Radovi u malinjaku

Oko 14 evra litar.

- - - - - - - - - -

Fertileader Elite
N: 125 g/l; K2O: 96 g/l; CaO: 177 g/l; B: 3 g/l;
 
hteo bih da pitam sad ovi novi izdanci sto se ostavljaju od 15 maja da rastu da li se ostavljaju svi ili se ostavljaju samo oni koji rastu uz glavni koren a ostali se ciste zbog potrosnje hrane?
 
tomazy;
Kada je pepeo pomešan sa kompostom, može se upotrebljavati kao malč oko većine ukrasnih biljaka i povrća, osim uz maline, borovnice, azaleje, rododedrone, koji vole kisela tla.

Već sam pisao ranije da maline vole kisela zemljišta ali stručnjaci kažu drugačije. Kod mene je Ph 3,6 pa malina daje odlične rezultate.
 
Marko 987,momce
Veliki si entuzijast,zaista ja ti se divim,kolegijalnost na nivou,znanja i iskustva su uvek tu-----na forumu...
Niste valjda pomislili da covek treba experimentisati ceo malinkjak......ne....samo 2-3 vrste...
Od gustine vezanja ,djubrenja,zastite,paako hocete do kpk,i protiv gradnih mreza.
Po mom ........svako preterivanje sa hemijom vise stete nego koristi,.....pokusacu da experimentisem...doneo sam divlju malinu iz sume...itd itd....necu zasigurno pobeci sa foruma.....
Evo pogledajte kolegu vilameta u par navrata,je anulirao strucnjake primenom u praksi......ISKUSTVOOOOO.......
-----------------
A sto se tice protivgradnih mreza,zelim da pokrenem forum da iznesu i pozitivna i negativna iskustva..

Ja sam video jednu plantazu voca na izlasku iz Titela prema NS,da covek samo stane i da trepne....da se divi...,nisam bio u mogucnosti da to snimim,(pukla mi baterija na tel.)
Molio bih nase vojvodjanske kolege da to snime i da stave slike na forum....
Ono sto je uocljivo,....visina iznad voca,...drugo ...profi mreze,kvalitet,propustljivost sunceve svetlosti,tehnicko postavljanje i skupljanje...itd itd
Mreze su skupa investicija koja iziskuje dosta ulaganja i rada i novca,pa mislim da covek kada ih radi treba da uradi max pravo da ne prepravlja...POZDRAV ZA FORUM
 
Poslednja izmena:
http://rs.n1info.com/a60951/Biznis/Poljoprivrednicima-naknada-gubitaka-zbog-grada.html

Prenesite ljudima neka zovu opstinu koga je smlatilo da im procene stetu mozda ova bagra i da nesto.

- - - - - - - - - -

Taso verovao ili ne ja ucim sa terena i iz knjiga sa neta. Gde vidim dobar malinjak pitam coveka sta gde kako kad i onda na internet pa sve to sto ljudi u praksi koriste pokusam da povezem sa teorijom iz knjiga. Ne konsultujem ni ja nikakve strucnjake osim kada mi treba informacija o odredjenom preparatu ili djubrivu. Onda zovem uvoznika ,a na ove zastitare jer su njih 70% manje kompetentni za malinu od mene to ti potpisujem. Sto se tice hemije i djubrenja samo u pravo vreme i to resava sve. Nema potrebe za kljukanjem samo tretiranje onda kada treba. Sto se tice vezivanja mislim da cu od sada vezivati 7 u metar. Ova godina je prelaz isao sam sa 6 ali ono pravilo ne vise od 5 moglo je da vazi ranije ipak sada imamo potpuno drugaciju hemiju i pravilnom i vremenski tacno rasporedjenom mislim da ne postoji mogucnost problema u gustoj malini kao ranije. Evo vidis covek vezuje i po 10 ali to je meni ipak previse,7 max preko koga ne idem.

Vilamet mislim da malina ipak voli blago kiselu zemlju malo iznad neutralne koliko sam uspeo da procitam iz nekih knjiga ranije.

Jedna preporuka za djubrenje ubacite dozu magnezijuma da pogurate malinu da zametne vise ploda. Pogotovo cete primetiti to na unutrasnjosti lastara jer umesto da zametne po jednu dve imacete od 3-5 zamtnutih

- - - - - - - - - -

hteo bih da pitam sad ovi novi izdanci sto se ostavljaju od 15 maja da rastu da li se ostavljaju svi ili se ostavljaju samo oni koji rastu uz glavni koren a ostali se ciste zbog potrosnje hrane?
Izaberes kada ces da pokidas zadnji put skines sve i onda vise nista ne pipas. I ti sto su van korena su neki novi koren i tako se malina podmladjuje. Takodje imas mogucnost da i te vezes sledece godine ,a veoma bitno da imas dovoljno izbora da vezes koliko joces u metar a da ne ides vise od 3 iz jednog korena
 
Marko;
Vilamet mislim da malina ipak voli blago kiselu zemlju malo iznad neutralne koliko sam uspeo da procitam iz nekih knjiga ranije.

Da, u pravu si otprilike blago kisela. Ali već rekoh ranije da eksperimentišem sa tim koji Ph je idealan za malinu ali sam ubedjen da je to sigurno ispod 5.
 
Izaberes kada ces da pokidas zadnji put skines sve i onda vise nista ne pipas. I ti sto su van korena su neki novi koren i tako se malina podmladjuje. Takodje imas mogucnost da i te vezes sledece godine ,a veoma bitno da imas dovoljno izbora da vezes koliko joces u metar a da ne ides vise od 3 iz jednog korena

planiram da vezem po jedan lastar sledece godine iz jednog korena. p.s danas kad smo okopavali primetio sam da oko korena ima mrava i grcica (belih crva), da li to steti malini ili ne? i ako steti kako se uklanjaju?
 
Poslednja izmena:
Po svemu sudeći da ovi ljudi što im je grad uništio malinjake iako su osigurali neće dobiti ništa od osiguravajućih kuća. Kažu osiguran je samo plod a stablo , list , cvet nije a ploda zasad nema. Osim ako dobiju šta od ministarke poljoprivrede koja svoim gestom priznaje krivicu države.

Opširnije očekujem večeras od Marka987 jer je to obelodanjeno na Ivanjičkom radiju.
 
nisam u ivanjici ne slusam ivanjicki ali zovem posle mog coveka iz osiguranja da ga pitam. On je mene zvao jos kada je pocela sezona i rekao e sad mozes da osiguravas kad resis od danas idu premija i procenjuje se steta. Javljam kasnije.
 
planiram da vezem po jedan lastar sledece godine iz jednog korena. p.s danas kad smo okopavali primetio sam da oko korena ima mrava i grcica (belih crva), da li to steti malini ili ne? i ako steti kako se uklanjaju?
Mravi su tu verovatno jer se pojavila grinja i oni je raznose.Trebao da tretiras sa nekim akaricidom npr. abastate.To je moje misljenje a verujem da ce ti pomoci i ovi iskusniji koji su hodajuce enciklopedije znanja i koji to svoje znanje nesebicno dele na ovom forumu,te zelim ovom prilikom da im se zahvalim na tome.
 
Ovo sto pisem vazi za Dunav osiguranje. Premije vaze od kada se naprave to jest od ponoci tog dana. BItno je premiju uplatiti taj isti dan da pocne da vazi od ponoci. Premija se ne moze napraviti a da vazi od tamo nekog imaginarnog datuma kada bude imalo ploda nego vazi od ponoci tog dana pa na dalje. Inace ko vam radi osiguranje ne moze da vam napravi premiju koja vazi za dva meseca nego od tog dana pa na dalje. Coveka malopre zvao i njemu dosli procenitelji idu da procene stetu od onoga sto je ubilo narod pre neki dan. Tako da to sto pricas vilamet mozda vazi za neku drugu kucu dunav radi ovako.Poz
 
Drugari,

zna li netko da li zemljišni herbicidi tipa Lumax dijeluju fitotoksično na malinu ako pod utjecajem vjetra dospiju na list?
 
E ako je istina ovo sto sam upravo cuo znaci..... Navodno covek iz osiguranja mi kaze da su rakete stigle u protivgradne stanice ali da strelaca nema i pitanje da li ce ih biti. Naime nasa vlada je prodala vazdusne korudore evropljanima preko Srbije za 2.5milki dnevno. Iz tog razloga ne smeju da pucaju jer bi onda ceo saobracaj preko tog odredjenog sektora morao da bude preusmeren,a takodje i mesavina sreba i vec cega u raketi ometa navigaciju avion(ne znam kako procitao na nekim stranim sajtovima) tako da se taj deo neba mora neko vreme zatvoriti za saobracaj. Inace to je navodno pravi razlog nerasporedjivanja strelaca i raketa ,a ne ovo sto smo do sada mislili. Inace covek mi to rekao danas moguce da su mu preneli ovi iz centrale sto su dosli da procenjuju. Boze gde mi zivimo

- - - - - - - - - -

Tako da sad mora da se dogovara sa eu da li ce ili nece moci da se puca. Ako kazu nemoze bice veselo
 
Poštovane kolege imam dva pitanja:
1. Čime poprskati medjuredni prostor da ne raste trava posle freziranja?
2. Magnezijumom u kom obliku prskate malinu da bi zametnula više plodova (može naziv konkretnog preparata), u kojoj koncentraciji i u kojoj fazi?
Kod mene se tek otvaraju prvi cvetovi.
 
Danas tretirao SLAVOL VVL u malini,stanje dobro...Pocela da zamece plodove,precvetava polako.Moze li se nekako usporiti zrenje odnosno pomeriti berbu da krene koji dan kasnije...Mislim da ce mi krenuti mnogo ranije nego sto sam planirao...
 
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=05&dd=19&nav_category=12&nav_id=993818

Daj boze da samo ostane sta da se veze sledece godine.

- - - - - - - - - -

http://www.kurir.rs/vesti/srbija/pr...az-nude-im-2400-dinara-mesecno-clanak-1786193

Evo jos malo ,,dobrih,, vesti.

- - - - - - - - - -

Ja sam danas uplatio osiguranje i na novu malinu. Prebacio sam milionce sa premijama i sad daj boze da opet bacim pare kao i svake godine i da sezona prodje bez grada. Ja sam osigurao ali vecina nije tako da je bolje da ja bacim pare nego narod da nema leba da jede,a to ce da bude u ivanjici ako nastavi ovako da nas reseta
 
imam nov zasad maline,oko 10 ari,Vilamet i nesto Mikera,sa cime je prihraniti preko lista i koju zastitu,neki insekticid i fungicid?
inace,malina napreduje ,ali je zakasnila vegetacija zbog loseg proleca(cesti padovi temeperature).
svaka poruka dobrodosla.
pozdrav za sve malinare i forumase.!!!!!!!!!!:cvetic:
 
slika0330.jpg

Medjurečje
 
Ja samo ne znam sta ovi misle bre, da mogu da natovare obaveze i boga oca, a ne rade nista. Majke mi dodje mi da popizdim, i da prestanem placati drzavi vise nista, idem u kriminal i gotovo jer ovde samo lopovi i kriminalci prolaze dobro,dok posten moze samo da bude magarac.
 
Nazad
Vrh