Radovi u malinjaku

krivac za stetu na liscu su Sovice pozemljuše-Agrotis spp. ti stetnici se nevide jer izlaze nocu i grizu lisce a danju se skrivaju u zemlji tako da za uspjesno suzbijanje potrebno je tretirat zemlju i malinu nekim sistemikom u HR je za njih najbolji CALYPSO
 
Pozdrav svima. Kod mene je sledeća situacija. Ja još uvek nisam krenuo sa vezivanjem. Kod mene je do pre 2 dana u malinjaku bio sneg. :osmeh: Nadam se da sutra krenem sa vezivanjem. Bojim se dal ću stići sve da završim na vreme, imam oko 1.7 ha, mada kod nas na Vlasini vegetacija kasni oko mesec dana,(a nekad i više) u odnosu na druge krajeve. Prošle godine u ovo vreme sam već završio vezivanje, djubrenje, prvo priskanje, ali mi je mraz u maju (9 i 10 maj) uništio 95%. Od tad nisam uopšte posećivao ovaj forum. Zimus je u malinama bio sneg 2 metra i nadam se da ih je sačuvao od mraza. Kolci na ogradi i u redovima se uopšte nisu videli, bili su skroz prekriveni snegom. Imam dosta polomljenih i presavijenih lastara, ali sve u svemu sam zadovoljan kako sad izgleda malinjak.
 
pozdrav ljudi nesto mi napada lastare i busi listove ujedno i blede pomalo gube boju a polako se izdvajaju cvetovi prskano je dvaput prvo zimsko plavo ulje i cipkordom i pocetkom listanja akordom i perfektionom sta raditi dalje molim za savet

ornjaši su manjih dimenzija tijela:1,5mm. Bedra stražnjih nogu ojačala su tako da mogu skakati. Dobro lete.Štetni su uglavnom odrasli oblici koji izgrizanjem lišća prave tipične okrugle rupice promjera oko 1 mm.Rastom lišća veličina se tih rupica povećava a rub nekrotizira. Na mnogim biljkama uočavaju se te štete mnogo kBuhači-HalticinaeKornjaši su manjih dimenzija tijela:1,5mm. Bedra stražnjih nogu ojačala su tako da mogu skakati. Dobro lete.Štetni su uglavnom odrasli oblici koji izgrizanjem lišća prave tipične okrugle rupice promjera oko 1 mm.Rastom lišća veličina se tih rupica povećava a rub nekrotizira. Na mnogim biljkama uočavaju se te štete mnogo kasnije nakon što su počinjene, kada buhači više nisu prisutni. Linke žive u stabiljci, korijenu ili minirajući lišće različitih biljaka, najčešće korova, pa su samo neke vrste štetne. Imaju tri para dobro uočljivih nogu.Većinom su oligofagne vrste, neke čak i monofagne.Polifaga je malo. Obično imaju jednu generaciju godišnje.

Zaštita: ećerna repa)asnije nakon što su počinjene, kada buhači više nisu prisutni. Linke žive u stabiljci, korijenu ili minirajući lišće različitih biljaka, najčešće korova, pa su samo neke vrste štetne. Imaju tri para dobro uočljivih nogu.Većinom su oligofagne vrste, neke čak i monofagne.Polifaga je malo. Obično imaju jednu generaciju godišnje.
Zaštita: LAMBDA 5 EC (šećerna repa)

---------- Poruka napisana u 14:26 ---------- Prethodna poruka je at 14:24 ----------

http://www.google.com/url?q=http://...ds-cse&usg=AFQjCNHNXRPVt10bx974SSjNmv1qQ4IsPg

---------- Poruka napisana u 14:40 ---------- Prethodna poruka je at 14:26 ----------

 
Danas sam dobio neke nove preparate za sledece prskanje koje do sada nisam koristio, pa bih zamolio ako ih je neko koristio da mi da preporuku. To su:
1- abastate - za grinje
2- dional - siva trulez
3- flexil - prehrana
4- dimetogal - lisne vasi
Ja planiram cim se malo iscisti vreme da krenem sa prskanjem jer je
kod mene vec poprilicno oformljena lisna masa, pa se plasim da kad ogreje malina biti podlozna svim bolestima.
 
Za grinje konkretno neznam dali ce se samnom sloziti strucnjaci ali ja koristim samo talstar .Pre nekoliko godina sam imao takav napad grinje da nije imalo lista koi nije bio napadnut i od jednog vlasnika poljoapoteke sam dobio savet da koristim Talstar i od tad vise nikad nemam problem sa njima cak ni u najmanjim kolicinama.
 
Pozdrav malinarima,
Sredinom marta sam posadio maline. U jesen sam pre oranja dobro nađubrio stajskim đubrivom.
Sada kreću mladi izdanci pa me interesuje dali sada treba prehranjivati i čime, kao i koliko puta i u kojoj fazi rasta.
Zamolio bih iskusne malinare da mi daju savet zaštite u ovoj godini, kada, čime i u kojoj fazi rasta sobzirom da se radi o novom zasadu. Hvala vam na pomoći. Pozdrav.

 
Poslednja izmena od urednika:
ja licno sam i mladu malinu prihranjivao vestackim djubrivom sto ovde u mom kraju retko ko radi . Moje misljenje je da i novom zasadu treba hrane kao i starom stim sto je koren mali pa onda idu dosta manje kolicine . Koi vestak zavisi od analize zemljista ali sigurno joj treba Azota.Ja sam praktikovao (u zadnjih 6 god sam sadio novi zasad svake god) pred svaku kisu po malo vestaka i izlazio sam vec pri prvoj berbi prinos od 150 kg po aru.
 
ja nisam pristalica tog prskanja nikako. ko moze da stigne da okopa nikako ne bi trebao da prsce sa totalnim herbicidima. prvo sto se kopanjem razbija pokorica i rastresa zemlja oko strukova i sto se nanosi steta i samoj malini, truje se zemljiste.. apsolutno0 svaki herbicid ima stetna dejstva na maliinu bez obzira sta pise na uputstvima i specifikacijama. ali ko mora mora..
sta mislite da li ce da stignu sa rodom pupoljci koji sada krecu. izlistalo je mozda tek 20 % maline, dok sada tek ozbiljnije krecu pupoljci. na mestima ispod pupoljka tera nov pupoljak jer ima izmrzle. mislio sam da nece biti nista od maline, ali me iznenadilo koliko je krenula sada posle ovih kisa. samo me brine da nece ovi stici.
Ista situacija i kod mene,razocarao sam se pre nedelju dana,misleci da ima dosta promrzlih od pola gore, spremao sam makaze da ih orezem,kad danas na veliko zadovoljstvo primetih nove pupoljke ispod onih naizgled smrznutih.
 
@ ismo
ma bio sam i krenuo da secem, ali mi bilo sumnjivo zato sto je bila zelena, a pupoljak nigde nije krenuo i na moju srecu odustanem. malo je falilo da se zeznem debelo.

bacio sam prehranu pre 10 dana i danas sam opet ponovio da sto pre izgura te pupoljke koji krecu. samo na mestima se vec formirale cvetnice, a ovi tek krecu. ima da se bere dva meseca.. nikako da je poprscem. samo se uhvatim za kantu i krenem da pravim prskanje tako i pljusak krene... samo da plamenjaca ne uhvati i bice dobro sve
 
Jedno pitanje za iskusne malinare.....posto mi je malina vec dobro ulistala,sta preporucujete za prskanje u ovoj fazi?Koji fungicid+insekticid?Na sve to cu dodati neku dobru prehranu,to mi nije problem.....prosle godine sam isao merpan+pinto+green plant 20:20:20 mozda malo da promenim ove godine?
 
Levac. Sto se tice prihtanjivanja novih lastara preporucio bih ti da sada pomesas tri petnestice sa kanom , pola pola tridesetak kilograma ukupno na deset ari a krajem maja da prihranis sa dvadesetak kilograma kana. Kada izniknu lastari moras obavezno prskati nekim bakarnim preparatom u kombinaciji sa insekticidom napr kuproksat i megatrin kombinacija a kada dostignu visinu pola metra oprskaj kvadrisom plus insekticid .Isto sa kvadrisom ponovi posle mesec dana i za kraj u septembru primeni ponovo kuproksat i imaces vise nego zdrave i dobre lastare za sledecu godinu. Mozes dodati i prihranu preko lista bar dva puta.
 
Vilamet2012.......kako najpre prepoznas napad grinja, ja uglavnom delujem preventivno i koristio sam razne preparate pa i talstar,fobos, nisoron a prosle godine abastate i jedan japanski sanmit tako nesto , i list maline je uvek zelen i zdrav tako da neznam prave posledice napada grinja.

---------- Poruka napisana u 23:04 ---------- Prethodna poruka je at 23:02 ----------
.
 
Poslednja izmena:
vlade65, hvala ti na savetu samo mi reci kakav je naziv za prihranu i kada u kom periodu da to uradim dva puta. Pozdrav.:ppozdrav:
 
Od folijarne prihrane uzmi murtonik plus 19-9-27 i mozes ga mesati sa kvadrisom pri cemu ti je bitan redosled mesanja.Idi trecina vode +murtonik +kvadris +neki insekticid i na kraju dolijes ostatak vode. takodje bitno je da svaki preparat kao i prihranu prvo razmutis dobro u manjoj posudi sve posebno i sipas navedenim radosledom jedno po jedno uz stalno mesanje.Murtonik moses primeniti i samostalno a i vise od dva puta ali ne kasnije od polovine septembra .
 
Nazad
Vrh