Razne mere za površine zemljišta

Mera kj. kao jedinica povrsine je ::lose:: ::lose:: ::lose:: ::lose:: ::lose:: ::lose:: ::lose:: ::lose:: ::lose::
 
Ja ne razumem čemu ovolika frka oko kj/ha kad se svi dobro snalazimo sa obe mere. Naravno da plac od 4-5 ari nećeš računati u kj a za veće površine meni je sasvim sve jedno.
 
nebojsa je napisao(la):
Ja ne razumem čemu ovolika frka oko kj/ha kad se svi dobro snalazimo sa obe mere. Naravno da plac od 4-5 ari nećeš računati u kj a za veće površine meni je sasvim sve jedno.
Stvar je u tome sto je ne prakticna mera zato sto ta mera kao sama bez m2 ne moze da bude shvatljiva vecini kod nas u Srbiji.Stvar je u shvatljivoj cifri a ne o sitnicarenju.Zasto uvek preracunavati u okrugle cifre?Svi smo navikli da preracunavamo,ali to nije lakse od ''ne racunanja'' ma koliko neko bio vredan.Jedna stalno bespotrebno prisutna komplikacija. U skoli smo od malih nogu ucili prvo okrugle jedinicne mere,u skoro svemu upotrebljavali te mere i ...Jos nisam dobio odgovor na nagradno pitanje...
 
dicki je napisao(la):
Svi smo navikli da preracunavamo,

Devize... :cao:

Što se tiče nagradnog pitanja, da li možeš malo da pojasniš, kako misliš bez mešanja kj i m2 kad si ih ti već pomešao u postavci pitanja? (2.0025543 kj :D)
Inače, slažem se da bi trebalo zaboraviti sve "jedinice" osim m2 i njegovih umnožaka, ar i ha.
 
Tu je problem što su skoro sve moje njive u lancima (57 ari), tako se kaže kod nas, i onda je lakše kazati 1 lanac, 3 lanca, 10 lanaca nego o,57 ha, 1,71 ha ili 5,7 ha. Tako je kupovano i sve površine su na taj način zaokružene na ceo broj. Kad se trguje, prijanjuje gazdinstvo ili slično onda se na papiru izražava sve u ha ar i m2. :bravo:
 
mims je napisao(la):
Tu je problem što su skoro sve moje njive u lancima (57 ari), tako se kaže kod nas, i onda je lakše kazati 1 lanac, 3 lanca, 10 lanaca nego o,57 ha, 1,71 ha ili 5,7 ha. Tako je kupovano i sve površine su na taj način zaokružene na ceo broj. Kad se trguje, prijanjuje gazdinstvo ili slično onda se na papiru izražava sve u ha ar i m2. :bravo:
A kako kazete za 0,59 ha...? Ako trgujete sa celim brojem ako dobro razumem lanac ipo ne postoji pa verovatno hektar kupujete kao jedan lanac a prodajete kao dva lanca
 
Ne, ne. Sve njive su tačne, nema ništa po pola. Kad je vršena komasacija početkom prošlog veka urađeno je sve na meru od lanca, osim nekih vinograda oko sela, a ja tu nemam ništa.
 
Koga briga kako ko zove svi znaju koliko je koje, ja sam navikao na jutro, tako je babo go govorio i njegov babovorio i njegov babo itd. Mislim da bi trebalo closed page
 
KJ mislim da je uredu jer ga i u katastrima koriste . Mada bi bilo bolje da se pređe na SI sistem ali mislim da će to da potraje jer nismu u stanju d odrade ni lakše stvari . Npr. recimo kod nas u katastru postoje karte još iz XIX veka pa vi vidite . :cao:
 
draganpan je napisao(la):
nebojsa je napisao(la):
Ja ne razumem čemu ovolika frka oko kj/ha kad se svi dobro snalazimo sa obe mere. Naravno da plac od 4-5 ari nećeš računati u kj a za veće površine meni je sasvim sve jedno.
Da li cemo u Evropu sa ovim merama? :haha: :haha: :sreca:
Pre ćemo mi u Evropu (ma šta to značilo) sa tim merama nego sa mnogim drugim navikama. Džaba tebi HEKTAR kad ti na svakom tom HEKTARU rodi 3-4 t žita i 5t kukuruza.
 
U Vojvodini se koristi nekoliko "mernih jedinica''.Glupost! Neko pomenu gore kako su kod njega sve mere okrugle,a primenjuju se lanci :sta: Kada tri naslednika podele na pr. 2,4,5,7,10...lanaca ostade uvek neka karika.Ajd' da kazemo u redu je sto nekakvim uredbama ili zakonom ne mozes prodati manje od na pr. jednog lanca,ali u imovinsko pravnim odnosima javljaju se nekakvi zaperci koje retko ko moze definisati bas zbog tih mera.Ja imam jednu njivu povrsine 10550 m2. a u selu se primenjuju jutra.Kada kazem kombajneru 10550m2 on samo trepce i pokusava da izracuna koliko je to u jutrima. Ipak je glupost primenjivati nekoliko merih jedinica i tako praviti zabunu. Primera ima zaista puno.
 
Kod nas ne postoji ništa osim ara i hektara.Trudim se da savladam i ostale mere zbog lakšeg praćenja foruma ali ide mi teško.Moraću da odštampam tabelu.
 
Površine čijom bi deobom nastale parcele manje od 1 ha po zakonu se ne smeju deliti.
 
Ja neznam za taj zakon i kod nas se dele sve parcele (dok su i ovako sitne) . :udri:
 
Zakon bi trebao da je svuda isti. Nisam baš upućen u sve pojedinosti, znaš da se kod nas zemljište vodi i u sudu i u katastru pa možda tu ima neka fora. Mogu da se raspitam iz prve ruke ako nekog baš zanima.
 
a mere za tezinu ? tovar i slicno ima li toga na forumu ?
 
Nazad
Vrh