Radovi u malinjaku

Vidim da vecina vas ima problema sa susenjem maline, i u mojih 2 reda osusilo se par komada, mada sam ja bas u ravnici i oce voda da lezi a i mlada je malina, prosle jedeni posadjena...Drugo me interesuje, krenuo sam da berem, ima zrelih, i rodila je bas dosta, medjutim mozda i previse, bocne grane su pune ploda ali je dosta sitan. Rodjak koji na obroncima Kopaonika 30 godina radi malinu skoro svracao i u cudu koliko rodila malina, ali to mi se i ne svidja jer su sitni plodovi, drugo opterecena je mlada biljka. Ocigledna sam pogresio u orezivanju u prolece. Trenutno imam dosta mladih, ovogodisnjih izdanaka, nista nisam kidao, treba li i koliko?
Rile moraš te izdanke prorediti , ostavi na metar 10 d0 15 komada, inače ce ti za desetak dana biti pravi haos u vrsti.
 
Ja sam više godina imao problem sa hlorozom zbog nedostatka gvožđa, koji je nastao zbog viška fosfora u zemljištu. Nabavio sam preparat Sequestrene 138 Fe, za moj malinjak je trebalo na površinu rasporediti 800 gr. Preparat sam pomešao sa veštačkim đubrivom,mislim da je to bila prihrana Sulfamo. Sequestrene se odlično lepi za granule đubriva. To sam rasporedio po malinjaku prošle godine i više nema hloroze.

http://www3.syngenta.com/country/rs/sr/cp/ProductList/Pages/Sequestren138FE.aspx
 
Jel moze sad pred berbu da se prska sa necim preko lista da se ublazi stres,malina mi,zbog specificnog podnevlja,tesko podnosi sunce,da je osvezim malo jer imam osecaj kao da se kuva i jos jedno pitanje da li smem da pustam naizmenicno u razmaku od po sedam dana kalijum nitrat i kalcijum kroz kpk,da li postoji opasnost da blokiraju jedan drugog,ako ia nekog da je to radio zamolio bih ga za savet,unapred hvala:osmeh:
 
ttrle

I ja sam ove zime-proleca prosirio malinjak za jos 2000 struka...:osmeh:...Koristio sam samo KAN vec dva puta onako po malo.Jednom tretirao SLAVOL VVL.Trudim se da sto cesce pocupam travu da malina ne bi imala konkurenciju u rastu i razbijem pokoricu po tlu malim budacicem da lakse izbijaju lastari.Negde su vec 40-50 cm a negde se tek pojavljuju iz zemlje....

Interesuje me :sta: da li da poslusam savet da u ovih 1000 i kusur struka maline koja mi stize na rod prvi put-sadnja februar 2014-pustim kroz sistem ili zalijem kofama razmuceno djubrivo YARA formulacije 0-0-51 ili nesto slicno ne znam tacno nisam jos kupio.Kao to ce da poveca prinos...ima li tu istine....hvala unapred...

Jesi koristio sta za zastitu?
 
U novoposadjenoj malini samo slavol vvl jednom i nista vise.Bacio KAN dva puta.A u malini sto stize na rod....dosta toga...
 
Pozdrav!
Obzirom da na polani tek pocinje cvatnja zanima me koje fungicide koristite protiv botrytisa?
Ja planiram rotirati sredstva na nacin da prvo prskanje obavim sa Signumom, drugo sa Switch ili Teldor (teldor je jeftiniji), a prije berbe Pyrus kojem je karenca 3 dana?
Je li ovo u redu?
 
Pyrus obično ide po preporuci više savetodavnih službi prvo odnosno u fazi cvetanja. Dobro se raspitaj pre tretiranja. Najbolja zaštita je Pyrus u fazi cvetanja, Signum 15 dana pred berbu i Svič 7 dana pred berbu.

Pyrus 400sc


 
Pozdrav drugari.
Imam jedno pitanje,nadam se da ce neko imati vremena i volje da mi odgovori.
U malinjaku mi se vec godinama na pojedinim mestima javljaju "zrnasti" plodovi. Kako da objasnim,ne formira se normalan plod vec onako rasute bobice koje ne formiraju normalnu malinu vec su pojedinacni,nemoguce je obrati.
Zanima me sta mislite usled cega se to javlja,kako i cime da pomognem malini. Ili me barem uputite gde da potrazim odgovor.
Hvala i srecna berba!
 
kurkjabb; - već sam ranije pisao - to je uneto zasadom odnosno to je sorta maline- jedino što trebaš uraditi je da spremiš kanavice od po pola metra i zadeneš za pojas kad kreneš u berbu. - dok bereš prepoznaj struk zrnaste i kanapom zaveži ceo korenov sistem zajedno sa zapercima. na proleće kad kreneš sa vezivanjem lako ćeš zapaziti zavezane strukove i tad ih počupaj ili još bolje iskopaj ceo korenov sistem i izbaci van malina.

na taj način sam ja odabrao najbolji zasad , očistio od više sorti koje su bile umešane u mom malinjaku, imao sam blede krupne , zrnaste, bele, .....ostao mi čist Vilamet.
 
Hvala na odgovoru!

Kod polane je problem što nakon prve cvatnje uvjek ima lastara koji su u drugačijoj fazi, istovremeno cvate, ima već formiranih plodova, a i onih koji su pred berbu tako da sam malo zbunjen glede toga...
 
Hvala na odgovoru!

Kod polane je problem što nakon prve cvatnje uvjek ima lastara koji su u drugačijoj fazi, istovremeno cvate, ima već formiranih plodova, a i onih koji su pred berbu tako da sam malo zbunjen glede toga...


Isto je i mene zbunjivalo baš zbog "šarenila" porasta u mojoj Polani. Neke cvetaju, neke rastu, neke zrele...uh. Išao sam dva puta sa pirimetanilom( pirus, recimo).
Po preporuci zaštitara iz BASF-a: pošto je Signum registrovan i za botritis i za didimelu dovoljno je sa njim tretirati u dozi od 20 grama na 10 litara. Tada suzbija i didimelu. Dozvoljeno je dva puta sa razmakom od 14 dana. Dakle tim udarcem ubijam dve muve. Posle sam se odlučio za teldor (kad ovima izađe dejstvo), jer se u USA koristi za suzbijanje sušenja izdanaka( doduše kao poseban preparat u mešavini sa kaptanom). Mada mi nije jasno kako rade sa kaptanom kad ima toliku karencu, al' ajt.
Sve u svemu čini mi se da je jako teško ako ne i nemoguće ispoštovati do detalja karence u malinama tipa Polana.

Evo jednog zanimljivog sažetka, ako bude nekog interesovalo prevešću, ali zaključak je da su switch i akanto plus pokazali najveću efikasnost u suzbijanju didimele.

http://www.actahort.org/books/946/946_47.htm

Samo treba obratiti pažnju na karence, jer svič ima daleko kraću. I ostali pomenuti su efikasni takođe. Folikur recimo, aktivna materija tebukonazol, u hrvatskoj karenca za malinu 14 dana. U srbiji Akord galenikin 21 dan. Govorimo o didimeli.
Sad na kraju zaključak je moj da signum, svič i teldor dolaze u obzir u vreme plodonošenja.
Na početku vegetacije sledeće godine ću svakako razmisliti bakarnim preparatima, kasnije o Akordu a potom azoksistrobin, pa ove za botritis, da ne nabrajam.

Ako neko ima drugačije mišljenje, ili ispravku...rado bih čuo. Pozdrav svima :ppozdrav:
 
Kod burazera u holandskoj malini se pojavile lisne vasi i pauci,,a treba da pocne uskoro da bere.Ima li neki insekticid da ima manju karencu od 14 dana?
 
Isto je i mene zbunjivalo baš zbog "šarenila" porasta u mojoj Polani. Neke cvetaju, neke rastu, neke zrele...uh. Išao sam dva puta sa pirimetanilom( pirus, recimo).
Po preporuci zaštitara iz BASF-a: pošto je Signum registrovan i za botritis i za didimelu dovoljno je sa njim tretirati u dozi od 20 grama na 10 litara. Tada suzbija i didimelu. Dozvoljeno je dva puta sa razmakom od 14 dana. Dakle tim udarcem ubijam dve muve. Posle sam se odlučio za teldor (kad ovima izađe dejstvo), jer se u USA koristi za suzbijanje sušenja izdanaka( doduše kao poseban preparat u mešavini sa kaptanom). Mada mi nije jasno kako rade sa kaptanom kad ima toliku karencu, al' ajt.
Sve u svemu čini mi se da je jako teško ako ne i nemoguće ispoštovati do detalja karence u malinama tipa Polana.

Evo jednog zanimljivog sažetka, ako bude nekog interesovalo prevešću, ali zaključak je da su switch i akanto plus pokazali najveću efikasnost u suzbijanju didimele.

http://www.actahort.org/books/946/946_47.htm

Samo treba obratiti pažnju na karence, jer svič ima daleko kraću. I ostali pomenuti su efikasni takođe. Folikur recimo, aktivna materija tebukonazol, u hrvatskoj karenca za malinu 14 dana. U srbiji Akord galenikin 21 dan. Govorimo o didimeli.
Sad na kraju zaključak je moj da signum, svič i teldor dolaze u obzir u vreme plodonošenja.
Na početku vegetacije sledeće godine ću svakako razmisliti bakarnim preparatima, kasnije o Akordu a potom azoksistrobin, pa ove za botritis, da ne nabrajam.

Ako neko ima drugačije mišljenje, ili ispravku...rado bih čuo. Pozdrav svima :ppozdrav:

Ja sam isto primjetio razlike u karenci istih preparata između različitih država. Baš neki dan razgovaram sa kolegom u vezi abamektina-protiv grinja. Kod Krafta je karenca 3 dana, kod Vertimeca 7 dana, a kod Abastate 14 dana. Sva tri su na bazi abamektina samo je proizvođač drugi....
 
Nazad
Vrh