Rasipači mineralnog đubriva

Da li je bolje baciti ponešto djubriva kod komšije ili na put? Ili baciti više po sredini pod rizikom da krajve dobiju manje prihrane? Mislim nešto svakako mora. Ne cepidlačim ovde ne znam koliko, ali se trudim da što više ostane na njivi. (pogotovo kad je put u pitanju) Šta su vaši saveti prilikom rasipanja djubriva rasipačem?
 
Ja gledam da predje i kod komsije, sve se nadam bice normalnih koji ce isto tako da rade pa ce nesto da preleti i kod mene.. Isto radim i sa herbicidima (ukoliko je ista kultura), bolje da oprskam medju nego da obojica preskocimo pa da krene neki korov izmedju da se siri..
 
Da li je bolje baciti ponešto djubriva kod komšije ili na put? Ili baciti više po sredini pod rizikom da krajve dobiju manje prihrane? Mislim nešto svakako mora. Ne cepidlačim ovde ne znam koliko, ali se trudim da što više ostane na njivi. Šta su vaši saveti prilikom rasipanja djubriva rasipačom?
I ja volim da ostane na njivi sve ali uvek posle na krajevima budu manji klasovi, svetlija boja, niža biljka i ređi sklop i kažem sebi sledeće godine bacam i kod komšije ali posle ipak ne bacim komšiji nego ostavim sve u njivi :) Uglavnom i komšije isto tako rade mada imamo puno malih parcela (60%) tako da tu ipak bude prebacivanja.
 
Amazone i njegova turska kopija Donder bacaju šire od zadatog i do 50%. Za ostale nisam siguran mada verujem da tako rade i Sulky, Kuhn....
Pošto imam svakakvih komšija, svakako i bacam. Komšije koje znam da nemaju limiter i vidim da prebace i na moju njivu, kod takvih i ja prebacim. A oni koji strogo bacaju samo u svoju njivu, tamo ni ja ne prebacim (ili makar manje). Put, kanal i sl., takođe gledam da ne dobiju. Koji očin da torim put?
 
Ja pustim da odleti i kod komšije, ali ne više od par metara. Računam da moj krajnji red uzima hranu i od komšije (i obratno), pa onda nek ima šta da uzima...
 
Cici jesi zadovoljan tim Kvernelandovim rasipačem? Kako radi sa Ureom, kad mu zadaš količinu đubriva koju želiš da baciš jel tačno toliko baca?
 
Amazone i njegova turska kopija Donder bacaju šire od zadatog i do 50%. Za ostale nisam siguran mada verujem da tako rade i Sulky, Kuhn....
Pošto imam svakakvih komšija, svakako i bacam. Komšije koje znam da nemaju limiter i vidim da prebace i na moju njivu, kod takvih i ja prebacim. A oni koji strogo bacaju samo u svoju njivu, tamo ni ja ne prebacim (ili makar manje). Put, kanal i sl., takođe gledam da ne dobiju. Koji očin da torim put?
Ti veći moderniji rasipači rade na dupli preklop. Odnosno recimo ako se baca na 15 m, on baca 30 m, zato i jesu potrebni limiteri uz međe (granice). E sad jasno mi je pri tim manjim širina, ali mi nije jasno recimo kod većih širina jer mogu bacati do 36 metara, baš da radi pri toj širini na dupli preklop, odnosno 72 metra, to baš ne kužim.
 
Nisam do sad video rasipac koji preklapa duplu sirinu.
Obicno postoji uputstvo za svaki rasipac kako se steluje za svako djubrivo. Preklop u slucaju pravilno nastelovanog rasipaca ne bude veci od 2m.
 
Cici jesi zadovoljan tim Kvernelandovim rasipačem? Kako radi sa Ureom, kad mu zadaš količinu đubriva koju želiš da baciš jel tačno toliko baca?
Samo sam ga jednom koristio sa Ureom i u kg baca kako podesim. Bacao sam 100 kg/KJ i na 98 kj je otislo 200 kg vise nego sto je trebalo ali sam imao 2 parcele nepravilnog oblika i bilo je dupliranja. Tada jos nisam imao ubacene kljuceve u navigaciju pa sam mogao da iskljucujem samo pola rasipaca. Sada radi sekcijska kontrola i iskljucuje po 1m. Vozio sam 25 km/h tokom rasturanja djubriva :), pa mozes da zamislis kakav mu je ucinak.
 
Ti veći moderniji rasipači rade na dupli preklop. Odnosno recimo ako se baca na 15 m, on baca 30 m, zato i jesu potrebni limiteri uz međe (granice). E sad jasno mi je pri tim manjim širina, ali mi nije jasno recimo kod većih širina jer mogu bacati do 36 metara, baš da radi pri toj širini na dupli preklop, odnosno 72 metra, to baš ne kužim.

Mislim da je kod Bogballe do 36m(ili 24m, nisam siguran) radnog zahvata četvorostruko, preko toga je manje preklapanje.
Kod amazone je ja mislim po knjizi do 18m i Kuhn-a dvostruko preklapanje, preko te širine je valjda malo šire bacanje od zadate, nisam siguran. Postavljao je neko uputstvo
 
Simulator za Amazone daje sledeći grafikon raspodele djubriva. Izabrana je UREA i 18m između prohoda. Odokativno se može videti da na jednu stranu rasipač baci 80% količine do 9m, a preko 9 m preostalih 20%. Znači komšiji će prebaciti 10% količine iz jednog prohoda.
Amazone-kriva-raspodele-djubriva-1.jpg
 
Nazad
Vrh