Radovi u malinjaku

Ma vadim sve na jesen,jer ima toga preko 50 posto_Ocigledno je onda da sam dobio los sadni materijal.

Sta tek reci na moj primer....posadio sam malinu u jesen 2010 godine. Uredno kupio sadnice na Institutu Cacak, Vilamet placao koliko se secam oko 37 din a Miker tacno 55 din. Prvo su mi stigle maline sorte Vilamet i hjih sam posadio u novembru mesecu. Za sadnice Miker sam cekao jos skoro mesec dana pa sam iste dobio oko 10 decembra i tad i posadio. I sta se desi? Pa u sadnicama Mikera sam dobio oko 50-ak sadnica Vilameta. Posto sam bio nov u celoj prici u prvoj godini roda nisam uspeo da skontam razliku i u jesen nakon te prve berbe ja sam povadio sadnice i napravio jos jednu parcelu Mikera. Ali pogadjate da je tu bilo dosta sadnica Vilameta (znamo svi da ta sorta daje vise zivica za presadu od Mikera) pa je ta druga parcela prepuna sadnica Vilameta. I sad muku mucim kako da to sve iskorenim i dovedem u red.

KOME DA SE ZALIM , KOGA DA TUZIM?
 
Danas sam prskao sa Quadrisom+Mospilan+Folifertil T, ali mi je nakon sat vremen pala kiša, tj. pljusak...
Ima li tko informaciju koliko treba Quadrisu da se upije u billjku?
 
Mislim da je sat vremena premalo da bi se bilo koji preparat, pa samim tim i Quadris, upio u biljku. Potrebno je najmanje dva, ako ne i tri sata da prođe bez padavina kako bi imalo nekog efekta, pogotovo u ovim uslovima svakodnevnih kiša. I što je najvažnije, mora se ispoštovati karenca preparata!
 
marko cetvrta godina a buja a lastara koliko hoces ma jbg ko da je izmisljena zemlja za malinu . poceo sam da je berem od 27 maja nego nisam uvazio znanja kolega cunamija i vilameta nisam isao 4-5 u metar pa sam izgubio dosta na krupnoci i tezini ali sam toliko zadovoljan sa njom do sad da ne mogu da opisem . najesen razredjujem sigurno i prosirujem na jos 10 ari , najveca mi je prednost sto sam na periferiji bgd a ovde mogu da prodam koliko hoces . vise je prodajem na posudice nego na kilo vise posla ali i bolja zarada, najvise me plasi ovo sad sto si napisao da posle 3-4 god da se osusi bez razloga ne daj boze to tek sam usao u ovu pricu i voleo bih da potraje dugi niz godina
 
Tako se desavalo kod nas ne mora da znaci da ce i kod tebe.Rekoh ti ko zna sta je u dubljim slojevima ali ako je smonica sve ne znam sta da ti kazem.Zadnje cetiri godine su bile susne sa malo ili nimalo kise.

- - - - - - - - - -

Danas sam prskao sa Quadrisom+Mospilan+Folifertil T, ali mi je nakon sat vremen pala kiša, tj. pljusak...
Ima li tko informaciju koliko treba Quadrisu da se upije u billjku?

Pisao sam ja jos odavno da NE TREBA PRSKATI MALINU KAD JE KISA NISTA NE POSTIZETE.Biljka je prepuna vode pa ako usvoji i 30% preparata dobri ste.Sta ti je bio problem da sacekas do subote ili nedelje kada javljaju lepse vreme?????Tako je i moj blesavi otac prskao swithom pre neki dan i isterala ga kisa.Ne znam koji mu je to trebalo kad MALINA NE TRULI KAD JE ZELENA.Samo je bacio 10000 din,a i ti si bacio te preparate.Moraces ponovo to da odradis ali kada prestane kisa sacekaj makar jedan dan da bude suncano da biljka moze da upije i iskoristi to sto joj dajes ili ces opet da bacis preparate.
 
Poslednja izmena od urednika:
Problem je u tome što je već nekoliko dana bilo lijepo vrijeme, a prema prognozi za moj kraja kiša nije trebala pasti sve do ponedjeljka....
 
E pa jbg onda moraces da ponovis.
Evo upravo bio u Zelenom Hitu kupio Kalium Nitrat i prijatno se iznenadio jer u sastavu prihrane ima i 2% magnezijuma.SUPER
Cena 160din/kg.
 
Poslednja izmena od urednika:
Marko, hvala za prosli odgovor. Ja juce odradio prvo branje. Vise nego zadovoljan. Mislio sam da sada obavim prskanje, kalcijum i magnezijum. Taj kalijum sto si kupio je prihrana preko lista- koliko puta se sme tretirati time u branju-u kojoj kolicini.... i sta je jos dobro za krupnocu i cvrstocu ploda-

Hvala unapred.Poz.
 
Poslednja izmena od urednika:
Kalijum je vodotopivi ali ja ga bacam u zemlju nisam postavljao kpk nema potrebe ove godine.Napisah da je kalijum otrovan da ide preko lista u berbi.Sad moze magnezijum,a kalcijum jedino ako hoces za jacanje lastara on sad nema svrhu.jedino sto on radi je da moze da uspori metabolizam biljke pa da malo sporije zri.Isto kada ne mozes da stigned da oberes predjes kalcijumom i stoji malina i do 5 dana ne opada.Ja to ne radim ne znam da li je lose ili dobro to sam cuo da rade.Takodje pazi kalcijum lako sagori malinu.Prskanje iskljucivo popdne nemoj da ti se desi da oprskas ujutru ,a da je posle vrucina PA PA malina sva ce da pozuti.Kalijum je sada najvazniji.To je najbitniji element za malinu u zrenju jer utice na krupnocu ploda.Biljka ga najvise koristi,naravno azota uvek treba.Onu cvrstocu sto pominjes to zavisi iskljucivo od praviljnog prskanja.Ako si je dobro zastitio ne brini za to.
Inace formulacija ovoga sto sam ja uzeo je 12-0-46 +2MgO
Sto se tice prskanja u branju ako je malina dobro prihranjena do pocetka branja nema potrebe za tim.Eventualno neka doza aminokiselina ako bude visokih temperatura negde tamo oko polovine branja cisto malo da oporavi biljku.Ja sam sacuvao litar Syngentinog ISABIONA za to.
 
Poslednja izmena od urednika:
Zamolio bih vas mnoge da kad pišete odgovor pišete dole u polje Brzi odgovor, a ne sa "Odgovori sa citatom", jer nema smisao citirati poslednji post, naročito jer su neki dugački, imaju slike itd...
Ako post nije poslednji a dugačak je, možete se obratiti članu po imenu i napisati odgovor npr @oktopod: bla bla truć
 
Markane cije je to djubrivo,svidja mi se formulacija sa 46% kalijuma,ja pustam yarinu trojku 10 5 26,ali ovo tvoje mi deluje primamljivije:osmeh:
 
Izraelska Haifa. Inace ja ovo bacam po zemlji jer stvarno nemam vremena da postavim sistem pa da pustam i sve to jer radim vikendom kad dodjem iz BG-a. Svaku prihranu morate nagrnuti zemljom,pustiti kroz kpk ili imati srece kao ja da svaki put posle bacanja u roku od 12h rokne pljusak haha.

PAZITE DA VAS NE ODURU ZA OVA DJUBRIVA EM STO SU EXTREMNO SKUPA TEK IH OVI STO UZIMAJU OD ZELENOG HITA UBIJU SA CENOM.

KALCIJUM ARILJE 65DIN BEOGRAD 64 jedino rentabilno
Magnezijum. Arilje 135din Beograd 108din
Kalijum Arilje 215din. Beograd 160
100kg razlika 9000 makar ovo sto sam ja nasao.Primena je oko 200kg/ha mada ja bacam i do 250-300kg/ha jer ide na zemlju a ne u kpk.
 
Svaki dan se beree .... zahuhtava se dosad 6 t+ pocelo je 300 do 530 gr /m/d i 4 -4.5 kg/h= 40 kg/osobi /dan ocekujem u sredu 1kg/m/d +? to znaci 60-70 kg/osobi. Prvo podbirivanje je bilo 21 kg/os. ii 0.034 kg/m/d

Kad god se naoblaci pustam joj 15-20 min kise na ovih 2500 m/d + uvece . neznam dali smem da joj uz orosavanje dam i malo pripravka od koprive imam ga jos oko 500 lit mozda svaki put po 10-20 lit....?????? Ako neko zna da nece skoditi neka me na savetuje...??? Pozdrav...

Da ne zaboravim ...Svi koji su pretrpeli stetu u svojim malinjacima a zele ponovo da sade da cu besplatno SADNICE MIKERA al samo onima koji su imali stetu. ...odnosno 5-6 din za vadjenje ako to ja organizujem.

http://www.dodaj.rs/f/2h/id/19qAAVGc/picture-742.jpg
http://www.dodaj.rs/f/M/eb/4RlAFKpV/picture-747.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2P/fP/2tIhtgkY/picture-748.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2g/1K/GdXm8Vw/picture-758.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1S/WL/1fna8aWS/picture-760.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2d/HC/31YNwWf5/picture-762.jpg POZ.
 
Nazad
Vrh