Radovi u malinjaku

evo slika, ako uspem
izdanak.jpg
 
Danas me strucnjak ubedjuje da prehrana folijarno je samo gubljenje vremena i para , da to nista ne pomaze.

A ubedjuje me da kpk na svakih 7 dana po 30 kg po ha... Mislim licno da i to nije od velike koristi....em je preskupo em samo 1/4-tina do 1/3 -ina korenovog sistema usvaja ono sto se pusti sistemom kpk.

Zatim se pitam ...? dali se negativno odrazava na biljke (gubi se neka uravnotezenost nazovimo u nervnom sistemu biljke) ,zbog toga sto je deo korenovog sistema veoma dobra snadbeven mikro i makro elementima ,a veci deo neee...?

Mozda i zbog toga imamo kao posledicu neravnomerno otvaranje pupa....? Sto se ove god posebno vidi na vecini malinjaka.
 
ja sam licno ubedjen da folijarna prehrana na maline nema neki efekat , a sto se tice kroz kpk ove godine sam napravio neki eksperiment od tri reda pa cu pratiti jedan red je isao
13703272771748_plantmaster.jpg

drugi red sa cajem od koprive i tecnim zivinskim i golubijim djubrivom , a treci nista ne dobija mozda to folijarno da mu ga dam pa videcemo sta ce da bude ?
 
Ako biljka usvaja sve preparate za zastitu bilja folijarno,logicno je da ce i prehrana imati dejstvo...A ako bi se koristilo stalno kroz KPK trebalo bi mnogo novca da se to izgura...Ja planiram da folijarno za 10 dana idem fitofert calcium 15. a kasnije fitofert calcium organo 30 oko 1.juna...A i slavol VVL...ubaciti izmedju...A u zemlju da rastopim stajnajak u vodu pa da zalijem kofama jer u sistem ne smem a i nemam svugde creva...sta mislite...
 
Ja sto se tice folijarne prihrane,idem sa fitofert humistart i fitofert bormax 20 kad se otvori 50 % cvetova,i opet isto u precvetavanju i verovatno slavol vvl pred berbu.
 
Folijarna prihrana je samo 30% zahteva bilje ne moze preko lista da se povuce vise. Ja sam prosle godine davao sve u zemlju i cena za haifu je oko 10-15000 na 10 ari povrsine plus kan plus yara. Ove godine posto sam saznao ovo za kalijum odlucio sam da idem kalijum preko lista na svakih 15 dana jer sam prosle godine imao mnogo srece a da nisam ni znao jer je ona silna voda pogurala kalijum na oko 10cm predpostavljam. Inace malina ima oko 60% korenovog sistema do 25cm dubine pa onda na sledecih cini mi se 50 tek 30 posto. Sobzirom da sam prosle godine da dobru dozu haifinog kalijuma mislim da je on sad negde na max 15-18 cm sto je savrseno. Preko lista cu ici elit hvale ga ljudi samo tako nisam ni od koga ko ga koristi cuo jednu losu rec. Bitno je samo da se 1l u 200l vode potrosi na 20ari max. Ako se ide preko toga nije to to. Sto bi znacilo da ce moj kalenar prskanja izgledati ovako
23.05 signum kvadris nurelle D +fertileader elit
06.06 kvadris switch fertilider elit
20.06 fertilider elit
03.07 fertilider elit
 
Izbegavam da prihranjujem biljke preko zvalivanja, jer vremenom dolazi do zasicenja i visoke koncetracije soli sto moze da dovede do popunog ili delimucnog unistenja zasada.
Na godisnjem nivou 3 puta prihranjujem kroz zalivanje, a sve ostalo folijarno.
takodje u sirokom luku zaobilazim komercijalna djubriva kao sto su fito, maxi, super, extra i ostala....da ih ne imenujem
samo proverena
 
Folijarna prihrana je samo 30% zahteva bilje ne moze preko lista da se povuce vise. Ja sam prosle godine davao sve u zemlju i cena za haifu je oko 10-15000 na 10 ari povrsine plus kan plus yara. Ove godine posto sam saznao ovo za kalijum odlucio sam da idem kalijum preko lista na svakih 15 dana jer sam prosle godine imao mnogo srece a da nisam ni znao jer je ona silna voda pogurala kalijum na oko 10cm predpostavljam. Inace malina ima oko 60% korenovog sistema do 25cm dubine pa onda na sledecih cini mi se 50 tek 30 posto. Sobzirom da sam prosle godine da dobru dozu haifinog kalijuma mislim da je on sad negde na max 15-18 cm sto je savrseno. Preko lista cu ici elit hvale ga ljudi samo tako nisam ni od koga ko ga koristi cuo jednu losu rec. Bitno je samo da se 1l u 200l vode potrosi na 20ari max. Ako se ide preko toga nije to to. Sto bi znacilo da ce moj kalenar prskanja izgledati ovako
23.05 signum kvadris nurelle D +fertileader elit
06.06 kvadris switch fertilider elit
20.06 fertilider elit
03.07 fertilider elit
Jel ti to prskas u branju?
 
Svaka cast znanju,hemiji itd itd....ali licno mislim da svaki ozbiljan proizvodjac treba da experimentise na sopstvenom zasadu pa da vidi sta je to sto njegovom zasadu najvise odgovara.
Svako drasticno narusavanje prirodnih procesa i pravila,iziskuje vracanje na pocetak.
Ovaj forum bogom dan da se sve sagleda,mnogo stosta nauci i po sopstvenoj proceni da se primeni!
\
Sto se tice protivgradnih mreza,malo ovde neko pise o negativnom dejstvu,kolega iz B. Baste nesto rece,i kod mene je bio slucaj da je covek doziveo vise negativno nego pozitivno,zrenje bilo nula,oprasivanje takodje.......itd
Voleo bih kada bi iskusni sa tim da objasne ljudima malo......ima li razlike izmedju mreza za sencenje i protivgradnih mreza,na koju visinu iznad maline je treba postaviti.....itd itd........

- - - - - - - - - -

Mravi raznose grinje
Xsale
Jel to prisustvo mrava automacki i prisustvo grinje u malinjaku?
 
Zadnje prskanje preko lista treba da bude 7 dana posle prve berbe tako makar strucnjaci preporucuju.

- - - - - - - - - -

To se inace radi jer je dejtvo prskanja preko lista vremenski ogranicceno na nekih 15-20dana pa se tim zadnjim prskanjem obezbedjuje dovoljno materija do kraja branja. Inace nisam uopste pristalica prihrana preko lista ali posle onoga sto sam pre par dana naucio o kalijumu ne zelim da bacam 180 po kg kalijuma za koji ne znam da ce stici tamo gde treba

- - - - - - - - - -

Taso moje licno misljenje je da to experimentisanje moze da donese vise stete nego koristi. Ako svake godine menjas nacin rada ne mozes da imas kontinuitet u proizvodnji. Ako hocemo velike prinose mora da se zna kada baciti i sta. Ako joj ne das u datom momentu ono sto joj treba vec das nesto drugo ne postize se pravi efekat. Zelim da se zahvalim dekibosu na preporuci onog madjarskog kana koji je odlican i formulacija idealna za pocetak cvtanja takodje ibrkicu na informaciji o kalijumu koja mi je otvorila oci jer 180din\kg nije malo za kalijum nitrat koji moze da ne sluzi nicemu. Malo ljudi zna koji element sta radi u biljci i kada ga je potrebno isforsirati za maksimalan prinos. Kad malo bolje razmislim ja ne vidim neku mogucnost experimentisanja sa mojim zasadima. Sve sto mogu da biram je kvalitet djubriva koje bacam.

- - - - - - - - - -

Primetili ste da ja idem switch samo jednom. Setio sam se prosle godine da sam isto isao jednom iako je preporuka da se ide dva puta po programu prskanja. Bitno je samo pogoditi termin. 10% otvorenog cveta sa signumom ili slicnim preparatom i switch na pola cveta (za 15 dana od signuma ili kada se primeti da latica pocne da opada u velikom broju i to moze da bude orijentir). Malina je prosle godina brata i na 5ti dan. Niti je opadala niti je trulila. Problematicna su bila samo zadnja dva branja ali to su bile veoma male kolicine i verovatno plodovi koji su se formirali dosta posle prskanja. Kao sto napisah gore samo da se zna kad i sta nema potrebe da se malina kljuka ni hemijom ni prihranama ali pogoditi pravo vreme i izbor prihrane je najbitnije

- - - - - - - - - -

Ima jedan covek pored puta profi sistem mreza koji je dobio kada je ariljska opstina delila. Svraticu da ga pitam kako je zadovoljan i ima li nekih pribliema ali mreza mora da ide makar na 3 metra viwine ali mislim da profi sistemi su na 3.5 metara od zemlje kada se mreza spoji zabicama
 
Ja obicno cim primetim da ima mrava na stablu prskam akaricidom ,pa ponovim za sedam dana.Ne cekam da vidim grinje.
Koliko ja znam Kalijum je otrovan i ne prska se po zrelim plodovima
 
Ja gledao par programa prskanja evo bas za fertileader elit pise od pocetka cvetanja pa na svakih 15 dana do 7dana po prvoj berbi. 7 dana po prvoj berbi i nema nesto zrelih plodova u krajnjem slucaju obracu pa cu da prskam. To je samo za ovu godinu sledece ide kap po kap i u zemlju.
 
Ma ko ce ih znati,100 strucnjaka i sto misljenja.Meni ce recimo verovatno sledece goduine za kupinu trebati i analiza vode.Posto se prica da je u Macvi losa voda ,da ne bi prskao ako nesto ima u vodi.Zamisli da mi kaze da moram da prskam Akva vivom
 
Ma ne bih ja ni razmisljao o prihranama preko lista nego zvao pre par dana ljude iz yare i zelenog hita zastupnike haife i kazu kroz kap po kap kalijum ide max do 7cm godianje. I to je plitko idealno bi bilo da je oko 15. Jednostavno nedostatak vremena me uslovljava da idem ove godine preko lista da ne bacam pare na haifu alo nisam siguran da ce imati efekta. Sledece godine mozda cak dodam kalijum sa osnovnim djubrenjem pa da idem duboko freziranje da ga dobro umesam u zemlju.

- - - - - - - - - -

Covek iz yare mi takodje preporucio da idem ca yara cropcare a ne sa kompleksom jer ima vise mikroelemenata i vise kalijuma
 
@ ttrle ...Da Majur kod Sokine Kafane ...: Obilazcu ga redovno i pratiti stanje u sledecim fenofazama ....a takodje i prinos....?
Jednostavno prijatno me iznenadjujeeee....?

Ja zivim blizu Sokine,moram ici da pogledam malinjak ,stvarno izgleda vrh..

Nego,cime sad prehraniti malinu koja je posadjena u prolece? Mislio sam da dam neko fosforno djubrivo kroz kpk za bolje ukorenjavanje?
 
Upravo dobio info od coveka koji zastupa fertileader prihrane,moze da ide sa preparatima bez problema.
Inace fertileader proizvode ameri i to danas nasao timac agro je naziv forme

- - - - - - - - - -

Ide posle svega i vodu

- - - - - - - - - -

http://www.rs.timacagro.com/proizvodi/biljna-proizvodnja/tecna-dubriva/fertileader.html

O feetileader prihranama
kolko je taj elit u € ak ti nije problem?

- - - - - - - - - -

a sta kazete recimo na ovaj tekst
http://www.zdravasrbija.com/lat/Zemlja/Povrtarstvo/1579-Pepeo---izvor-plodnosti.php
pa se doda
Golubije gnojivo, Dusika 2.2% , P205 1.8%, K20 1.1%, CaO2 2.4% ,MgO 0,7% , SO3 0.4 %
ovo stoji u tekstu pa sad neznam?

Kada je pepeo pomešan sa kompostom, može se upotrebljavati kao malč oko većine ukrasnih biljaka i povrća, osim uz maline, borovnice, azaleje, rododedrone, koji vole kisela tla. Voćke takođe uspevaju bolje u lagano kiselim zemljištima pa im ne bi trebalo dodavati pepeo.
 
Nazad
Vrh