Radovi u malinjaku

hvala

Planke hvala,bas iz razloga sto je bio hladan pocetak leta a temperatura bila ispod 7c jaja od grije su prirodno unistena ito je doprinelo vecoj zabludi kod mene,tretiracu ENVIDOR pa cemo videti,taj organski javi gde kupujes da ga imam za sledecu sezonu.... CONNTRA tacno je po mom saznanju za prinos fertodi zamatosa ima kod mene malinjaka,ali ima jedan koji je ove god u nekom problemu,mislim da je prvi posadjen u Ivanjici...kriju vlasnici i prinos i problem,,,,znam da daju 3sadnice za 1e,a mislim da se sadi 2 u 1m da nema potrebe cesce jer se dobro tici,,,,vegetacija kasni 7do 10dana za vilametom
 
moze li mala pomoc, malina je pocela da se susi polovinom branja, periodicno na odredjenim mestima, skroz suva, a i plodovi na njoj, lisce je bas nekrotiralo... pokusavam vec neko vreme da i posaljem slike, ali nesto mi ne ide, upm, i jos smanjio na manji format ali nece, kao pise, ima mnogo "karaktera" ne bitno
 
Imam u planu da zasadim nekih 20 ak ari maline. Voleo bih cuti misljenje ljudi koji se bave ovim poslom.
Za koju se sortu odluciti na koji razmak u redu saditi,,, zahvaljujem
 
Malina wilatme

postovani, javljam Vam se u nadi da cete mi odgovoriti na sledeci problem-. Naime, da Vas podsetim da imam novi zasad maline wilamet..do sada je sve islo onako kako treba(navodnjavanje, zastita, prihrana), Moj problem se ogleda u tome sto su maline jako lomljive ( izrasle su na1m 20cm) cim krene vetar da duva odmah se u zasadu po neka polomi..ako mi verujete za nekoliko dana sam nasao preko 15 sadnica koje su se polomile.Da li je to normalna pojava jer se bojim kako ce na jesen kada krenu kise i vetrovi?? Srdacan pozdrav i sve najbolje
 
postovani, javljam Vam se u nadi da cete mi odgovoriti na sledeci problem-. Naime, da Vas podsetim da imam novi zasad maline wilamet..do sada je sve islo onako kako treba(navodnjavanje, zastita, prihrana), Moj problem se ogleda u tome sto su maline jako lomljive ( izrasle su na1m 20cm) cim krene vetar da duva odmah se u zasadu po neka polomi..ako mi verujete za nekoliko dana sam nasao preko 15 sadnica koje su se polomile.Da li je to normalna pojava jer se bojim kako ce na jesen kada krenu kise i vetrovi?? Srdacan pozdrav i sve najbolje

To ti buba grize lastare
 
postovani, javljam Vam se u nadi da cete mi odgovoriti na sledeci problem-. Naime, da Vas podsetim da imam novi zasad maline wilamet..do sada je sve islo onako kako treba(navodnjavanje, zastita, prihrana), Moj problem se ogleda u tome sto su maline jako lomljive ( izrasle su na1m 20cm) cim krene vetar da duva odmah se u zasadu po neka polomi..ako mi verujete za nekoliko dana sam nasao preko 15 sadnica koje su se polomile.Da li je to normalna pojava jer se bojim kako ce na jesen kada krenu kise i vetrovi?? Srdacan pozdrav i sve najbolje
Kolega lastar vilameta ne moze da se slomi od vetra, mogu rodne grane, pogledaj mesto preloma obično tu insekti se ubušuju nagrizu ali ostane žuckasti trag te sa prvim jačim naletom vetra puca.
 
Moram da kazem moje zapazanje,imam maline i kupine i problem "lomljenja"lastara kod maline i rodnih grana kod kupine,to se javlja vec nekoliko godina unazad i pravi probleme pa sam istrazivao sta je uzrok i koji insekt polaze jaja na mestima ggde malina i kupina pukne. Naime na lastaru maline ili kupine uzduzno ima vise ujeda ili ti zareza na razmaku od nekoliko cm i u tim rupama od ujeda su polozena jaja(nije u pitanju galica bar kod mene)kako malina raste ili rodna grana kupine otezava na tim mestima ujeda dolazi do pucanja tj lomljenja. Bukvalno sam strazario u zasadima dok nisam ulovio sta grize i polaze jaja:u pitanju je CVRCAK. Pogledajte na guglu razmnozavanje cvrcaka,zatim obratite paznju dali u zasadima pored redova postoje pravilne rupe kao izbusene burgijom,i na njihovom dnu larve cvrcaka(obicno se vidi u maju,junu),zatim nesto kasnije krajem juna,pocetkom jula takodje pored redova odbacene kosuljice kad larva cvrcka postane pravi insekt koji se penje na biljku i busi je.Izvinjavam se na opsirnosti ali ovo mi pravi velike probleme pa sam se pronasao,a insekticidi mi nisu pomogli da ga resim. Napominjem jos jednom da sam zatekao odraslog cvrcka kako busi repom(rilom)izdanak maline i polaze na probusenom mestu jaja
 
Kod mene je malinina musica izbusila 95% stabljika u pukotinama se nalaze bijele larve ili jaja a lastar je dobio ljubicastu nijansu, dok mjesta gdje su larve izgleda kao pukotina uzduzna, ako ima neko iskusniji da kaze oce li ista od tih lastara prezivjeti zimu
 
Došao je trenutak kada su maline obrane, parice stigle, a ljudi se opustili :) Tu pravimo veliku GREŠKU, jer svi smo pažljivi prema malinama na početku godine, a sada na kraju berbe velika većina ide po principu "lako ĆEMO".
Lao Ce je davno rekao jednu pametnu :) "Ako si pažljiv na kraju kao na početku, sprečićes neuspeh". Kalendar radova u avgustu, septembru, oktobru i novembru slabo ko "čita" kada prođe berba.

Trava nepokošena, stare biljke nisu isečene, izbačene, spaljene, zaštita mladih izdanaka nije učinjena, jesenja zaštita mladih izdanaka jedva učinjena, jesenje đubrenje preskočeno, miševi (glodari) nisu "nahranjeni", trava krajem septembra stigla između prve i druge žice :spavam:...i posle u aprilu i maju kada se pojavi problem onda svi kukaju i češkaju se po glavi, šta sad?? :osmeh: Radovi u malinjaku počinju u AVGUSTU, a ne u FEBRUARU ;)

Srdačan pozdrav svim Malinarima :)

-----------------------

+ jedna preporuka! Kada god treba da izbacite bes i stres iz sebe idite i učvrstite naslone u vašem malinjaku. NEKA BORBA BUDE NEPRESTANA +čekić od 12 kilograma :osmeh:

mkzn0fPh.jpg


TeCMjaQh.jpg
 
@ bojand

Pomoglo bi da postaviš slike, ali evo šta ima poljoinfo wikiju vezano za malininu mušicu.

Ovako otprike izgleda oštećenje od nje, međutim na malini štete može napraviti oko 20 insekata.

malinina_musica_steta-300x225.gif

Malinina mušica - izvor wiki.poljoinfo.com

Preventivno se treba u zimskom periodu okopati zemlja oko malina, pošto malinina mušica zimu provodi ukopana u zemlji.

Zaštita hemijskim sredstvima može da počne početkom aprila meseca, tako što će se tretirati zemljište u malinjaku radi suzbijanja ukopanih insekata. Pravo tretiranje biljaka je neophodno izvršiti sa ciljem da se spreči razvoj prve generacije, a vreme za to treba odrediti praćenjem feromonskih klopki.

Ukoliko se ne koriste feromonske klopke, tretman protiv malinine mušice može da se izvrši kada su izdanci maline visine oko 35cm, pa da se ponovi nakon dve nedelje. Postoje preporuke da se prvo prskanje obavi kada je visina izdanaka maline između 10 i 20cm

@ vladicanik

evo i ovde linkova sa poljoinfo wikija za galicu i prstenara

Malinina mušica galica

Malinin prstenar
 
@ novii
Nije muva galica jer nema ona zadebljanja tj.cvorice.

- - - - - - - - - -

Kolega, verujte mi da nema nikakvih insekata, tretiram ih na vrme i zaista dajem sve od sebe.Mesto preloma je na nekih 20 -30 cm od zemlje!

- - - - - - - - - -

Hvala puno ali nigde nisam nasao zadebljanja na stablu ili cvorice...jednostavno kako je vetar okrene stablo se okrene na drugu stranu i pukne na jedno 20-30cm iznad korena.
 
Poslednja izmena:
Kolege malinari posto sam nov u ovome, interesuje me tretiranje maline u ovo vreme pa do ranog proleća. (djubrenje, zastita...)
 
Nazad
Vrh