupljen gruber i gubim na vremenu jer nisu mi tanjrane sojista a obe operacije radim tim istim traktorom.
Odradicu 2 parcele sa jednim prohodom tanjiracom nakon psenice i jednu nakon suncokreta a potom gruber kako bi znao da li gusi drljacu zetveni ostaci na prolece.
U slucaju da gusi ulazim stvospremacem na te 2 parcele!
 
Ja na gruberu nemam valjak uopšte pozadi, na početku sam hteo da platim da mi naprave, sve ponude su mi bile jako nepovoljne, pa sam odustao od te ideje. Samo jednu njivu sam tanjirao pa gruberisao, jako lepo odrađeno, ali matematički i vremenski sam na isto kao da sam je porao.
6a1d7e3fd0a7a0089be6b2da779afad9.jpg
951ef69959e20a871eff00bce8076c9a.jpg
50f07c6dcc21cb42b05da2a5b740967c.jpg


Послато са M2101K6G помоћу Тапатока
Ja mislim da ces tu imati problema na prolece ako imas drljacu.
 
Nazad
Vrh