Radovi u malinjaku

Zasadio sam 2200 sadnica vilamet maline,pa me zanima vase misljenje o sistemu za navodnjavanje,koji je po vama najbolji,a takodje i kolika treba da mi je visina kolja(iznad zemlje)?pocetnik sam pa cu mozda cesto postavljati za vas glupa pitanja...unapred hvala
 
jokisic video sam kako freziras malinu moze li se to raditi trktorom i kultivatorom
Naravno da moze zato je sadis na 3 metera medjuredni prostor da moze i traktor da prodje. mozes kultivirati ili frezati.
o0xts2.jpg
 
IgorMilovanovic
Ako vezujes malinu na 1.6m najvise,onda 1.7m iznad zemlje je dovoljno.Na toj visini cak mozes vezati i malinu,ali za vilamet je sasvim dovoljno vezati na 1.6m.Kad je rec o visini vezivanja treba istaci jos jedan detalj.Ja mislim da je 20 do 25 pupoljaka po lastaru sasvim zadovoljavajuce.Zato lastar koji je obrasto pupoljcima na kratkom rastojanju ne mora biti mnogo visok i obratno.
 
sto se tice insekticida koji se koriste za vreme cvetanja moze slobodno da se koristi galenikina ELISA koja nije stetna za pcele.koristio sam je prosle godine.koncentracija je 60 ml na 100 l vode
 
ELISA
Aktivna materija Buprofezin ( 440g/l preparata)
Delovanje : Buprofezin deluje prvenstveno na juvenilne stadijume cikada, stitastih i leptirastih vasi, kao i nekih vrsta erofidnih grinja.elissa je kontaktni insekticid koji zbog svoje umerene isparljivosti efekat ispoljava i gasnom fazom . omogucavajuci bolje dospevanje aktivne materije do ciljnog mesta. simptomi trovanja manifestuju se u toku presvalcenja jedinki stetnih vrsta insekata i grinja. u malini se koristi protiv erofidnih grinja ( Phyllocopotes gracilis) u koncentraciji 0.06 % po pojavi pokretnih formi.
Koristio sam ga i dobro je se pokazao ne samo u malini vec i u kupini kao i kod jabuka i krusaka u fazi cvetanja..
 
Nisam video da je za grinju,vec samo za leptirastu i stitastu vas.A za grinju sto vise preparata to bolje.
Cesto kod doziranja preparata se zbunimo oko koncetracije,koliko je to 0.1% a koliko 0.01% i sl.Evo jedne tabele koja moze koristiti.
 
Pozdrav svima ,kao novajlija na forumu a i u malinarstvu ,zanima me ciji je program zastite najeftiniji a ujedno i zadovoljavajuci po vasim misljenima! Hvala.
 
Poslednja izmena:
@ aca 77
sto se tice cena proizvoda najeftinija je Galenika fitofarmacija. dobar joj je program zastite, ali mora da se ponekada uzimaju preparati i iz Basf kao i singente.ali u sustini za nas i nas stanndard galenika je najpovoljnija i moze da zadovolji osnovne potrebe za zastitu maline. to je moje misljenje. pozzz
 
Danas sam zavrsio sa prskanjem malina... Sutra razbacujem KAN... Vreme je, rodnice su oko 30 cm...
 
nema glupih pitanja...kolje seci na 2,5 metara i udari ga jedno 60 cm u zemlju..posle par godina bice opet dodatnog pobijanja.....sto se navodnjavanja tice nemam nekog iskustva,ali bilo sta drugo pitaj tu smo...
 
Tu sam, puno posla :udri:. @ljujke slao sam više puta br. tel. i poruke na PP, očito ih ne primaš :sta:. Pošalji mi tel. na PP. Pa te budem kontaktirao. Inače drugim članovima šaljem normalno poruke i primam.:ppozdrav:
 
Ja sad iz grada... malo se opustio a sutra ujutru rano u malinjake... prezivecemo.... Pade dooobra kisa od 11 do 01 h....
 
Zorane zbunio si me sa tim KAN-om , jesi li ti bacao vestacko djubrivo ovog proleca pa planiras sad KAN ili ti je to prvi put da bacas ?
 
Nazad
Vrh