Razne mere za površine zemljišta

01. AR 100.00 m2
01.KVADRATNI HVAT 3,6 m2
01 MOTIKA 800 m2
01.DULUM 1000.00 m2
01.JUTRO 5754.642 m2
01.LANAC 7192.00 m2
01.HEKTAR 10 000.00 m2
 
bilo bi lepo da se mere za površinu izražavaju u m2- hektarima. oni koji su ih izmislili davno su otišli sa ovih prostora i ni oni ih ne koriste više. ko će da računa: 230Kg/kj=X/ha...lako je obrađivati lance i motke sa jutrom je malo teže.
 
samo ide puta 1,75 i reseno :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1258488310[/time]
_________________________________________________
a u KATASTRIMA je merna jedinica jutro
 
Ta mera KATASTARSKO JUTRO = 0,57,546 ha je ovde toliko u upotrebi, da se često ljudi zbune kada im spomeneš pojam hektar.
 
branko je napisao(la):
Ta mera KATASTARSKO JUTRO = 0,57,546 ha je ovde toliko u upotrebi, da se često ljudi zbune kada im spomeneš pojam hektar.
Bas tako.Kada pitas koliki ti je plac kazu nesto manje ili vise od po jutra.Niko tacno ne zna dok se ne izrazi u m2.
 
vecina ljudi u selu ima do 25kj zemlje i njive su u proseku 1.5-4kj i ljudima je lakse da kazu
pola jutra,frtalj(3/4),jutro,lanac(kj+1/4kj) jutro ipo...jednostavno imaju predstavu o velicini njive a dok prebace u ha...
 
NA@ moj plac je 997,5m2. Kako to komplikovano zvuci u jutrima!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
North ARMY je napisao(la):
ujakov plac je na ravno 2kj (selo sremacko kuca do kuce) ali je i dugacak a i sirok,kako to puno zvuci u kvadratima ::namigivanje::
Ipak nisi razumeo. Nagradno pitanje:pretpostavi da tvoj ujak ima 14,7m2 vise placa od ta 2kj. Koliko je to u jutrima bez mesanja sa m2 ?
 
ma te mere su zakonom zabranjene za javnu upotrebu još od 1980g. al kad ga katastar ne poštuje što seljaci da se muče. moje njive su u arima i hektarima od 16ari do 1,5 ha il od 0,28kj do 2,63kj ako sam dobro izračunao. 16ari=1600m2=0,16ha=0,0016km2, 0,28kj=? koja je manja jedinica a koja veca? zornjak, večer, te jedinice su bezsmislene, ostavite ih vašim dedovima a vi pređite na metričke jedinice kao sav razvijen svet osim: UK,USA i AUS.
 
aj da odem malo u off a ko mari za tih 14kvm kad pricas sa covekom i kazes mu da je 2kj on onda zna koliki je to plac a ako mu kazes u kvm ima da se preracunava....
ako me razumes sta sam hteo reci??
to su lokaliteti i tesko da ce se izbiti kad slusam bosance oni imaju dulume,neko motike i sl kod mene je jutro i prethodno nabrojane velicine izvedene od jutra i to narod koristi jer mu je tako najlakse da stvori velicinu parcele u glavi
 
Pa kad mogu Amerikanci da mere dužinu u stopama, jardima i miljama (kako li to preračunavaju?), tempeaturu u farenhajtima..., Englezi težinu u funtama i ko zna još šta, i svi se dobro razumeju možemo i mi. Niko nije savršen. Nije to ništa komplikovano, dve operacije x0.57 i :1.75 i to je to.
Moj ujak i dalje meri prinos u "zmajevkama" :osmeh:
 
@ nebojša i englezi su prešli na metričke jedinice mora se. koristimo i mi takve mere: kola, tovar, kaiš slanine... šta kažeš za metar brašna?
 
a sta kazes za "dva jaja brasna"?
recept za kolace...
jedva sam skont'o da se dva jajeta stave na tas s jedne strane, pa sipas brasna dok se ne uravnotezi...
 
Prešli su i Amerikanci na metričke jedinice ali da vidim koji će u neobaveznom razgovoru, ovako kako mi ćaskamo, reći metar a ne stopa, jard... Pa i u američkom fudbalu se još uvek koriste te mere. Jedno su zvanične mere a drugo ono što je u narodu. Nije ni nama problem da se izražavamo u ha, ali nam nekako lakše u kj, a i ima ih više pa lepše zvuči :haha:
 
tarana je napisao(la):
a sta kazes za "dva jaja brasna"?
recept za kolace...
jedva sam skont'o da se dva jajeta stave na tas s jedne strane, pa sipas brasna dok se ne uravnotezi...
Odlicno.
Evo zadatka
Jedna cigla je teska kilo i jos pola cigle,
Koliko je teska cigla (kilograma)?
 
draganpan je napisao(la):
tarana je napisao(la):
a sta kazes za "dva jaja brasna"?
recept za kolace...
jedva sam skont'o da se dva jajeta stave na tas s jedne strane, pa sipas brasna dok se ne uravnotezi...
Odlicno.
Evo zadatka
Jedna cigla je teska kilo i jos pola cigle,
Koliko je teska cigla (kilograma)?
Baš zanimljiva debata. Inače kod mene se računa u kj u gotovo 95% slučajeva. Hektari su samo u posedovnim listovima, a m2 za baš manje parcele, bašte i sl.
U vezi cigle, da nije 2kg težina? :cao:
 
Nazad
Vrh